Anasayfa / Kedi Cinsleri / Exotic Shorthair / Exotic Shorthair

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair cinsi kedi uysal bir yapıya sahiptir. Yumuşak ve oldukça benzersiz kürküyle güzellik abidesidir. Familyasındaki akrabalara nazaran daha meraklıdır ve sesi oldukça tatlıdır.
Exotic Shorthair nerenin kedisi diye bakacak olursak 1960 yıllarının başında Amerika’da keşfedilmiş bir kedi ırkıdır.  Exotic Shorthair 1967 yılında CFA tarafından tecillenmiştir.

Exotic Shorthair Özellikleri:

Amerika kökenli bu ırk ortalama 3.5-6.5 kg ağırlığındadır. hifif meraklı genellikle  puanlı renklerde görülür. Bacakları kalın kısa ve güçlüdür. patiler yuvarlak büyük, kürkü ise yumuşaktır.
exotic shorthairBüyük ve yuvarlak baş yapısı,
Belirgin yanaklar,
Yuvarlak vücut hatları
Alt kısmı geniş uçları oval küçük kulaklar
Yapılı ve orta sayılır derecede gövde
Sıkı, düzenli ve yumuşak tüyler
Genellikle ortalamadan kısa kuyruk

Exotic Shorthair Sahiplendirme

Ülkemizde çok az sayıda bulunur. ücretsiz Exotic Shorthair Sahiplendirme nereyedeyse mümkün değildir. bazı platformlarda ve bazı pet shoplarda ücretli olarak sahiplenilebilir.
Exotic Shorthair ücreti tüy yapısına, rengine ve yaşına göre farklı fiyatlarda karşımıza çıkmaktadır. bu yüzden ortalama bir fiyat söylemek doğru olmaz.
exotic-shorthair7Exotic shorthair kedisi evde beslemek için uygun bir kedi cinsidir. uysal ve sakin yapısı çok iyi bir dost ve hayat arkadaşı olacaktır. Narin bir kedi ırkı olmasından dolayı bakımı biraz zor olabilir.
Bu tarz kediler mama seçebilir, çabuk hastalanabilir, özel alaka bekleyebilir. kısırlaştırma ve çiftleşme konusunda çok seçici ve dikkatli olmak gerekir.
Eğer exotic shorthair cinsi bir kedi sahiplenmek istiyorsanız veya sahiplendiyseniz bu kedinin özen gerektirediğinizi belirtmek isteriz.

Yavru Exotic Shorthair

Yavru exotic cinsleri diğer hareketli ve hiperaktif yavrulara göre biraz daha usludurlar. Gözlemlerimizde gördüğümüz kadarıyla bir süre annelerine bitişik yaşarlar. Bu cinsin vücut yapısı küçükken tam belli olmamakla beraber 1 aydan sonra vücut yapısı oturacak ve stabil vücut ortaya çıkacaktır. Yavrularıda büyükleri gibi yumuşak bir sese sahiptir.

exotic shorthair exotic-shorthair-kedisi yavru exotic shorthair

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir