arama

En Sevimli Kedi Türleri ve Kedi Cinsleri

Son zamanlarda yapılan analizlerin bir çoğunda insanların bir çok " sahiplendirme platformlarından ve eş dost aracılığı " ile kedi ve evcil hayvanları sahiplenerek , hayatlarına pozitif yönde enerji katmaktadırlar . Kediler diğer evcil hayvan türlerine nazaran bakımı oldukça kolay ve hiç bir sorun yaşamayacağınız bir evcil hayvan türüdür . Bu konumuzda sizlere en çok tercih edilen ve en sevimli kedi cinsleri hakkında bilgi vereceğiz .
Kedi Cinsleri ve Özellikleri Önce Çıkan
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hande Nur
  • 1 Yıldız
    Loading...

Aslında cinslerin hiç bir önemi yoktur , aksine sevimli olarak kabullendiğiniz her hangi bir cinsteki kediyi sahiplenerek sizde gönüllü olarak büyütmeye ve beslemeye başlayabilirsiniz . Evcil hayvanınızı kedi olarak belirlediğinizde ciddi anlamda bir zorluk çekmeden sadece ” Mama , Su , Kum , Kum Küreği , Yıllık Aşılarını ” yaptırarak gönül rahatlığında sorun yaşamadan evcil hayvanınıza sorunsuz şekilde bakmaya başlayabilirsiniz .

Kedi Cinsleri , Türleri ve Özellikleri


Sfenks Kedisi Cinsi ve Özellikleri “

Sfenks Kedisi Resmi

Bilimsel Açılanan Adı : Felis catus
İlk Doğduğu Ülke : Kanada
Üst sınıf: Kedi
Takson Basamağı: Irk
Rastlanma Oranı : Orta Derece
Yaşam Tarzı : Uysal 
Tüy Dökümü : Yok


Sfenks kedi tip olarak birazcık sevimsiz olarak gözükse’de aslında kedi cinsleri arasında oldukça sahibine bağlı ve uysal bir cins kedidir . Yaptığı sevimli hareketlerle ciddi anlamda sizlere pozitif enerji salgılayarak sizleri mutlu etmeyi başaracak bir kedi cinsidir . Sfenks kedisinin kökeni ” Kanada’dan ” gelmektedir ve şuan için bu cins kediye Kanada’nın Toronto ilinde rastlayabilirsiniz . Bilimsel araştırmalar sonrasında yapılan açıklamada bilimsel adının ” Felis Catus ” olduğu belirtilmiştir . Devamını okumak için tıklayın.


Bengal Kedisi Cinsi ve Özellikleri


Bengal Kedisi

Bilimsel Açılanan Adı :   Prionailurus bengalensis
İlk Doğduğu Ülke :  Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri
Üst sınıf : Melez 
Yaşam Tarzı :  Uysal ve Oyuncu
Tüy Dökümü :  Çok Nadir


Bengal kedisi tam anlamıyla 1980 yılında ” Amerika Merkezli ” bir kedi türüdür . Bengal kedisi ” Vahşi Asya Leopar Cinsi Kedi ” ve “ Kısa Tüylü Normal Kedi ” çiftleşmesi sonucu var olan bir cinstir . Bengal cinsinin çıkış amacının hikayesi vahşi ve uysalın bir arada insanlarla uyumlu şekilde yaşaya bileceği söylenmektedir . Bengal kedisi cinsi ve türünün özelliklerinden dolayı ciddi anlamda oyuncu bir kedi cinsidir . Sürekli olarak tırmanıp ve atlamaktan zevk almaktadırlar , kesinlikle çok uysal ve sahibine bağlı bir kedi türüdür .  Devamını okumak için tıklayın.


