arama
Kedi Maması - Kedi Kumu - Kedi Oyuncakları - Konserve Kedi Maması - Kedi Tırmalamaları - ND Kedi Maması

Kedilerde Doğum ve Belirtileri – Kediler Kaç Ayda Doğur?

Kedilerde doğum süreçleri genellikle komplikasyonsuz ve stabil geçmektedir. Anne kedi doğum için genellikle köşe alanları tercih etmektedir. Hatta hamileliğinin son zamanlarını doğum yapacağı yeri kesinleştirmeye bile harcayabilir. Kedilerde doğum yaklaştıkca mırıldanmalar artar.
kedilerde doğum ve belirtileri
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Doğum iyice yaklaştığında kasılmalar çoğalır. Kasılmalar dakikalık olarak gerçekleştiğinde doğum evresi başlamış demektir. Kedilerde Doğum başladığında anne önceden belirlediği yere yerleşir. Anne kedi yavruları kasılmalarla doğurmaya başlar.

kedilerde doğum

Anne kedi ilk yavruyu doğurduktan sonra başka yavru varsa bu yavruların dünyaya gelmesi ortalama 10-20 dakika gibi bir zaman alır.

Anne yavruları doğurduktan sonra ilk nefes için yavruyu tetikler. yavru ilk nefesi almazsa müdahale etmek gerekir. Fakat komplikasyonlar dışında kedilerde doğum sırasında anneyi doğal doğrum evresinde bırakmak en sağlıklısıdır.

kedilerde doğum ve belirtileri

Anne kediler doğum yaparken çok sık nefes alabilir. miyavlıyormuş gibi  sessizce ağzını açabilir. Ya da miyavlayabilir. bu durumlar normaldir.

Kedilerde doğum süreci anne kedi için biraz sancılı olabilir. Panik yapmamak ve anneye müdahalede bulunmamak gerekir.

Yavrunun gelmesi uzun sürerse, yavrusunun bir kısmı göründüğü halde hala çıkmıyorsa, veya kedi çok yüksek sancı çekiyorsa mutlaka acilen uzman bir veterinerden bilgi almak gerekir.

kedilerde doğum

Kedilerde Doğum Sonrası

Kedi doğumdan sonra veya doğum sırasında plasentayı ve göbek bağlarını yer. Bunun sebebi savunmasız yavruları korumak ve iz bırakmamak için içgüdüsel bir harekettir.

Anne kedi yavrularının enselerini ağzıyla kavrar ve o şekilde taşır. Yavru kedi taşınırken zarar görmemek içgüdüsel olarak için bacaklarını gövdesine doğru çeker. Enseden taşınma olayı ömür boyu sürecek içgüdüsel bir kedi tepkisidir.

kedilerde doğum ve belirtileri

Yavru Kedilerde Beslenme

Bir yavru kedi meme ucunu bulmak için burnundaki ısı reseptörlerini kullanır. Daha fazla süt için annenin memesine patileriyle baskı yaparak yoğurur. Bu durum ilerde giysileri ve yumuşak cisimleri yoğurmasını sağlayacak bir alışkanlık olacaktır.

Anne kedinin sütü protein ve yağ bakımından zengindir. Her memeden aynı süt gelmeyebilir. Kardeşlerin yeterli meme olmasına rağmen kavga sebepleri de tam olarak budur.

kedilerde doğum

Kediler Kaç Ayda Doğurur

Kedilerde doğum genellikle 55-65 gün arasında gerçekleşir. Kedilerde doğum 60 günden önce olabilir. Eğer kedinizin doğum süreci 60 günü geçtiyse ve hala bir doğum belirtisi yoksa mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekir.

En kötü senaryoya bakacak olursak, kediler anne karnında gelişmemiş olabilir. İç parazit gibi sorunlardan ötürü yeterince büyüyememiş olabilir. Hatta anne karnındaki kedi yaşamıyorsa anne kediyi zehirleyebilir.

Kedilerde doğum 60 günü geçerse Mutlaka ve mutlaka ihmal edilmeden veterinerden destek alınmalıdır.

