arama
Kedi Malzemeleri ve Kedi Ürünleri
Kedi Maması - Kedi Kumu - Kedi Oyuncakları - Konserve Kedi Maması - Kedi Tırmalamaları - ND Kedi Maması

Kedilerde Göz Hastalıkları ve Tedavisi

Kedilerde göz hastalıkları dikkat edilmesi gereken bir husustur. Ufak göz sorunları büyük hastalıkların belirtisi olabilir. Göz ülserlerinin nedeni solunum rahatsızlıkları olabilir. Kedilerde Göz Hastalıkları ve Tedavisi için okumaya devam edin..!
kedilerde göz hastalıkları ve tedavisi
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Körlük diyabet ya da hipertansiyon sonucu gerçekleşebilir. Viral ve klamidyal göz enfeksiyonları ve kavga yaraları göz rahatsızlıklarının en yaygın nedenleridir. İristeki bir enflamasyon (uveitis) genellikle genel bir viral enfeksiyon ya da kanser gibi bir sistemik hastalığa işaret eder.

Belirtileri anlamak Göz rahatsızlıkları anlaşılması en kolay hastalıklar arasında yer alır: Çoğunda korneayı kaplayan zar olan “konjunktivanın enflamasyonu” da görülür. Aşağıdakileri gördüğünüzde veterinere başvurun.

Birincil bir göz hastalığına ya da FIV, FeLV, FIP enfeksiyonu, hatta kanser gibi ikincil bir soruna işaret ediyor olabilirler:

 • Gözleri kısmak;
 • Akıntı;
 • Bulanıklık;
 • Kızarıklık ya da enflamasyon;
 • Üçüncü gözkapağının görünür hale gelmesi;
 • Fazla gözyaşı;
 • Çökük ya da çıkık gözler;
 • Göz etrafında çapak ya da enflamasyon;
 • Görüşün kötüleşmesi ya da kaybolması;
 • İritasyonun ağrıyla birlikte artması.

kedilerde göz hastalıkları

Kedilerde Göz Akıntısının Nedenleri

Göz akıntısının rengi ve yoğunluğu, nedeni hakkında iyi ipuçları verir. Sulu Berrak, renksiz akıntı genellikle fiziksel ya da alerjik iritasyona işaret eder. Jölemsi müküs İritasyon ya da enfeksiyon koruyucu müküs üretimini tetikler. Sarımsı yeşil bu irindir.

Bakteriyel enfeksiyon vardır ve tedavi edilmelidir. Göz altındaki tüyleri lekeleyen Gözyaşı drenajı tıkandığında gözyaşları fazla akar. Buna epifora adı verilir ve düz yüzlü İran Kedisinde bu çok yaygın görülür.

Kendisine güvenen kediler sıklıkla kavgalarına karışır. Özellikle konjunktiva ve üçüncü gözkapağı yaralanmaları sık görülür.

kedilerde göz akıntısı ve tedavisi

Yaşlanma göz merceğinde değişime yol açar göz mercekleri retinanın yüzeyinde ışığı odaklar. Gençlerde bunlar esnek ve kristal berraklığındadır. Yaşlanmayla birlikte sertleşir, bulanıklaşır ve mavimsi gri renk alırlar.

Bu doğal değişime 7r adı verilir ve dokuz yaşın üzerindeki kedilerde görülür. Herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Sürekli olarak genel dolaşımla alışveriş içindedir. Glokom bu sıvı boşaldığından daha hızlı olarak üretilip gözde baskı yaptığında oluşur.

Semptomlardan bazıları, gözleri kısma, fazla gözyaşı üretimi, ışıktan kaçınma ve gözün şişmesidir.
Tedavisi: Gözün ameliyatla alınması gerekebilir.

kedilerde retina göz hastalıkları

Kedilerde Retina Hastalıkları

Progresif retinal atropi, retinanın kalıtsal bir rahatsızlıkla kötüleşmesidir ve kedilerde nadir görülür, ama travma ya da retina hastalığı dolayısıyla olabilir. “Noktasal birleştirme’yle (spot welded) lazer operasyonu yapılarak yerine geri yerleştirilebilir.

