arama
Kedi Maması - Kedi Kumu - Kedi Oyuncakları - Konserve Kedi Maması - Kedi Tırmalamaları - ND Kedi Maması

Kedilerin Beden – Vücut Dili Anlamları

Kabul etmek gerekir ki kedilerin beden dili vardır. Kediler bizimle iletişim içindedir, Onları anlamak onlara daha iyi şartlar sunabilmek için gereklidir.

kedilerin beden dili ve anlamlari
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Kedilerin beden – vücut dili ile; bakışlarıyla, değişik tonlarda miyavlamasıyla ve hatta kuyruk hareketleri ile bize her daim birşeyler anlatmak ister. Kedilerimizin bize anlatmak istediklerini kuyruk hareketlerine ve vücutlarında konumlanma yerlerine göre rahatça anlayabiliriz.

kedilerde beden dili ve anlamları

Tek yapmanız gereken, onu iyi gözlemlemek ve söylemek istediklerini anlamaktır. Aşağıdaki tabloda kedilerin genel olarak kuyruk hareketleriyle, hangi duygu durumu içinde bulunduğunu anlayabiliriz.

Fakat her kedinin beden dili aynı olmayabilir. Kedilerin karakterleri olduğunu da kabul etmek gerekir. Kedilerin vücut dili birçok şeyi anlatsada kediden kediye bu durum değişebilir.

kedilerin beden vücut dili anlamları

1 – Kuyruğu Yukarıdaysa

Kedinizin kuyruğu dimdik yukarıdaysa anlamı ; büyük ihtimalle sizi gördüğü için mutlu ve heyecanlı olduğudur. 

kedilerin kuyruk hareketlerinin anlamı

2 – Kuyruğu Aşağıdaysa ve Kabarıksa 

Kedinizin kuyruğunun aşağıya doğru olması , korktuğu veya tehtit edildiği anlamına gelir. Kuyruğu düz ama açısı aşağıya doğu eğimliyse; korkmuştur ve kendini saldırmaya hazırlamıştır. Kuyruğunun tüyleri farklı yönlere doğru kabarmışsa tehtid altında hissediyor ve heyecanlı.

kedilerin vücut dilleri ve manaları

3 – Kuyruğunu Hızla Aşağı – Yukarı Yapması 

Kedinin kuyruğunu aşağı yukarı yapması malesef köpeklerin mutlu kuyruk sallaması anlamına gelmemektedir. Kediniz kuyruğunu aşağı yukarı sallıyorsa sebebi onu yalnız bırakmanızdır! 

kedi dilleri

4 – Kuyruğunu Havada Titremesi

Kedinizin kuyruğu havadaysa ve hafif titriyorsa bilinki kediniz çiftleşme dönemindedir ve karşı tarafa onu istediğinin sinyalini veriyordur! Kuyruğunu sakin bir şekilde size doğru gerelek titreştiriyorsa sizi gördüğü için sevinçli! Aralıklarla titetiyorsa heyecanlı ya da endişelidir.

kedilerin beden dilleri ve anlamları

5 – Kuyruğunu Yerde Sallaması 

Kediniz kuyruğunu yere doğru uzatmış ve sallıyorsa bu kedinizin sizin onu ne kadar sevdiğini anlamış olmasının verdiği reaksiyondur. Kuyruğunu yere indirmişse; korku yada suçluluk hissetiğinin göstergesidir. Kuyruğunun sert bir şekilde bir yandan diğer yana sallıyorsa; Genellikle kızgın olduğunun göstergesidir. Ama oyun istiyorsa da bu şekilde davranış sergiler.

kedilerde kuyruk hareketleri ve anlamları

6 – Kuyruğunun Ucunun Kıvrık Olması

Kedinizin kuyruğu havada ve uç kısmı Ters L şeklinde ise size arkadaşlık isteği gönderiyor demektir. Kuyruğu havada ve ucu kıvrıksa; kediniz mutludur!

