Anasayfa / Genel / Kedilerde Deri Ve Kürk Sorunları

Kedilerde Deri Ve Kürk Sorunları

Pire ve kulak akarları en yaygın sorunlardır. Bağışıklık sistemi genellikle etkilenir. Yalama çiğneme dramatik tüy dökülüşüne neden olur.

Deri ve kürk sorunları veterinere gitme nedenlerinin % 40’ı oluşturur. Kedinizin derisine veya kürküne bir şey olduğunu fark ederseniz bunun nedeni açıktır: Parazitler, özellikle de pire ve kulak akarları çoğu tahriş edici deri sorununun kaynağıdır.

Hiç görmeyebilirsiniz ama tek bir pire enfeksiyonkaşıntıyalamapul pul dökülme, kanamakabuklanmaaşınma, ülser, yumrular ve tüy kaybına neden olabilir.

Tabii ki bu görülebilir deri değişikliklerinin başka birçok nedeni olabilir.

Kedilerde Deri ve Kürt Tedavisi

Veterineriniz kedinizi muayene ederek ve başka yöntemler kullanarak deri rahatsızlığının nedenini bulur. Tanı konulması doğru bir tanı konulmasının en kolay yolu bir tedavinin işe yarayıp yaramadığına bakmaktır.

Başka bir seçenek olarak, veterineriniz kedinizin derisini halkalı solucan (mantar hastalığı) var mı diye ultraviyole ışığında inceleyebilir, bakteri ya da maya için smir, parazitler için ufak parça alabilir ya da hücresel değişikliklere bakmak için biyopsi yapabilir.

Deri ve kan testleri, diyet ve çevre değişiklikleri, alerjik deri hastalıklarına tanı konmasında kullanılabilir. Kediniz kaşınıyorsasiyahparlak parçacıklar biçimindeki pire belirtilerini kontrol edin. Alerjiler de kaşıntı nedeni olabilir.

Ayrıca Bakabilirsiniz : Kediler Neden Tüy Döker , Çözümleri Nelerdir ?

Deri Hastalıkları ve Belirtileri

Kedilerde deri hastalıkları kaşınmasından, tüy kaybından, pigment değişikliklerinden, görünüryumrulardan, kepeksikuru pullar ve döküntülerden ya da ıslak tahrişlerden anlaşılabilir. Derihastalıkların çoğu çeşitli klinik belirtilere neden olur.

Kedilerde Kaşıntı

Bir yiyecek alerjisi kaşıntılı deri rahatsızlığına neden olabilir. Kediyi daha önce hiç yemediği tek bir “dışlama diyetiyle en az altı hafta besleyerek, kaşıntının azalmasından yiyecek alerjisi olup olmadığını anlarsınız.

Ticari olarak üretilmiş dışlama diyetleri de vardır; veterineriniz bunları da önerebilir.

Kedilerde Cilt Sorunları

Deri ve kürk sorunları; Vücut yumrularının başlıca türleri YUMRU TANIMI ALINACAK TAVIR Kist Derinin altında gelişen basitkese benzeri boşluk.  Apse bir ısırık ya da derin tırmalama sonucu oluşan derin enfeksiyon.

Genellikle derinin altında bir doku kesesiyle çevrili olur.  Hematom deri altında, özellikle de kulakkepçelerin de ki kan birikimi. Sıcak ve kırmızı olabilir ama nadiren acı verir.

24 saat içinde veterinerinizi gösterin. Granulom derinin altına işleyen herhangi bir şey karşı konektifdoku tepkisi.

Enjeksiyon bölgesi sarkomu Genellikle bir aşının enjeksiyon yerinde oluşan şişlik. Ezofilik granulom Dudaklarda ya da çenede alerjik bir deri sertleşmesi. Kompleks çoğunlukla ülserleşmeye yol açar. Lipom Yağ hücresi tümörü. Yaşlı olanların bedenlerinin her yerinde oluşabilir.

Kedilerde Deri Tümörü

Melanom Pigmente olmuş bir deri tümörü (gerçi pigmente olmayan melanomlar da vardır). Neredeyse her zaman kötü huyludur. Histiocitom Vücudun her yerinde olabilen düğme benzeri yumru. Papillom ya da siğil Karnabahar görünümlü deri çıkıntısı.

Kitlebazal hücre ya da pullu hücre tümörü deride yumrular, genellikle belirgin dış hatları yoktur. İnsanlarda olduğu gibi erkekler dişilerden daha sık kavgaya karışır. Ciddi kedi ısırığı apseleri cerrahiakıtmayı ve kısırlaştırılmamış erkek kediler kısırlaştırılmış erkek kedilerden ve dişilerden daha sık kavga etme eğilimindedir.

Kedilerde Apse

Tırmalamalar genellikle kendiliğinden iyileşir ama kedi ısırıkları enfeksiyon ve cerrahi müdahale gerektiren apselere yol açabilir. Temizliği gerektirir, antibiyotiklere neredeyse her zaman iyi cevap verir.

Kedilerde Ülser

Acısız ülser veya dudak ülseri dudaklardan birinde ya da her ikisindeki, çenedeki kaşıntısı ülserin (Eozinofilik granulom kompleksi) nedeni tam olarak bilinmiyor ama bağışıklık sistemiyle ilgili olduğu sanılıyor. Hastalık genellikle kortikosteroidlere karşılık verir. 

Şiş ayak altları ayak tabanlarındaki bir ülserleşme hastalığı olan plazma hücresi pododermatit şişme, topallama ve fazla yalamaya neden olur. Bağışıklık sistemiyle ilgilidir ve kortikosteroidlere karşılık verir.Dökülen bıyıklar.

Kediler doğal olarak bıyıklarını döker ve yerlerine yenisi gelir. Kedinizin çevresinde bıyıklar görmek doğaldır. Yıpranmış bıyıklar genellikle kedinizin bir ateş gibi bir ısı kaynağına fazla yaklaşma cüretini gösterdiği anlamına gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Somali Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Somali Kedisi , habeş kedisi atası gibi kırçıllı kürkü vardır: Bedenindeki her bir tüyün üç-on …

Kedilerin Ağız ve Diş Sağlığı

Diş eti hastalığı neredeyse tüm kedileri etkiler. Kedinizin çiğnemesini sağlayarak bu sorunu önleyin, Böbrek yetmezliği …