Kedilerde Mide Hastalıkları ve Tedavisi

Kedinin Doğumu Nasıl Anlaşılır? Doğum Belirtileri Nelerdir?

Kediniz hamile ve yavruların ne zaman geleceğini merak ediyorsunuz! Yavruların kedi rahminden ne zaman çıkacağını nasıl anlarsınız?

 • Davranış Değişiklikleri
  Hamile kedilerin davranışları doğum yaklaştıkça gözle farkedilir oranda değişiklik göstermektedir. Birçok kedi sever kedilerinin doğum yaklaştıkça içlerine kapandığını ve sürekli arayış içinde olduklarını gözlemledi.
 • İştahdaki Değişim
  Hamile ve doğumuna günler kalmış kedilerin iştahları fazlasıyla artar , fakat doğuma saatler kala hamile kedinin iştahı önemli oranda kesilir.
 • Süt Üretimi
  Hamile kedilerde süt üretimi genellikle doğuma 24 ve 48 saat kala gözlemlenir. Doğum yaklaştıkça hamile kedinizin meme uçlarında koyu krem renginde salgılar gözlemleyebilirsiniz. Bu hamile kedinizin ilk sütüdür bir diğer adıyla ‘kolostrum’ .
 • Vücut Isısı Düşüşü
  Hamile kedilerin vücut ısıları insanlardan yüksektir. Sağlıklı bir insanın vücut ısısı 37.3 dereceyken , normal bir kedinini vücut ısısı 37 – 39 dereceleri aralığında değişmektedir. Doğuma saatler kala hamile kedilerin vücut ısısında bir kaç derecelik azalma görülür.

kedilerde doğum sonrası

Kedilerde Vücut Isısı Nasıl Ölçülür?

Vücut ısısını ölçerken çok sakin ve yumuşak davranmayı unutmayın! Hamile kedilerin vücut ısısını koltuk altından ölçün, koltuk altı ısısı normal vücut ısılarından bir derece düşüktür. Ölçümleri bir kaç hafta geriden yaparsanız daha net tahlile varabilirsiniz.

kedilerde doğum vucut ısısı nasıl olculur

Kedi Doğumu Ne Kadar Sürer?

Kedilerde doğum süresi kediden kediye değişsede ortalama yavruların gelme periyodu 20 – 25 dakikadır. İlk yavru doğduktan sonra diğer yavrularda ortalama 20 – 25 dakika aralıklarda gelecektir. Aşağıdaki doğumu geciktiren faktörler gözlemlendiği taktirde doğum aralığıda değişecektir.

Kedilerle doğumu geciktiren faktörler:

 • Hormonel sorunlar
 • Beslenme sorunları
 • Stres sorunları
 • Pelvis çatısının yarım açılması
 • Yavruların büyüklüğü

kedilerde doğum

Kedilerde Doğum Sancısı

Kedilerde doğum sancısı , vücut sıcaklığının düşmesiyle başlar. Doğum sancısının başlangıcında kedi fazlasıyla huzursuzdur. Yapılan araştırmalara göre kedilerin %90′ ında sık sık nefes alma , yavaş adımlarla yürüme, verilen mamayı reddetme ve çok sık olmasada kusma gibi durumlar gözlenir. Bu sırada yuva yapmak için arayışta gözlenir.

Eğer hamile kedinizde bu davranışları gözlemliyorsanız , hazırladığınız doğum kutusuna kedinizi yerleştirme zamanınız gelmiştir.

kedilerde-dogum-sancisi

Doğum Yapan Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır? 

Doğum yapan anne kedinin bakımında en önemli önerilerden birisi anne kediyi ve yavruların çok fazla ve gereksiz rahatsız etmemektir.

Güneş ışığının yavrulara ve anne kediye ulaşması , gece de loş ve sıcak bir ortam olmalıdır.

Mama , su kabı ve kum anne kedinin doğum sonrasında kolayca ulaşabileceği bir yerde olmalıdır.

Anne kedi ve yavrularının bulunduğu ortam temiz olmalıdır ve sürekli temizlenmelidir ayrıca anne kedinin yavrularını besleyip beslemediği , yavruların annelerini düzenli emip emmediği gözlemlenmelidir.

doğum sonrası kedi bakımı

Kediler Doğumdan Sonra Ne Zaman Kızışır ?

Anne kedi süt üretimini sağlayan prolaktin hormonu üretir. Yavru kedilerin annelerini emme sürecinde bu hormon salgılanmaya devam eder.

Yavrular emmeyi bıraktıktan yaklaşık bir hafta sonra kedi kızışmaya başlayabilir.

kedi dogumdan sonra ne zaman kizisir

Kedilerde Annelik Süreci

Yavru kedi dünyaya geldikten sonra birkaç hafta boyunca annesine muhtaçtır. Kediler doğum sonrasında yavrularını çok ciddi şekilde korurlar. Evcil kedi olsa dahi yavruları evdeki diğer insanlardan önde gelir ve nadirde olsa tehlike sezerse ev haklına saldırabilir.

Anne kedi doğum sonrasında yavrularını sürekli yalayarak temizler. Yavru kedilerin dışkı ve idrarları da anne tarafından yalanarak temizlenir.

kedilerde doğum ve belirtileri

Kedilerde Babalık İçgüdüsü

Kedilerde doğum ve üreme sorumluluğu %95+ anne kedinin üzerindedir. Baba kedi çiftleştikten sonra bir daha ortalıkta görünmeyebilir. Babalık duyguları yok denecek kadar azdır veye varsada bunu yansıttıkları pek söylenemez.

Çok çok nadir bir durumdur ki üreme sonrası yavrularla ilgilenen bir baba kedi de yok değil. Ev kedilerinde anne ve baba kedinin iletişimi iyiyse doğum sonrası yavrularla ilgilenme konusunda babanın faktörleri olabilir.

Tabiki sorunlu olan diğer bir faktörde var ki; Baba kedi tekrar çiftleşmek için yavrulara karşı saldırgan olabilir.

Anne ve baba aynı evde yaşıyor ise baba kediyi sürekli takipte olmak durumundasınız.

kedilerde doğum belirtileri

 • duygu
  8 sene önce

  biz ilk defa kedi bakıyoruz.
  kedimizin cinsi siyam
  kedi doğumdan sonra aileden uzaklaşır mı acaba ?
  biz kedimizin çiftleşmesini ve doğum yapmaısnı istiyoruz ama kedim doğumdan sonra bizden uzaklaşırmı yada kedi doğum sonrasında yavrularıyla ilgilenmekten bizimle oynamak istemez mi
  kedisi doğum yapan arkadaşlar yanıt verirlerse sevinirim.

  37
  yorum beğen
 • Hasret
  8 sene önce

  Merhaba.
  Iran cinsi kizimiz suanda hamile.
  Kedilerde doğum hakkinda cok sey okudum ama istedigim bilgiyi bir turlu tam anlamiyla ogrenemedim.
  Kedimiz hamile olma doneminde 2 hafta boyunca ciftlesme yasadi.
  Ama tam ne zaman hamile kaldi bilemiyoruz.
  Bu sebeple kedimizin dogumuna 2 hafta mi kaldi 3 hafta mi kaldi tam emin degiliz.
  Kedimizin tam hamilelik zamanini ogrenme sansimiz var mi. Mumkummudur acaba

  38
  yorum beğen
 • Burcu
  8 sene önce

  Hasret hanimin durumunun aynısını bizde yaşıyoruz

  Kediler ne zaman doğurur tam tarihi belli değildir ama en azından ortalama olarak bilmenin bir imkanı var mıdır acaba. Biz kesimini sahiplendigimizde hamileymiş. Kesim ne zaman doğurur tam bilmediğim için peşinde gezmek zorunda kalıyorum. Karında baya şişti zaten. Yardımcı olabilecek varmı acaba

  46
  yorum beğen
 • fatoş
  8 sene önce

  merhaba.kedim hamileydi.4 kattın balkonundan düşmüş ben evde yokken.işten geldiğimde buldum hamileydi düşük yapmış ya da erken doğum bilmiyorum.bir tarafı incinmiş.öyle yavruları bir yerde kendi bir yerde kımıldamadan öylece kalmıştı.gözlerinden yaş gelmiş.kıpkırmızı olmuştu.bulunduğum yerde veteriner yok lanet olsun.titriyordu eve getirip hemen kalın bir şeylerle sardım.sonra majeziki suda eritip verdim ağrısı için iyi gelir diye umdum.her yeri kandı sıcak sabunlu suyla yıkadım kuruttum.tavuk haşlayıp suyundan içirdim içi ısınsın diye.çok kan kaybetmişti.yıkayıp kuruttum.elektrikli sobanın önünde uyuttum.iyiydi arada miyavlıyordu ağrısı vardı galiba.bugün yine kanaması oluyor.ne yapmam lazım?ne yapsam iyi gelir? lütfen yardım edin 🙁 Veteriner yok gözlerimin önünde öyle ölüp gitmesine dayanamam lütfen yardım edin.evde yapabileceğim bir şey varsa hemen yapayım 🙁

  35
  yorum beğen
  • Aysel
   8 sene önce

   fatoş hanım merhaba
   öncelikle geçmiş olsun çok üzücü bir durum.
   bilgi verilebilmesi için biraz detay verebilirmisiniz
   1-kaç kedi doğmuş. ve doğan kediler yaşıyormu
   2-anne kedinin heryeri kan demişsiniz, nereleri kanıyor. kulağının içinde kan var mı ?
   3- patilerinde hareket var mı ? kırık belirtisi görüyormusunuz ?
   4- daha önce hiç koklamadığı birşeyi önüne getirin, koklayıp koklamadığını buraya yazarmısınız?

   Önemli bilgiler:
   kediler 4. kattan düştüğünde zemin şartlarına göre durumu atlatabilirler,
   fakat bu zavallı kedi hamile olduğu için durum çok kritik,
   ve kediyi göremediğimiz için buradan çok yardımcı olamayız.

   bu söylediğimizi muhakkak dikkate alın, kediniz biraz biraz düzelebilir. fakat bu onun sağlıklı olduğunu göstermez, mutlaka uzman bir hekime görünmesi gerekir.
   kedilerde doğum bazen komplikasyonlu olabilir, bu durumda düşme sonucu zorunlu bir doğum olmuş olabilir.
   konu ile ilgili dönüşlerinizi beklemekteyiz.
   acil şifalar dilerim

   36
   yorum beğen
 • Fatoş
  8 sene önce

  3 tane kedi yavrusu vardı.tam büyümemişlerdi.tüyleri olusmamisti daha.kedim ilk gün bir sey yemiyordu.şimdi yiyor çok şükür.kulaklarında kan yoktu.sadece arka kismindaydi.kanaması azaldı hatta artık kahve rengi sıvı gelmeye başladı.şimdi iyi çok şükür.yemeklerini yiyor.oynuyor biraz.ön ayağında kırık değil Biraz incime var galiba.o ayağını tam basamiyor.beton zemin bu arada.yaşıyor olmasına bile şaşırdım düştüğünü anlayınca.ilk gün çok korkmuştum.şimdi biraz üzgün sürekli dalıp bakıyor.onun dışında kahverengi sıvı gelmesi için de kalan parçaları atıyordur diye düşündün ama kan gelmiyor artık bu iyi bir şey demi?

  38
  yorum beğen
 • Esra
  7 sene önce

  Merhaba benim kedim en 30 martta cift lesti bugun 65 gunluk hamile bisey olurmu hala sogum yapmadi cok korkuyorum

  40
  yorum beğen
  • admin
   7 sene önce

   65 gün gibi bir zaman geçtiğine eminseniz, mutlaka veteriner hekime uğramalısınız,
   doğum için yardım gerekebilir,
   kediniz doğum için yeterli güveni oluşturamamış olabilir,
   yavrular anne karnında gelişmemiş olabilir veya canlılık olmadığı için anneyi zehirleyebilir,
   60 günü geçen dooğumlarda acil veteriner desteğine başvurulması gerekmektedir.

   38
   yorum beğen
   • petra
    5 sene önce

    Bu kadar aydan sonra cevap verdiyseniz muhtemelen o kedi ölmüştür

    42
    yorum beğen
 • Selma
  7 sene önce

  Kapının önüne gelen bir kedi vardı hamilelikte sürekli bulundu ve dün akşam 6 gibi geldiğimde doğumu çok tan başlamış 5 tane yavru doğurmuş ben gelincede 1 tane daha doğurdu sanırım daha hala yavru var karnında ikiniyor ve bende yardım bekliyor aradan 7 saat geçti ve hala doguramadi karnını oksadim biraz itekledim doğurmasına yardım olsun diye ama hala olmadı çok perişan oldu şekilden şekle girdi ne yapmam gerek lütfen destek istiyorum ?

  35
  yorum beğen
  • mine
   6 sene önce

   onu ilköcelikle veterine götür kedi herhangi bir organa sıkışmış olabilir yada ölmüş

   37
   yorum beğen
 • Buket
  6 sene önce

  Kedim doğum yaptı. 24 ağustos itibariyle kediler 1 günlük. Ama kedim kasılmaya devam ediyor. Bi sorun olabilir mi?

  35
  yorum beğen
 • Hazal
  6 sene önce

  Merhabalar İran kedimiz 4 gün önce 3 tane yavru doğurdu karnında hala şişlik var dokunduğunuzda iki ayrı yumurta gibi karnında hala yavru olabilir mi bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olun. Sürekli dolapların içinde geziyor böyle birşey mümkün mü? ?

  38
  yorum beğen
 • Erhan
  6 sene önce

  55 günlük doğum çok erken bi tarih.. bazı kaynaklarda kedilerin doğum süleri 68-71 olarak verilir. 68 günden önceki doğumlarda erken doğum olarak ölüm oranının yüksekliğinden bahsetmişler.. 71 günden sonra da aynı şekilde ölüm oranları yükseliyor.. az önce kedim çok başarılı bir doğum gerçekleştirdi ve bugün 68. gün.

  37
  yorum beğen
 • deniz
  6 sene önce

  bizim oraya bir kedi geldi bu kedinin karni cok sismis dogum yapicagini anladik fakat surekli miyavliyor yere patisinin birini kaldirinca digeri ritmik bir sekilde yeri yoğuruyor bunun sebebi dogum yapacak demek midir

  44
  yorum beğen
 • Cansu
  6 sene önce

  Ben bahçemizde sürekli baktığımız bir kedi hamile kalınca onu eve almaya başladım güzel bir yatak yaptım ve bu sabaha karşı doğumunu yaptı. 3 tane sağlıklı kedimiz var ama karnı hala şiş gibi geliyor bana. Daha dogurmadigi yavru olabilir mi bu saate kadar yoksa doğum bitmiş midir? Yorgun görünüyor ve yavruları onu emerken gayet huzurlu uyuyor.

  42
  yorum beğen
 • Deniz
  6 sene önce

  Merhaba benim bahçede baktığım kedim cuma günü yan binanın bahçesinde doğum yaptı 3. günü yavruların. ilk iki gün yavrular sürekli miyavlıyordu kedim miyavlama sesi duyunca yanımda ayrılıp yanlarına gidiyordu. Bugün miyavlama sesi duymuoruz kedim yanımdan ayrılınca yavruların yanına gitti ama dediğim gibi miyavlama sesi duymuyoruz. Ayrıca yan apartmanda olduğu için hem yanına da gidemiyoruz hem de otlların arasına doğum yaptığı için kedileri de göremiyoruz. Çok telaşlıyız kedilerin başına bir şey gelmiş olabilir mi?

  34
  yorum beğen
  • Hande Nur
   5 sene önce

   Deniz Hanım , eğer kediniz yanınızdan ayrılıyorsa yavru kedilerin yanına gidiyordur ses olmamasına aldırmayın çünkü anneleri yanında olduğu için miyavlama ihtiyacı duymuyordur yavrular.