 İran , Fars Kedisi Cinsi ve Özellikleri ” 


İran KedisiBilimsel Açılanan Adı : Felis catus
İlk Doğduğu Ülke : İran
Yaşam Süreci : 12 – 17 yıl (Esaret)
Takson Basamağı: Irk
Tüy Rengi : Beyaz
Üreme Oranı  : Yüksek 
Yaşam Tarzı : Uysal 
Tüy Dökümü : Yok 


Fars kedisi adı verilen ve iran kedisi olarak adlandırılan bu kedi türü ciddi anlamda bakımı zordur . Fars kedilerinin tüyleri oldukça uzun  ve bakımı düzenli olarak yapılması gereken bir türdür . Fars kedisinin bir de düzenli olarak gözleri temizlenmesi gerekmektedir . Gözlerinin temizlenme sebebi cinsin özelliğinden gelmektedir , sürekli olarak gözleri akmaktadır . Bu saydıklarımıza rağmen ciddi anlamda dünyada popülerliğini koruyan bir cinstir . Sahibinin kucağında televizyonun karşısında sevilmekten’de oldukça hoşlanan bir cinstir. Devamını okumak için tıklayın.


Siyam Kedisi Cinsi ve Özellikleri


Siyam Kedisi

Bilimsel Açılanan Adı : Felis catus
İlk Doğduğu Ülke : Tayland
Yaşam Süreci : 12 – 14 yıl  
Tüy Rengi : Beyaz
Üreme Oranı  : Yüksek
Yaşam Tarzı : Uysal
Tüy Dökümü : Nadir


Siyam kedisi ırk olarak oldukça uysal ve sahibine bağımlı şekilde bir ömür boyu besleyebileceğiniz bir kedi cinsidir . Siyam kedisi Tayland ülkesinden ” siyam’da ” kutsal tapınaklar aracılığı ile beslenip dünyaya yayılmayı başaran bir kedi türüdür . Siyam kedisi diğer kedi cinslerine nazaran daha açık renkli bir tüy yapısına sahiptir , sadece ” Elleri , Kulakları , Ayakları ” siyah rengine sahip olan bir türdür . Siyam kedileri yaşadıkları ülkelere ve iklim şartlarına göre tüy yapısı değişkenlik gösterebilmektedir . Devamını okumak için tıklayın.


Scottish Fold Cinsi ve Özellikleri


Scottish Fold Kedisi

Bilimsel Açılanan Adı : Felis catus
İlk Doğduğu Ülke : İskoçya
Yaşam Süreci : 12 – 17 yıl 
Takson Basamağı: Irk
Tüy Rengi : Koyu , Gri
Üreme Oranı  : Yüksek 
Yaşam Tarzı : Uysal  , Sakin
Tüy Dökümü : Orta Derece


Scottish Fold kedi türü , ülkemizde oldukça çok sevilen ve kedi severler tarafından beğenilen bir cins türüdür . Scottish Fold kedi türleri çok kısa sürede kilo alıp çok tatlı hale gelen kedi cinsidir . Scottish fold kedisi sahibinin kucağında uyumaktan oldukça zevk alan bir kedi cinsidir . Scottish fold cinsinin doğum yeri olarak ” İskoçya Ülkesi ” bilinmektedir . Scottish fold cinsinin bulunuşunda İskoçyalı bir çiftçinin büyük bir rolü vardır . Scottish fold cinsinde kulakların öne doğru eğik olması cinsinin verdiği özellikten gelmektedir . Devamını okumak için tıklayın.


British Shorthair Cinsi ve Özellikleri


British Shorthair

Bilimsel Açılanan Adı : Felis catus
İlk Doğduğu Ülke : Büyük Britanya
Yaşam Süreci : 12 – 14 yıl  
Tüy Rengi : Koyu , Gri
Üreme Oranı  : Yüksek
Yaşam Tarzı : Uysal
Tüy Dökümü : Orta Derece


British Shorthair cinsi Scottish cinsi ile çok  benzer yanlara sahip hatta ” gözleri ve kulakları ” direkt göze çarpmasa hiç bir şekilde ayırt edemeyeceğiniz bir cinstir . British Shorthair ikinci dünya savaşı ve öncesinden bu yana İngiltere’de ( Büyük Biritanya ) doğarak bu günlere kadar gelmeyi başarmış bir kedi cinsidir . İkinci dünya savaşı sonrasında sayıları oldukça azalan ve bu günlere kadar gelmeyi başarıp üreyen bir cinstir . British Shorthair çoğunlukla fuarlarda ve güzellik yarışmalarda yerini alan bir kedi cinsidir . Sahibiyle birlikte vakit geçirmeyi ve sahibi ile uyumayı seven bir kedi türüdür .  Devamını okumak için tıklayın.