Kedilerle Birlikte Yaşamak

kedilerin kuyruk hareketleri ve anlamları

7 – Yere Sırt Üstü Yatması

Kediniz yere sırt üstü yatmış birde ellerini oynatıyorsa mutluluktan havalara uçtuğunun ve sizi oyuna çağırdığının göstergesidir.

kedilerin beden dilleri

8 – Kulaklarını Geriye Doğru Yatırması

Kediniz eğer kulaklarını geriye doğru yatırmış ise bir problem vardır! Tehlike içerisinde olduğunu düşünen kedi kulaklarını geriye doğru yatırır birde gözlerini pür dikkat açtıysa bu korktuğu anlamına gelmektedir.

kedilerin kulak hareketleri ve anlamları

9 – Kulaklarını Dikleştirmesi

Eğer kediniz kulaklarını dikleştirmiş bir şekilde etrafı gözlüyorsa bu olayları anlamaya çalıştığı anlamına gelir. Vücudunun “N” şeklinde eğip kuyruğunu havaya dikiyorsa; kendi koruma modunda ve her an saldırmaya hazırdır.

kedilerin vucut hareketleri ve anlamları

10 – Kedi Tırnaklarını Yere Geçirmesi

Kediniz küçükse yeni oluşan tırnaklarını yere geçirmesi kaşındığının göstergesidir. Kediniz yetişkin ve tırnaklarını yere geçiriyorsa ‘ rahat bir yer buldum uyuyorum! ‘ demek istiyordur.

kediler tırnaklarını neden batırır

11 – Kedi Neden Elimizi Isırır?

Kedinizle beraber oynarken sürekli elinizi ısırıyorsa bu onun oyundan zevk aldığı ve dişlerinin kaşındığı anlamına gelir..

kediler elimizi neden ısırır

12 – Kuyruğunu Yavaşça İleri – Geri Yapması

Eğer kediniz nasıl hissettiği hakkında bir karar verme aşamasındaysa kuyruğunu yavaşça ileri – geti yaparlar. Böyle durumlarda ona yardımcı olabilirsiniz.

kedilerin kuyruk hareketleri ve anlamları

Kediler Neden Hırlar ?

Kedilerin beden dili olduğu kadar duygusal dilleride vardır. Bazı duygusal ifadeleri de fiziksel tepkilere dönüştürürler.

Çok mutlu olduklarında mutlaka hırlamalar başlar. aynı durum acı çektiğinde de gerçekleşebilir. Aradaki farkı anlamak kedinin sahibiyle arasındaki iletişimle alakalıdır.

kediler neden hırlar

Kedilerin insanlarla iletişim kurma kabiliyetleri çok yüksektir. Çok sık olan durumları çok defa yaptıkları için bu konuda tecrübelilerdir

Mama istiyorlarsa veya tuvaletleri geldiyse bunu çok belirgin şekilde hareketleriyle anlatırlar.

kedilerin vücut dilleri ve anlamları

 

Acıkan kedi acıktığını çok iyi bir şekilde belli edebilir. Fakat nadiren yaşadığı hisleri (acı çekmek gibi) anlatmakda zorlanırlar.

Bu yüzden kedinizle iletişim kurmaya. Anlatmak istediklerini anlamaya çalışın. Böylece kediyle iletişim kurma yeteneğinizi geliştirdiğiniz gibi, minik dostunuzun hayatınıda kolaylaştırmış olursunuz.

kedilerin beden dilleri

Sonuç olarak kedilerin beden dili ayrı bir sanattır. Bu sanatı tecrübe etmek oldukça keyifli olduğu gibi sabır ve meziyet gerektiren bir olaydır.

Kediler bu hareketleri ve tepkileri biz onları anlayalım diye yapıyor. Biz onları anlamaya başladıkça onlar  daha fazla kendilerini ifade etmeleri için çalışacaklardır. Kedilerin beden dilini anladıkça bir kediyle değil bir arkadaşla yaşıyor olacaksınız.

kedilerle-iletisim

 

 • DEFNE
  3 sene önce

  BENİM KEDİM VAR AD ŞEKER

  1
  yorum beğen
 • Sevil Uzun
  3 sene önce

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Kedimin mutlu ve huzurlu olduğunu öğrenmiş oldum, bu nedenle çok mutlu oldum

  0
  yorum beğen
 • Serap Çetinkaya
  2 sene önce

  Kedimin adı Ponçik dişi kısır 3 yaşında 15 gündür gölge ve yansımalara fazla takılıyor ışığı gördüğü her yere atlamak istiyor dolap üstleri perdeler gibi ne yapmalıyım. Teşekkürler.

  0
  yorum beğen