   40
   yorum beğen
 • Hatice
  5 sene önce

  Merhaba benim kedim 3 gündür farklı gözüküyor hamile oldugundan supheleniyorduk değişik sesler çıkarmaya başladı surekli dışarı çıkmak istiyor çıkarıyoruz ama dışarda bile sesleri kesilmiyor onu oksadigim zaman bacaklarini kapatiuor miyavlamiyor inliyor sanki ne yapabiliriz bu konuda birde geçen ay sikakta yavru kedi görmüştüm eve getirdim ve bu büyük kedimin sutunu emiyor süt geluyor mudur diye bile bilmiyorum ne yapabiliriz

  38
  yorum beğen
 • emine
  5 sene önce

  Kedim hamile karni 15 gundur sis yavru kimiltilari var nezaman dogum yapar karin kac gunluk hamileyken belli olur yardim lutfen

  31
  yorum beğen
 • Hasan Hüseyin
  4 sene önce

  Benim kedim doğum yaptı 2 tane doğurdu ve 5 saat geçti ama halen karnında 2 tane daha var net bir şekilde hissediliyor. NE YAPMAM GEREK ACABA

  11
  yorum beğen
 • Fatma Karakan
  4 sene önce

  Çok güzel ve açıklayıcı bilgiler paylaşmışsınız teşekkürler

  5
  yorum beğen
 • İpek
  4 sene önce

  Kedinin 55.gunu memeler iyicene şişti karın 2yavrukuk kadar büyüdü ama herhangi bir sancı ikinma yok yavrular az diye geç doğum olurmu birde ben yavru oynaması gormuyorum

  5
  yorum beğen
 • Hazal Kaynar
  4 sene önce

  Kedim doğuralı 2 gün oldu… 5 tane yavrumuz oldu.. Ama sanki karnı ağrıyormuş gibi davranıyor yada ben mi öyle hissediyorum. Sorum acaba kedimin karnında doğurmadığı ölmüş yavru olabilir mi.. İlk doğumu bu arada

  1
  yorum beğen
 • sinan kurt
  4 sene önce

  biritiş erkek kedim çinçina dişi ile eşleşti doğum oldu üç tane yavrumuz oldu bi sorun olurmu yavrularda

  1
  yorum beğen
 • Elbey
  3 sene önce

  Merhaba bizim kedi hamile ve doğmasına. 1 kaş hafta kaldı ve kuyruğu kırək gimi dolaşıyir amma kuruğunu oynata biliyor lütfen bunun ne olduğunu eposta adresinden söylermisiniz tşk

  0
  yorum beğen
 • İbrahim
  3 sene önce

  Bahçemizde baktığımız dişi bir van kedisi vardı nisan ayında hamile kalmış o dönem sürekli evin içine girmeye çalıştı bizde kapalı garaja aldık minderin üstünde doğum yaptı 5 tane kedi doğurmuş bir süre takip ettik yavrular çok sağlıklıydı garajın kapısını aralık bırakıyorduk birgün biz evde olmadığımız zaman yavrulardan 3 tanesi kaybolmuş ya kendisi bir yere götürdü unuttu yada anne kedi yokken başka kediler gelip kaçırdı bilemiyoruz herneyse şimdi anne kedi yavruları emzirmeyi bıraktı çok fazla uğramıyor ama tuhaf bir durum var ne zaman mahalleye çıksa mahallenin tüm erkek kedileri bunu takip ediyor buysa kimseye pas vermiyor onlarla kavga ediyor bazen komik görüntüler ortaya çıkıyor bir dişi kedinin peşinde 6 tane erkek kedi olabilirmi nasıl bir durum bu tekrar doğummu yapacak bilgisi olan cevaplayabilirmi.

  0
  yorum beğen
 • Ebrar
  3 sene önce

  Kedim daha 9 aylık okuduğum şeylerden anladığım kadarıyla hamilelik belirtileri var hep uyuyor oyun oynamayı kesti eskiden karnından sevdiriyodu şimdi karnına dokunmamıza izin vermiyor hatta sevmemize bile izin vermiyor acaba kedim hamilemi? yoksa hastamı? ve karnında biraz şişlik var

  1
  yorum beğen