Körlük diyabetten; böbrekle bağlantılı yüksek tansiyondan; kalp, diğer sistemik hastalıklar ya da göz yaralanmalarından kaynaklanabilir. Kedinin körlüğü nasıl kaldıracağı kişiliğine ve sahiplerine bağlıdır. Sadece siz, kediniz ve veterineriniz kör kedinizle nasıl idare edeceğinize karar verebilirsiniz.

Gözdeki yabancı cisim, gözde yabancı bir madde görürseniz göz kapağını geri çekmek için başparmağınızı kullanın ve yabancı madde batmamışsa ılık su kullanarak yıkayıp temizleyin.
Başka bir seçenek olarak, nemli bir kulak çubuğuyla maddeyi çıkarabilirsiniz. Eğer çıkaramıyorsanız, bir bandajla gözü koruyarak hemen veterinere gidin

kedilerde retina hastalıkları

Kedilerde Üçüncü Göz Kapağı Hastalıkları

Kedilerde üçüncü göz kapağının , gözleri korumak ve yabancı neslerle temasta zararı en aza indirme gibi birçok özelliği vardır.

Kedilerde üçüncü göz kapağının hastalanmasının sebepleri çoktur bunlardan birisi , göz kapaklarının hareketi nedeniyle büyümüş olan göz kapağı yararlanıp şişmesidir.

Üçüncü Göz Kapağının Hastalanmasının Belirtileri

 • Gözyaşı
 • Blefarospazm
 • Hasar gören gözde mukus ve pus birikimi olması
 • Gözün kenarlarındaki birikim

Üçüncü Göz Kapağı Tedavisi
hekiminizden üçüncü göz çıkıntısını nasıl tedavi edeceğinizi öğrendikten sonra aşağıdaki bitkileri kedinizin gözüne uygulayabilirsiniz.

 • Timus
 • Kantaron
 • Muz
 • Nergis

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Kedi Konservesi
Kedi Konservesi
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Kedi Tırmalama
Kedi Tırmalama
 • Hüseyin
  2 sene önce

  Evde van kedim var kedimin gözleri yan duruyor yani gözünün yarısı beyaz

  28
  yorum beğen
 • Nergiz suna
  2 sene önce

  Kedimin gozu seffaf akinti var arada hapsiriyo

  6
  yorum beğen
 • Same4
  2 sene önce

  Abi ben kediy sokakta bulduğumda gözü kördür aynı oyleydi yeni dogmuştu tüylenmişti annesini köpekler oldurmuştu bizim mahallede 8-10 tane köpek var bende bu kediye bakim dedim ve kör oldugunu fark ettiğimde çok üzülmüştüm ve aradan 1 kaç gün geçti kedi daha iyi oldu besledim ama körlügü durio ve koşarken kafayı betona vurdu okadar üzüldüm ki anlayamazsınız herkesin bogazı aglamadan önce Bi garip olur ya benimde oyle oldu ve napacagımı bilmiyorum bana yardım edermisiniz

  2
  yorum beğen
 • Defne
  1 sene önce

  Merhaba! Benim bir sorum olacaktı. Her siteye baktım ancak bulamadım bu yüzden sormak istedim. Benim kedimin sol gözünün altında bir şişlik var. Bu şişlik yüzünden sol gözünü açamıyor. Veterinere götürdük, bir göz damlası ve şişliği yumuşatacak jel gibi bir şey verdi. Sorun şu ki bugün gözüne damlasını sürmek için gözünü açtığımda gözünün hafiften beyazladığını gördüm ve ne yapacağımı bilemedim. Yarın bir veterinere götürmeyi düşünüyorum. Ancak eğer bir bilginiz varsa sevinirim. 😊

  3
  yorum beğen
 • Işıl Doğan
  1 sene önce

  8 aylik kedimizde giz rahatsizligi var kroniklesti gozunu kisiyor ve gozu akiyor. Kalici cozum ne onerirsiniz. Hangi goz damlasini kullanmaliyim. Tesekkur ediyorum iyi gunler.

