arama
Kedi Malzemeleri ve Kedi Ürünleri
Kedi Maması - Kedi Kumu - Kedi Oyuncakları - Konserve Kedi Maması - Kedi Tırmalamaları

Yavru Kedilerin Beslenmesi ? Yavru Kedilere Kaç Ay Sonra Kuru Mama Verilir ?

Yavru kedilerin doğumundan 1 yaşına gelene kadarki süredeki beslenmeleri; yaşamlarının geri kalan sürecinde sağlıklı olmalarını belirlemektedir. Bu dönemlerde yavru kedilerin beslenmesi , yüksek besin değerli yiyecekler verilmesi ve en önemlisi doğru beslenme alışkanlığı kazandırılması hayati önem taşımaktadır.
yavru kedilerde beslenme
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Yavru kedilerin beslenmesi ve enerji ihtiyaçları , yetişkin dönemlerine kıyasla iki , hatta üç kat fazladır. Kediler 6 – 7 hafta süren anne sütü beslenmesini bıraktığında, tam anlamıyla düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

yavru kedilerde beslenme

Çok hızlı ve kademeli büyüyen yavru kediler, büyüme dönemlerinde günde rituelin dışına çıkılarak dört , beş öğün beslenmelidir.

Yavru kedilerin yanlarında her zaman bir kap su bulunmalı ve temizliği kontrol edilmelidir.

Yavru Kedilerin Beslenmesi ile ilgili herşeyi bu yazımızda bulabilirsiniz! Okumaya devam edin…

yavru kedilerde beslenme ve su ihtiyacı

Öncelikle sıcak bir ortamda tutulmalı. Tüyleri yeni çıkmıştır kendisini ısıtacak tüy ve yağı yoktur. Kediyi sıcak tutmak için çözüm olarak bir kedi evi yada bir kutudur.

Kedi evine yada kutusuna 3-4 saat ara ile havluya sarılmış sıcak su konulmalıdır ısının kaybolmaması için kedi evinin yada kutunun üstü battaniye ile kapatılmalıdır.

yavru kedilerin beslenmesi

Yavru Kediler Hakkında Kısa Bilgiler

 • İlk Hafta : Yavru kedinin ilk hafta koku, işitme ve tat alma duyuları gelişmeye başlar. Gözleri kapalıdır.

yavru kedilerin beslenme rehberi

 • İkinci Hafta : İkinci haftada yavru kedimizin gözleri artık açılmış odaklanmaya başlamıştır. Yavrular kaldıkları yuvayı koklamaya , çevresini tanımaya çalışır.

yavru kedilerin beslenmesi

 • Üçüncü Hafta : Yavrular sonunda oyun oynamaya , sosyalleşmeye ve dişlerini çıkarmaya başlamıştır. Ayrıca bu sırada görme yetenekleride hızla artamya başlamıştır.

yavru kediler ne yer

 • Dördüncü Hafta : Dördüncü haftada yavru kediler meraklarına karşı koyamazlar ve çevrelerini iyice araştırır oyun oynarlar.

küçük kedilerde beslenme

 • Beşinci Hafta : Beşinci hafta sonunda artık yavru kedimizin bebek dişlerinin tamamı çıkmıştır , kişilikleride bu sırada oluşmaya başlamıştır. Artık bir kaptan kuru mama yemeye yavaş yavaş başlayabilirler.

yavru kedilerde beslenme

1 Aylık Nasıl Beslenir ?

Sıradan bir kedi yavrusunun 100 gramlık vücut ağırlığı için 30 ml süte ihtiyacı vardır. Eğer gözlemlerinize göre kedi yavrusunun gelişmesi yeterli değilse ve öğünlerin tam olarak ihtiyacını karşılamadığını düşünüyorsanız ek beslenme verebilirsiniz.

Fazla yemek vermeye çalışırsanız kedinizin sağlığı için doğru olmaz.

