Anasayfa / Genel / Kedilerin Temizlenmesi Ve Bakımı

Kedilerin Temizlenmesi Ve Bakımı

KEDİLERİN TEMİZLENMESİ VE BAKIMI 
Temizlenme günlük, çok gerekli bir ritüali’dir. Karşılıklı birbirini temizleme sosyal bir davranıştır. Temizlenme ve bakım yapmadığında, kedinizin tıbbi bir sorunu var demektir. Temizlenme ve bakım içüdüsel bir davranıştır. Bir kedi uyanık olduğu zamanın yaklaşık % 8-15’ini kendisini temizlemeye ayırır. Nasıl temizlenip bakım yapması gerektiğini Öğrenmek için annesini seyretmesi gerekmez. Altı haftalıktan itibaren yavrular yetişkin kediler kadar başarıyla kendilerini temizler, bakım yapar ve bir dizi ritüeli izler.
Temizlenme ve bakıma kafayla başlanır, sırt ve yanlarla devam edilir ve kuyruğun dibiyle sona erdirilir. Tam yıkanma, karın, bacaklar, parmak araları ve anojenital bölgeyi dc kapsar. Yıkanma ve bakım deri parazitlerinin önemli oranda azalmasını sağlar.

Temizlenme süresinin yüzde kırkından fazlası et oburun en pis yerlerinin yıkanmasıyla geçer; baş, ön patiler ve boyun. Baş ve boyun doğrudan yalanamaz, bu yüzden yıkama iki aşamalı bir işlemdir. Bir pati yalanır, ardından kafaya sürülür, tekrar yalanır. Bir kedinin temizlenme ritüali başıyla başlar. Bu içgüdüsel davranış kedi için önemlidir; kediniz kendisini yıkamayı bırakırsa bir sorun var demektir. Kediler her iki ellerini de, yüzün ve boynun her iki yanını da yıkamak için, eşit olarak kullanırlar. Yıkanma ve bakım biyolojik bir saat tarafından kontrol ediliyor gibi görünüyor. Her gün belirli bir miktar temizlenme gereklidir. Kediler üç gün boyunca yıkanıp bakımlarını yapamazlarsa, daha sonraki ilk 12 saatlerini yapamadıkları bakımı telafi etmekle geçirirler.

 Uzun Tüylerin Sorunları
Kedinin dili kürkündeki ölü tüyleri almak için mükemmeldir. Yine de, uzun tüyler dildeki kancalara yapışır ve yutulduğunda midede tüy topağı oluşturur. Kediler genellikle bu tüy topaklarını kusarak çıkarır, ama bunlar

Kedilerin Temizlenmesi Ve Bakımı

bazen bağırsağa da gider ve atılmaları için laksatiflere gerek olur. Uzun tüylü kedilerin sizin yardımınıza gereksinimleri vardır. Geniş aralıklı bir tarak kullanın ve en az haftada iki kez tüyleri kabartarak fırçalayın, böylece ölü tüyleri alıp keçeleşmeyi önleyin.
Anne, ilk haftalarda, tüm yavru kedilerin temizlenme ve bakım gereksinimlerinden sorumludur ve sıklıkla bu karşılıklı yalanmaya dönüşür. Bir anne onun yavruları ya da kız kardeşinin yavruları yaşayan ve aralarında ilişki bulunan bütün dişiler arasında görülür. Bazen ev ahalisinden yeni bir genç kedi daha yaşlı bir kediyi kendisine anne figürü olarak seçer ve onun kendisini temizlemesine izin verir. Kediler bizim onları temizlememize ve yetişkin kedilerde karşılıklı yalanma en çok kan bağı olanlar arasında görülür ama güçlü sosyal bağları olan herhangi iki kedi arasında da olabilir.

Veterinerinize sorun

Neden kedim kendisini temizlemiyor?
Kedinizin önemli bir sorunu olabilir, bu yüzden veterinerinize danışın.

Kedimiz başka bir şeyin yerine yapılan bir davranış sergileyebilir, gergin ya da endişeli olduğumuzda bizim saçlarımızı parmağımıza dolamamıza ya da kulak mememizi çekiştirmemize benzer.Temizlenme sıcaklık yükselişini önler Kediler, vücut sıcaklığını ayarlamanın bir hayat memat meselesi olduğu sıcak iklimlerde evrim göstermişlerdir. Doğru şekilde bakım gördüğünde, kediyi fazla sıcaktan koruyan, kürkün altında hava tutucu bir yalıtım tabakası vardır. Gerçekten çok sıcak günlerde, yalamadan kalan tükürüğün buharlaşması bedeni serinletmede önemli rol oynar. Bakımını yapmamıza izin verirler aslında, annenin yerine konuluruz. Bu durumda, bazı kediler de insanları temizleyip bakar.  Bazı kediler sapkın bir şiddetle sahiplerini yalarlar. Kedi, bedenin bazı yerlerini tercih ederek yalar da yalar. Bu sadece basit bir temizleme değildir daha çok rahatlatıcı bir davranıştır. Bu kediler çoğunlukla annelerinden rahatlatma ve meme emmenin sona ermesi gereken 12 haftadan önce alınmışlardır. Bu durumlarda, bir kedi sahibini patileriyle yoğurur (bu sütün salgılanması için yapılan bir harekettir) ve sonra da izin verilirse onu yalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Kedilerin Ağız ve Diş Sağlığı

Kedilerin Ağız ve Diş Sağlığı Diş eti hastalığı neredeyse tüm kedileri etkiler. Kedinizin çiğnemesini sağlayarak …

Kedilerde Deri Ve Kürk Sorunları

Kedilerde Deri Ve Kürk Sorunları Pire ve kulak akarları en yaygın sorunlardır. Bağışıklık sistemi genellikle …