  0
  yorum beğen
 • İklima
  1 sene önce

  Merhaba. Benim 5-6 aylık bir kedim var bir gözü diğerine göre kısık ve zor açıyor. Ailem bişey olmaz toz kaçmıştır diyorlar ben fazla üzülmeyim diye ama bu belirti ileriki zamanlarda bir hastalığa dönüşebilir mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.😊

  3
  yorum beğen
 • Mustafa
  1 sene önce

  Kedimin gözleri yanduruyor hüseyinin dediği gibi yarısı beyaz lütfen yardım

  4
  yorum beğen
 • Beyza
  12 ay önce

  Bir şey sormak istiyorum her sayfaya baktım ama sebebini bulamadım. 2 aylık yavru kedim sürekli gözlerini kısarak bakıyor. Flev belirtisi olarak yazmışlar ama o kadar belirtiniz içinden bir tek bu var o yüzden flev olduğunu düşünmüyorum. Bu sorunun sebebi nedir?

  1
  yorum beğen
 • Duru
  12 ay önce

  Merhabalar benim kedimin yaklasik 1 yıl önce bir gözünü kısıp, kapatıp geziyordu 1-2 gün sonra kenarları kızardı veteriner çay demi ile pansuman yapmamızı istedi yaptık ve 2-3 gün içinde etkisini gösterdi yaklaşık 3 hafta önce Yine aynı problemi sol gözünde yaşadık fakat bu sefer aşırı çapaklanıyordu yine çayla pansuman yaptık şu an ise sağ gözünde sorun var ancak kenarlarında beyaz bir sıvı ve çok hafif yaşlanma var coronavirüs yüzünden veterinere gidemiyoruz evde uygulayabileceğimiz bir tedavi var mı ?

  3
  yorum beğen
 • Hatice
  11 ay önce

  Bugün evimin önünde yavru kedi buldum 2 haftalık falan gözleri capaktan kapanmıştı sildim ama açınca gozlerinin içinde kan gibi bişey var siyahlık mercegini kaplamış nedir acaba veterinere götürcem pazartesi

  0
  yorum beğen
 • Nevin
  11 ay önce

  Merhabalar… 5 gün önce sokakta 3haftalık bir bebek kedi buldum😔ölmek üzereydi ve alıp veterinere götürdüm… doktor 1 saat bile yaşamayacağını söylesede ben tedavi etmesini istedim….annesi yok ve yağmurda kalmıştı günlerce…. sonra minik yavrumuzun iyi olduğunu öğrendik ve alıp getirdik fakat ben kedilerden çok korkan biri olarak onu eve almaktan çekindim dışarda da bırakamazdım bukez gerçekten ölürdü😔ve eve almak zorunda kaldım onu beslemeye ve tüm ihtiyaçlarını gidermeye başladım…. o kdr masum ve savunmasız ki onu sokakta bırakamazdım. Fakat yürürken kafasını sürekli bir yerlere çarptığını farkedince tekrar ilçemizde olan veterinere götürdüm ve gözlerinin görmediğini öğrenince kahroldum😔😔😔eve döndüğümde komşularımdan öğrendim ki bu yavru doğduğunda çocuklar tarafından kuyruğundan tututp çevire çevire ikinci kattan aşağıya atılmış😔😔😔😔tekrar veterinere götürdüm travmadan mı doğuştan mı diye fakat bu durum beni aşar dedi umutsuzca eve döndük😔😔😔size yalvarıyorum bana bir yol gösterin yemeğini bile yiyemiyor ve ben günlerdir ağlamaktan helak oldum😔içler acısı bi durumda.. doğduğundan beri başına gelmeyen kalmayan bu yavrunun tedavisi olabilr mi? Bilgi verirseniz gerekeni yapmaya hazırım… ameliyatsa ameliyat yeter ki yavru görebilsin… sesimi duyup yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim

  0
  yorum beğen
 • Fidan
  11 ay önce

  Merhabalar kedimin gözlerinin iç kısmı beyaz belirgin hale gelmiş sabahtan beri birşey yoktu bir anda oldu çok yumuşak iç kısmında jel gibi birşey kedimin gözleri hep akıyor şimdi de bu ne yapmaliyim

  2
  yorum beğen
 • Yusuf
  9 ay önce

  Merhaba benim de kedimin gözüne yarıya kadar perde inmiş veterinere götüremiyorum. Evde nasıl tedavi ede bilirim? Lütfen yardım edin

  1
  yorum beğen
 • Sagibe
  8 ay önce

  Benim kedimin sol gözü akıyor cayla sildim olmadı veteriner krem ve damla verdi damlayı 3 gün kullan eger gecmezse kremi kullanın dedi simdi uyuyor inşâllah gecer

  0
  yorum beğen
 • Serhat yağız
  8 ay önce

  Yirmi günlük dört yavru kedim var bir tanesi çok zayıf ve hareketsiz az az yürüyor gözleri fersiz ve devamlı ilaç ile gözlerini açıyorum çünkü devamlı kapanıyor gözleri diğer yavru kedim de onunda gözleri bir iki gün açık sonra kapanıyor onuda çaylı pamuk ile açıp damla damlatıyorum bu kedim diğeri kadar kötü değil bunun gözleri yaşlı renksiz akıntı var diğeri adeta kupkuru oldu öleceğini düşünüyorum yoruldum valla kendimi unuttum

  0
  yorum beğen
 • Sude rozalin
  7 ay önce

  Benim 2 kedim var biri yavru diğeri 1 yaşında yavru kedim 1 yaşındaki kedimle oynarken gözünün biraz yanını çizmiş gözünün çizilen kısmı yara haline geldi ve çapaklanıyor biz pamuğu ıslatıp gözünü siliyoruz 2 gündür bu durumda çok kötü birşey yok ama mikrop bulaşıp bulaşmadığını bilmiyoruz sizce şu an ona nasıl bir tedavi uygulayabiliriz bilen varsa yazsın lütfen en geç 2 gün sonra veterinere götüreceğiz ama yinede evde belki düzelir diye bekledik 2 gün ne yapabiliriz?

  1
  yorum beğen
 • Nuran
  6 ay önce

  Benim kedim 18 buçuk yaşında son bir aydır babasına koklayarak buluyor yani gözleri görmüyor gibi Halbuki zor adım atıyor ama yine de yiyeceğini falan buluyordu çok üzülüyorum Ne yapabilirim

  0
  yorum beğen
 • Hilal
  6 ay önce

  Merhaba benim kedimin gözünün alt kısmında ki tüyler beyazladi siyam kedisi 23 aylık neden beyazlamış olabilir bı bilginiz varmı ?

  0
  yorum beğen
 • Zeynep
  6 ay önce

  Merhabalar, kedim sol gözünü iki hafta önce hep kısıyordu ve gözü kızarıktı. Veterinere götürdüm bize iki tane damla verdi sabah ve akşam damlatmam için. Onları damlattım ve beş gün içerisinde geçti fakat şimdi gene aynı sorun sağ gözünde oldu gene o damlalardan damlatıyorum fakat sanki o damlaları damlattıkça daha da kötüleşiyor sizce ne yapmalıyım yediği birşey ona ağır gelmiş olabilir mi lütfen bilginiz varsa paylaşın benimle

  2
  yorum beğen