 Chinchilla Kedisi Cinsi ve Özellikleri”


chinchilla kedi türleri

Bilimsel Açılanan Adı : Felis catus
İlk Doğduğu Ülke : İngiltere
Yaşam Süreci : 14 – 16 yıl 
Takson Basamağı: Irk
Tüy Rengi : Beyaz ve Açık Krem-Sarı
Üreme Oranı  : Yüksek 
Yaşam Tarzı : Enerjik , oyuncu
Tüy Dökümü : Fazla


Chinchilla Kedisi, İlk olarak 1888 yılında, İngiltere’ nin Başkenti Londra’da ünlü bir kedi showunda, birçok ödül kazanmıştır. Muhteşem güzelliğiyle, çok tercih edilen ve severek bakılan bir kedi cinsi olmayı sürdürmektedir. Ülkemizde ne kadar Chinchilla Kedisi olarak tanınsada , Avrupa ve Amerikada ‘ Gölgeli İran Kedisi ‘ veya ‘ Gümüş İran Kedisi ‘ olarakta anılmaktadır. Chinchilla kedileri şuanlık ırk olarak kabul edilmeselerde, milletlerarası hayvan kuruluşları tarafından ırk olabilmeleri için çalışmalar yapılmaktadır. Devamını okumak için tıklayın.


Van Kedisi Cinsi ve Özellikleri


van kedisi türleri ve özellikleri

Bilimsel Açılanan Adı : Felis catus
İlk Doğduğu Ülke : Türkiye
Yaşam Süreci : 12 – 17 yıl  
Tüy Rengi : Beyaz , gri
Üreme Oranı  : Ortalama
Yaşam Tarzı : Sıcak Kanlı , Meraklı
Tüy Dökümü : Orta Derece

 


Van Kedisi, Türkiye’nin kedi türleri arasında başı çeken, iyi bir yüzücü olan, insanlara yakınlığı ve sıcaklığı ile bilinen, çift renk göz yapısıyla (mavi-kehribar), gözleriyle ünlenmiş saf bir kedi ırkıdır. Tilki kuyruğuna benzeyen kabarık kuyruğuyla ve aslan yürüyüşüyle dikkat çeken Van Kedisi, genel olarak beyaz kürkü sebebiyle, Ankara Kedisi ile karıştırılır. Ülkemizde, özellikle doğu illerinde ‘ En Güzel Kedi ‘ olarak anılan Van Kedisi , Van Denizi Vadisin de keşfedilmiş safkan kedi türlerindendir. Özellikle gözlerinin güzelliği ve farklılığıyla bilinen Van Kedilerinin gözleri kehribar ve mavi renkleri arasında değişiklik göstermektedir. Devamını okumak için tıklayın.


Maine Coon Cinsi ve Özellikleri


Maine Coon KediBilimsel Açılanan Adı : Felis catus
İlk Doğduğu Ülke : ABD
Yaşam Süreci : 12 – 17 yıl 
Takson Basamağı: Irk
Tüy Rengi : Karışık
Üreme Oranı  : Yüksek 
Yaşam Tarzı : Sakin
Tüy Dökümü : Orta Derece


