Anasayfa / Genel / Kediler Neden Tüy Döker Çözümleri Nelerdir ?

Kediler Neden Tüy Döker Çözümleri Nelerdir ?

Hayvanseverlerin aklına takılan sorunlardan biride , kediler neden tüy döker? Aslında kedilerde tüy dökülmesi sıradan bi durumdur. Eğer sağlıklı bir kediniz var ise tüylerinin dökülmeside çok normaldir.

Dökülmenin miktarına gelirsek , dostunuzun türüne , tüy yapısına , cinsiyetine , yaşına ve diğer koşullara göre değişiklik göstermektedir. Tüy dökülmesi mevsimlere ve kedinizin regl , bebeklik dönemlerine göre artış veya azalış göstermektedir.

Tüm kedi sahiplerinin hatta köpek sahiplerinin de ortak problemi olan tüy dökme probleminden bahsedelim.

Doğru Mama Seçiminin Etkileri Nelerdir?  

Mama seçimi tüy dökülmesinde önemli bir yer alıyor. İşin büyük kısmı burada bitiyor. Ev yemeklerinden kedinizi uzak tutmanız konusunda uyarmak isterim. Kedinizin doğru gıda ürünleri ile beslenmesi gerekiyor.

Kalitesiz mamalar ve ev yemekleri kedinizin tüy dökmesine neden olur. Kedinizin tüy dökme sebeplerinden bire de B vitamin eksikliğidir. B vitamin takviyesiyle kedinizin tüy dökme sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.  Kedinizin mamasını balıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Aşağıdaki mamadan önerebilirim.

Önerilen Mama : TON BALIKLI YETİŞKİN KEDİ MAMASI

Stres Tüy Döktürür mü?                                     

Stresten mümkün olduğunca uzak tutmalısınız. Özellikle yaz aylarında kedinizin tüylerini kestirmek kedinizin için büyük bir strestir. Bunların dışında kedilerin taranmaması , deri hastalıkları, pire mücadelesinin yapılmaması gibi bazı faktörler kedinizin tüy dökmesini sağlar. 

Kedilerin çiftleşme ve hamilelik dönemlerinde oluşan dengesiz hormonlar tüy dökmesini sağlar Yaş Mama kedinize haftada 1 yada 2 kez yaş mama vermelisiniz.Hem protein hemde su ihtiyacını karşılamış olursunuz ve tüy dökülmesi konusunda bir tık öne gelmiş olursunuz.

Ayrıca Bakabilirsiniz : Kediler Sizi Seviyor mu?

Tüy Dökmesinin Sebebi Hastalık Olabilir!

Kedimizin tüy dökme sebebi için bir sorun göremiyorsanız , normalden daha fazla tüy dökümü gözlemlediyseniz eğer sorun daha başka olabilir! Kedilerde tüy dökümünün bir başka sebebi ise hastalıklardır. Veteriner hekim muaynesinden geçmesi dostumuz için hayati bir önem taşıyor olabilir.

Ayrıca Bakabilirsiniz : Kedilerde Bağırsak Hastalıkları!

Hangi Hormonel Durumlar Tüy Döker?

Kedinizin neden tüy döktüğü sorusunu sorarken , kedinin anlık durumunada bakmamız gerekli. Sevgili dostumuz kızgınlık, çiftleşme ve hamilelik zamanlarında süregelen hormon değişimleri de tüy dökümüne sebep olabilir.

Eğer böyle bir durum söz konusu ise meraklanmanıza gerek yok çünkü bu dönem sonlandığında tüy dökülmesi yavaşlayarak duracaktır. Ancak tüy dökülmesi hala hızlı bir periyotta devam etmekte ise acilen hekimine başvurmalısınız.

Düzensiz Su Vermek Etmen Olabilir mi?

Kedilerde tüy dökülmesinin sebeplerinden biriside susuzluktur , susuzluk kedilerin tüy dökülmesine sebep olabiliyor. Kedinizin su kabını sürekli kontrol etmeniz ve taze tutmanız kedinizin tüy dökülmesinin azalmasınıda sağlayacaktır.

Tüylerini Ne Sıklıkla Taramalıyım?

Kediniz uzun tüylüyse , tüylerin her gün ya da en az haftada bir düzenli olarak taramanız kedinizdeki tüy dökümünün azalmasında önemli rol oynayacaktır . Ayrıca bu işlemi düzenli olarak yaptığınızda ölü tüyler , rahatsız edici düğümleride ortadan kaldıracaktır.

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi Ne Anlama Gelir?

Kedilerde bölgesel tüy dökülmeleri çok büyük ihtimalle bir hastalığın habercisidir. Bu konuda dikkat etmemiz gereken yer bazı kedi türlerinde özellikle göz çevresi , kulak çevresinde rastlanan tüy dökülmesi veya bu bölgelerde hiç tüy çıkmaması normaldir.

Sıradan bi durumdan ayırmanın en kolay yolu tüy dökülmesinin haricinde o bölgede kabarıklık , kızarıklık ve kaşıntı gibi durumların gözlemlenmesidir. Böyle durumlarda hiç vakit kaybedelilmeden uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.

Kedilerin Tüy Dökme Mevsimi Ne Zamandır?

Kedilerde mevsimlere bağlı olarak tüy dökümü çok sıradan bir olaydır çünkü kediler her mevsime uygun farklı tüyler çıkarıyorlar bu sebepten dolayıda sıcaktan ve soğuktan çok az etkileniyorlar.

İlkbaharda Tüy Dökümü
Kedilerde mevsimlere bağlı tüy dökümünün ilk başlangıcı ilkbahardır.

İlkbahar ayarları kedilerin en çok tüy döktüğü zamanlardır. Kediler ilkbaharda zorlu kış dönemine adapte olmak için uzun, kalın ve sık tüylerini dökerek yerini daha ince yaza uygun kısa tüylere bırakır.

Sonbaharda Tüy Dökümü
Yukarıda anlattığımız olayın aynısının bu seferde yazlık tüylerde yaşandığı tüy dökümüdür. Kediler sonbahar gelince yaz için çıkardığı kısa seyrek tüylerinin yerini soğuk kışa uygun korunmalı uzun , kalın ve sık tüylere bırakır.

Yavru Kedilerde Tüy Değişimi Nasıl Olur?

Yavru kediler genelde ilkbahar mevsiminde tüy dökerler ama nadirde olsa yaz ve kış aylarındada tüy dökülmesi gözlenmektedir. Yavru kedilerdeki tüy dökümü , hem yavru kedinizin sağlığı hemde sizin açınızdan zararlıdır.

Eğer dikkat edilmez ise yavru kediniz döktüğü tüyleri yutarak midesinde tüy yumağı oluştabilir. Yavru kedinizin tüylerini düzeni olarak taramanız yavru kedinizin sağlığı ve tüy dökümü açısından çok faydalı olacaktır. Çünkü tararken dökeceği tüyler fırçaya geleceği için , yavru kedinizin tüylerini yutmasını engellemiş olacaksınız.

Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin Vitamin Önerileri

Kedilerin tüy dökmelerinin bir diğer sebebide B vitamini eksiğidir. Uzman bir veteriner yardımı ile gerekli B vitamini takviyesi yaptığınız taktirde kedinizin tüylerindeki olumlu değişimi rahatlıkla farkedebileceksiniz.

Kedi Tüyü İnsana Zarar Verir mi ?

Kedilerin sindirim sisteminde bağırsaklarında yaşayan bağırsak kurtları vardır. Bu parazitler yumurtalarını dışkı yoluyla dışarı atarlar. Kediler kendini temizlerken bu yumurtaları kıllarına bulaştırabilir.

İnsanlar bu kılları yuttuklarında akciğer karaciğerlerinde kist olabilir dolayısıyla bu yumurtalarla enfekte olmamış tüyler insan sağlığı açısından bir zararı yoktur fakat enfekte olmuş kıllar insanlarda kiste sebep olabilir. 

2 yorumlar

  1. Kedi Bakımı

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  2. Aynen, bu yüzden iç ve dış parazitler geciktirilmemeli. Tüy değil tüydeki bakteriler kist yapar. Güzel açıklama olmuş, kolay gelsin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Kedilerin Ağız ve Diş Sağlığı

Diş eti hastalığı neredeyse tüm kedileri etkiler. Kedinizin çiğnemesini sağlayarak bu sorunu önleyin, Böbrek yetmezliği …

Kedilerde Deri Ve Kürk Sorunları

Pire ve kulak akarları en yaygın sorunlardır. Bağışıklık sistemi genellikle etkilenir. Yalama çiğneme dramatik tüy …