 • 1 haftalığa kadar kedi yavruları 2-3 saatte bir beslenmelidir.
 • 2 haftalık kedi yavruları maksimum 4-6 saatte bir beslenmelidir.
 • 3 haftalık ve daha büyük yaştaki yavrular ortalama 6-8 saatte beslenmeliler

yavru kedilere ne zaman kuru mama verilir?

Yavru Kediye Sütü Nasıl vereceksiniz ?

Bir kedi biberonuna ihtiyacınız var. Kediler için özel biberonu petshop ve eczaneden alabilirsiniz. 

Sütün ısısı 30-35 derece olmalıdır kesinlikle sütü ısıtmadan verilmemelidir. Hazırladığınız mamanın taze olmasına dikkat etmelisiniz.

Cezve yardımı ile de yapabilirsiniz  cezvenin içine su koyun sütle doldurduğunuz biberonu cezvenin içine koyun su kaynadıktan sonra ısısına bakın sütün ve yavru kedinizin karnını doyurmaya başlayabilirsiniz.

yavru kediye süt nasıl verilir

Yavru Kedi Ne Zaman Sütü Bırakmalıdır ? 

Yavru kedinizin 6 hafta sonra sütü bırakıp mamalar ile tanışmalıdır. Yavru kediler en az 1 ay anne sütü ile beslenmelidir.

Bu süre anneye ve yavruların durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ama önerilen en az 1 ay anne sütü ile beslenmesidir.

yavru kedilerde anne sütü önemi

Anne kedinin yavrusu fazla ise yavru kedinin sütü bırakma süresi 2 aya kadar uzatılmalıdır. Zaten yavru kedinin dişlerinin çıkmasıyla beraber kendiliğinde sütten kesilmeye başlayacaktır.

Anne sütünün yetersiz olduğunu düşünüyorsanız , hatta düşünmüyor olsanız bile 1 aydan sonra yavru kedinizi mama ile tanıştırmalısınız.

Mama ve anne sütü desteklendiği zaman yavru kedinin gelişimi çok çok daha güçlenmektedir. Bu sayede alışkanlığıda kazanmış olacaktır.

yavru kedilerde anne sütünün önemi

Yavru Kediye Zararlı Verilmemesi Gereken Besinler

Yavru kediler sütten kesilince, doğuştan gelen anne sütünü sindirme yeteneklerini kaybederler. Bu sebepten dolayı inek sütü verilmesi sakıncalıdır.

İnsanların tükettiği ev yemekleri veya besinler kedi sağlığı için zararlı olabilir. 

Yavru kedinize her yediğiniz yemeği vermemelisiniz. Bunun yerine kedinizin yaşına ve kütlesine göre doğru mamayla beslerseniz, ihtiyacı olan besini alacaktır.

yavru kediye zararli besinler

Yavru Tablosu

Aşağıdaki yavru tablosuna bakarak yavru kedinizin ne kadar besin ihtiyacı olduğunu öğrenebilirsiniz , unutmayın tabloda küçük yanılma payları olabilir kendi kedinizin durumuna göre tabloyla ilişki kurabilirsiniz.

Yavru Kedi Su İçer mi ?

Su; bizler için önemli olduğu kadar yavru kediler içinde olmazsa olmazdır. Kediler iki aylık olduğunda vücutlarındaki su oranı %75 ‘ e ulaşır.

Yavru kedinizin yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi için düzenli olarak su tüketmesi şarttır. Eğer kedinizin su tüketiminin az olduğunu düşünyorsanız bu miktarı attırmak için ilgisini çekebilecek su , mama kapları kullanabilirsiniz.

yavru kediler su içer mi

Yavru Kediye Kuru mama Olarak Ne Verilmeli ?

1-4 aylıkken ek vitamin güçlü besin desteği olarak önerilen Royal Canin Mother & Baby Cat 34 Anne Ve Yavru Kedi Maması dır. Yavru kedilerin ağız ve diş yapılarına uygun bu yumuşak mama aynı zamanda içeriğinde bulunan ham maddeler sayesinde güvenilir bir şekilde sindirilebilir.