Maine Coon cinsi diğer kedi cinslerine nazaran oldukça büyük yapıya sahip bir kedi türüdür . Boyut olarak çok büyük olmalarına nazaran oldukça çekingen ve utangaç bir yapıya sahip bir cinstir . Kendilerine en büyük faaliyet olarak ağaçlara tırmanmaya ve sahibiyle vakit geçirmeye bayılan bir cinstir . Diğer kedilerin vücutlarına nazaran , Maine Coon cinsinin vücudu üçgen bir yapıya sahiptir . Maine Coon cinsinin ilk dünyaya göz açık hikayesi ” Amerika Birleşik Devletlerinde ” gerçekleşmiştir ve o günden bu yana , hızlı şekilde türemeyi başararak yurt dışında bir çok kedi sever tarafından sevgiyle büyütülmektedir . Devamını okumak için tıklayın.


Ragdoll Kedisi Cinsi ve Özellikleri 


Ragdoll Kedisi

Bilimsel Açılanan Adı : Felis catus
İlk Doğduğu Ülke : ABD ,Kaliforniya
Yaşam Süreci : 12 – 17 yıl 
Takson Basamağı: Irk
Tüy Rengi : Karışık
Üreme Oranı  : Orta Derece
Yaşam Tarzı : Sakin , Oyuncu
Tüy Dökümü : Orta Derece


Ragdoll cinsi ” Kaliforniya ve ABD’de ” 1960 yılında tam olarak araştırmacı ” Ann Baker ” tarafından keşfedilmiş bir kedi cinsidir . Ragdoll cinsi tamamen yeni doğmuş bir çocuğun huylarına sahip bir kedi cinsidir . Kilo ortalamalarından bahsedecek olursak ortalama ” 5 ile 10 kg ” arasında değişkenlik göstermektedir . Ragdoll cinsini sahibi ve sevdiği bir kişi sevmeye başladığında tamamen kendini bırakarak kendini sizlere teslim eden bir cinstir . Ragdoll cinsini tercih etmeniz durumunda haftada minimum iki kez tüy taraması yapmanız gerekmektedir . Devamını okumak için tıklayın.


Habeş Kedisi Cinsi ve Özellikleri 


Habeş Kedisi

Bilimsel Açılanan Adı : Felis catus
İlk Doğduğu Ülke : Mısır
Yaşam Süreci : 12 – 18 yıl 
Takson Basamağı: Irk
Tüy Rengi : Koyu Kahverengi , Kahverengi
Üreme Oranı  : Orta Derece
Yaşam Tarzı :  Oyuncu
Tüy Dökümü : Çok Az


Habeş kedisi bir diğer adıyla ” Abyssinian ” olarak bilinen çok şirin ve oyuncu olan bu kedi türü , oldukça sevilen ve bakımı kolay olan bir cinstir . Uzun zamanlar önce ” Crystal Palace ” yarışmasında üstün başarı ile sonuç alan ” Habeş Kedisi ” ciddi anlamda güzelliği ile kedi severlerin gönlünde taht kurmayı başarmıştır . Habeş kedisinin en sevilen özelliği ise tüy yapısı diğer kedi cinsleri gibi değildir , aksine tüy döküm oranı oldukça azdır . Devamını okumak için tıklayın.


Sfenks Kedisi Cinsi ve Özellikleri ” 


Sfenks KedisiBilimsel Açılanan Adı : Felis catus
İlk Doğduğu Ülke : Toronto
Yaşam Süreci : 12 – 17 yıl 
Takson Basamağı: Irk
Tüy Rengi : Yok
Üreme Oranı  : Orta Derece
Yaşam Tarzı : Sakin , Oyuncu
Tüy Dökümü : Yok

 


Dünya genelinde bir çok kedi cinsi arasında oldukça az ” tüysüz kedi cinsi ” bulunmaktadır . Görüntüsü biraz sert ve çirkin gözüksede aslında kedi cinsleri arasında en yumuşak kalbe sahip olan bir türdür . Sfenks cinsi kedilerin doğum yeri ” Canada , Toronto ” olarak bilinmektedir .  Bu cins kediler 8 veya 15 yıl arası sorunsuz şekilde yaşamaktadırlar . Sfenks cinsi kedilerde hiç bir şekilde tüy döküm sorunları bulunmamaktadır ve bakımı oldukça basittir . Devamını okumak için tıklayın.


