Anasayfa / Kedi Bakımı / Kedilerin Beden – Vücut Dili Anlamları

Kedilerin Beden – Vücut Dili Anlamları

Kabul etmek gerekir ki kedilerin beden dili vardır. Kediler bizimle iletişim içindedir, Onları anlamak onlara daha iyi şartlar sunabilmek için gereklidir.

Bakışlarıyla, değişik tonlarda miyavlamasıyla ve hatta kuyruk hareketleri ile bize her daim birşeyler anlatmak ister. Kedilerimizin bize anlatmak istediklerini kuyruk hareketlerine ve vücutlarında konumlanma yerlerine göre rahatça anlayabiliriz. Tek yapmanız gereken, onu iyi gözlemlemek ve söylemek istediklerini anlamaktır. Aşağıdaki tabloda kedilerin genel olarak kuyruk hareketleriyle, hangi duygu durumu içinde bulunduğunu anlayabiliriz.

Fakat her kedinin dili aynı olmayabilir. Kedilerin karakterleri olduğunu da kabul etmek gerekir. kedilerin vücut dili birçok şeyi anlatsada kediden kediye bu durum değişebilir.

Kedinin Kuyruğu Yukarıdaysa Ne Anlama Gelir?

Kedinizin kuyruğu dimdik yukarıdaysa anlamı ; büyük ihtimalle sizi gördüğü için mutlu ve heyecanlı olduğudur.

Kedinin Kuyruğu Aşağıdaysa ve Kabarıksa Ne Anlama Gelir?

Kedinizin kuyruğunun aşağıya doğru olması , korktuğu veya tehtit edildiği anlamına gelir.

Kedinin Kuyruğunu Hızla Aşağı – Yukarı Yapması Ne Anlama Gelir?

Kedinin kuyruğunu aşağı yukarı yapması malesef köpeklerin mutlu kuyruk sallaması anlamına gelmemektedir. Kediniz kuyruğunu aşağı yukarı sallıyorsa sebebi onu yalnız bırakmanızdır!

Kedinin Kuyruğunu Havada Titremesinin Anlamı Nedir?

Kedinizin kuyruğu havadaysa ve hafif titriyorsa bilinki kediniz çiftleşme dönemindedir ve karşı tarafa onu istediğinin sinyalini veriyordur!

Kedinin Kuyruğunu yerde sallaması Ne Anlama Gelir?

Kediniz kuyruğunu yere doğru uzatmış ve sallıyorsa bu kedinizin sizin onu ne kadar sevdiğini anlamış olmasının verdiği reaksiyondur.

Kedinin Kuyruğunun Ucunun Kıvrık Olması Ne Demektir?

Kedinizin kuyruğu havada ve uç kısmı Ters L şeklinde ise size arkadaşlık isteği gönderiyor demektir.

Kedinin Yere Sırt Üstü Yatmasının Anlamı Nedir?

Kediniz yere sırt üstü yatmış birde ellerini oynatıyorsa mutluluktan havalara uçtuğunun ve sizi oyuna çağırdığının göstergesidir.

Kediler Neden Kulaklarını Geriye Doğru Yatırır?

Kediniz eğer kulaklarını geriye doğru yatırmış ise bir problem vardır! Tehlike içerisinde olduğunu düşünen kedi kulaklarını geriye doğru yatırır birde gözlerini pür dikkat açtıysa bu korktuğu anlamına gelmektedir.

Kedinin Kulaklarını Dikleştirmesinin Sebebi Nedir?

Eğer kediniz kulaklarını dikleştirmiş bir şekilde etrafı gözlüyorsa bu olayları anlamaya çalıştığı anlamına gelir.

Neden Kedi Tırnaklarını Yere Geçirir?

Kediniz küçükse yeni oluşan tırnaklarını yere geçirmesi kaşındığının göstergesidir. Kediniz yetişkin ve tırnaklarını yere geçiriyorsa ‘ rahat bir yer buldum uyuyorum! ‘ demek istiyordur.

Kedi Neden Elimizi Isırır?

Kedinizle beraber oynarken sürekli elinizi ısırıyorsa bu onun oyundan zevk aldığı ve dişlerinin kaşındığı anlamına gelir..

Kedinin Kuyruğunu Yavaşça İleri – Geri Yapması Ne Anlama Gelir?

Eğer kediniz nasıl hissettiği hakkında bir karar verme aşamasındaysa kuyruğunu yavaşça ileri – geti yaparlar. Böyle durumlarda ona yardımcı olabilirsiniz.

Kediler Neden Hırlar ?

Kedilerin beden dili olduğu kadar duygusal dilleride vardır. Bazı duygusal ifadeleri de fiziksel tepkilere dönüştürürler. Çok mutlu olduklarında mutlaka hırlamalar başlar. aynı durum acı çektiğinde de gerçekleşebilir. Aradaki farkı anlamak kedinin sahibiyle arasındaki iletişimle alakalıdır.

Kedilerin insanlarla iletişim kurma kabiliyetleri çok yüksektir. Çok sık olan durumları çok defa yaptıkları için bu konuda tecrübelilerdir Mama istiyorlarsa veya tuvaletleri geldiyse bunu çok belirgin şekilde hareketleriyle anlatırlar. Acıkan kedi acıktığını çok iyi bir şekilde belli edebilir. Fakat nadiren yaşadığı hisleri (acı çekmek gibi) anlatmakda zorlanırlar. Bu yüzden kedinizle iletişim kurmaya. Anlatmak istediklerini anlamaya çalışın. Böylece kediyle iletişim kurma yeteneğinizi geliştirdiğiniz gibi, minik dostunuzun hayatınıda kolaylaştırmış olursunuz.

Sonuç olarak kedilerin beden dili ayrı bir sanattır. Bu sanatı tecrübe etmek oldukça keyifli olduğu gibi sabır ve meziyet gerektiren bir olaydır. Kediler bu hareketleri ve tepkileri biz onları anlayalım diye yapıyor. Biz onları anlamaya başladıkça onlar  daha fazla kendilerini ifade etmeleri için çalışacaklardır. Kedilerin beden dilini anladıkça bir kediyle değil bir arkadaşla yaşıyor olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilerde tuvalet eğitimi birkaç şekilde verilebilir. Kediler doğada dışkılarını saklamak için özel olarak özen göstermişler, dışkıları …

Kedilere Ev Yemeği Vermek

Yetişkin kediler günde iki öğün yemek yemelidirler. Yavru kediler daha sık öğünler halinde beslenmelidirler. Yavru …