Kolay çiğneyebilir ve sütten kuru mamaya geçiş yapmasına rahatlık ve kolaylık sağlar.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Kedi Konservesi
Kedi Konservesi
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Kedi Tırmalama
Kedi Tırmalama
 • Aysel
  3 sene önce

  Arkadaslar benim sorum 2aylik yavru kedilerimiz var anne babada beraber.bebeklerin yeteri kadar anne sütü aldigini düsünüyorum yerlerine vericem ama hala emiyolar fakat hepsini ayrilincaya kadar bekletemiycem evimiz kücük apartman dairesi zorluk yasiyoruz bu konuda 6 kediyle .gidecegi yerler emin iyi bakabilecek herseyini karsilayacak kisiler zaten.birden hepsini vermiycem en sonuncusunu anne sütten keseyse kadar bekletmeyi düsünüyodum.yani simdi ayrilmalarinda saglik acisindan problem olurmu?

  57
  yorum beğen
 • Gülnur
  3 sene önce

  Merhaba bugün sokakta yavru kedi buldum eve alıp beslemek istiyorum fakat ilk etapta eve almadan neyapabilirim? İki aylık sanırım bilmiyorum, tüyleri çok dökülüyor ve kediyi yıkamayın deniyor fakat bu vaziyette eve nasıl alıcam ve iki aylık kediye ne vericem?

  64
  yorum beğen
  • mehmet ali köse
   2 sene önce

   kedinizi bir pet kuaföre götürerek tıraşı bakımı yaptırdıktan sonra mis gibi eve ala bilirsiniz.

   60
   yorum beğen
 • Kedilerle Seyahat ve Yolculuk – Kedi Blog
  2 sene önce

  […] Ayrıca Bakabilirsiniz : Yavru Kedilerin Beslenmesi Nasıl Olmalı? […]

  60
  yorum beğen
 • gönül er
  2 sene önce

  para harcamadan yapmak istiyorsanız nemli ılık bezle silin
  ve çok sık dişli tarakla tarayın
  hem pireleri varsa dökülür

  68
  yorum beğen
 • Gülşah Erkoç
  1 sene önce

  Ormandan buldugum Bi kedim var buldugum da 3 4 haftalıktı 3 haftadır da bizimle kalıyor ama kulakları duymuyor gibi bu haftalarda normal bşey mi bu. Sesleniyoruz bakmıyor mesela ses çıkarıyoruz tepki vermiyor

  18
  yorum beğen
 • Hilal
  1 sene önce

  YAVRU KEDİYE SÜT VERİLMEZ !!! Anne süt tozu var onlardan verilir ve bu ılık suyla yapılır . Süt kedilerin sindirimine zararlıdır , kabızlık yapar . CAHİL İNSANLAR ÖNCE KENDİNİZ ARAŞTIRIN SONRA BLOG YAZISI YAZIN

  4
  yorum beğen
 • Rumeys
  3 ay önce

  Merhaba ben rumeysa sungur bizim bodurumda 7 tane kedi var annem eve almadigi icin orda nasil bakabilirim?bide annesi sık sık yanlarına gelmiyor kedilerde sürekli bagırarak miyavliyor ben yanlarina gittigimde se hemen yanima koşuyorlar kedilerimiz 3 haftalik.

  0
  yorum beğen
 • Mehmet
  3 ay önce

  Sfenks ırkı kedime peki 4.aydan itibaren hangi mamayı almam lazım??

  0
  yorum beğen
 • Derya
  2 ay önce

  Merhaba bugün 37 günlük british kedi sahiplendik pirinç unuyla süt yapıyoruz veriyoruz sizce bunda bir sakınca var mı? Bide ne sıklıkla sütü verelim?

  3
  yorum beğen