” Norveç Orman  Kedisi Cinsi ve Özellikleri ” 


Bilimsel Açılanan Adı : Felis catusNorveç Orman Kedisi
İlk Doğduğu Ülke : Norveç
Yaşam Süreci : 7– 14 yıl 
Takson Basamağı: Irk
Tüy Rengi : Beyaz ve Koyu Renklerin Birleşimi
Üreme Oranı  : Yüksek 
Yaşam Tarzı :  Oyuncu
Tüy Dökümü : Orta Derece


Norveç orman kedilerinin tarihi ciddi anlamda “ Vikingler , Ruslar ve İngilizlere ” dayanmaktadır . Norveç Mitolojisinde halen adından bahsettiren ” Norveç Orman Kedileri ” ciddi anlamda yapısı ve diğer özellikleri ile , Norveç ülkesinin soğuk ve zorlu kış şartlarına uygun şekilde bu günlere kadar sorunsuz gelmeyi başaran bir cinstir . Norveç orman kedisi eğer evcil şekilde yetiştirilirse ciddi anlamda televizyonunuzun karşısında yatıp sürekli olarak dinlenmeyi seven bir cinstir . Hayatın bu zorlu şartlarında her türlü doğa olayına nazaran Norveç Ormanlarında sorunsuz şekilde soyunu sürdürmeye’de devam ettirmektedir . Devamını okumak için tıklayın.


Munchkin  Kedisi Cinsi ve Özellikleri ” 


Munchkin Kedisi

Bilimsel Açılanan Adı : Felis catus
İlk Doğduğu Ülke : Amerika Birleşik Devetleri
Yaşam Süreci : 8– 13 yıl 
Takson Basamağı: Irk
Tüy Rengi : Çeşitli Renklere Sahip
Üreme Oranı  : Orta Derece
Yaşam Tarzı : Sakin , Oyuncu
Tüy Dökümü : Orta Derece


1944 yılından itibaren ilk kez ” İngiltere Merkezine ” görülen ” Munchkin ” cinsi kedi türü , tamamen doğal mutasyon sonucunda ortaya çıkan ve yıllardır dünya’da yaşamayı başaran bir türdür . Munchkin cinsi kedileri çoğunluklar güzellik yarışmaları ve yetenek yarışmalarında görmekteyiz . Munchkin türü kedilerin ortalama ağırlık boyutları ( 3 KG ve 7 KG ) arasındadır . Munchkin cinsi kedilerin ortalama yaşam süreçleri ” 15 yıl ” arasında değişmektedir ve Munchkin cinsi kedilerin çoğu uysal ve sakin oldukları görülmektedir .  Devamını okumak için tıklayın.


Ankara Kedisi Cinsi ve Özellikleri ” 


Bilimsel Açılanan Adı : Felis catus
İlk Doğduğu Ülke : Türkiye
Yaşam Süreci : 12– 18 yıl 
Takson Basamağı: Irk
Tüy Rengi : Baskın Beyaz Renkli
Üreme Oranı  : Orta Derece
Yaşam Tarzı :  Oyuncu
Tüy Dökümü : Orta Derece


Dünyada ‘Angora Cat‘ olarak bilinen Ankara Kedileri araştırmalara göre uzun tüylü kedilerin atası sayılır. İran Kedisiyle karıştırılsada , anavatanı olan Türkiyede üretilir ve Saf Türk Kedisidir. Ortaya çıkış tarihi 1600 ‘ lü yıllara dayanmaktadır. Sahiplerine karşı çok sevecen ve ayrıca oyuncu olan Ankara Kedileri ortalama 12-18 yıl aralığında yaşamaktadır. Mavi göz geni dominant olan ankara kedilerinin ise en büyük problemli sağırlıktırDevamını okumak için tıklayın.


 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.