Anasayfa / Kedi Cinsleri / Exotic Shorthair / Exotic Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Exotic Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Exotic Shorthair cinsi kedi uysal bir yapıya sahiptir. Yumuşak ve oldukça benzersiz kürküyle güzellik abidesidir. Familyasındaki akrabalara nazaran büyük ve yuvarlak baş yapısına sahiptir, daha meraklıdır ve sesi oldukça tatlıdır. 

Exotic Shorthair nerenin kedisi diye bakacak olursak 1960 yıllarının başında Amerika’da keşfedilmiş bir kedi ırkıdır.  Exotic Shorthair 1967 yılında CFA tarafından tecillenmiştir. Amerika kökenli bu ırk ortalama 3.5-6.5 kg ağırlığındadır.

Hafif meraklı tavırlarıyla dikkat çeken exotic shorthair genellikle puanlı renklerde görülür. Bacakları kalın kısa ve güçlüdür. patiler yuvarlak büyük, kürkü ise yumuşaktır

exotic-shorthair-kedi-blog

Exotic Shorthair Özellikleri – Vücut Yapısı

Karakteri: Dışarıda dolaşmayı sever, Mükemmel avcı.
Tüy Yapısı : Sıkı, düzenli ve yumuşak tüyler
Kulak Yapısı: Alt kısmı geniş uçları oval küçük kulaklar
Gövde: Yapılı ve orta sayılır derecede gövde, Yuvarlak vücut hatları, Belirgin yanaklar,
Kürk : Yumuşak tüylere sahiptir
Kuyruk: Genellikle ortalamadan kısa kuyru
Ağırlığı : 3-7 Kilogram aralığındadır.

Çocuklarla Arası - 7/10
70%
Zeka - 6/10
60%
Hareketlilik - 6/10
60%
Bakım İhtiyacı - 6/10
60%
Oyunculuk - 5/10
50%
Eğitilebilirlik - 5/10
50%

Exotic Shorthair Bakımı

Exotic Shorthair türü kedilerin bakımı , diğer kedilere göre daha zordur. Tüylerini her hafta düzenli olarak taramalısınız. Exotic Shorthair kedi ırkı , diğer kedilerin aksine pasaklıdır ve her ay banyo yaptırmanız sağlıklı olucaktır.

exotic-shorthair-bakimi

Exotic Shorthair Sahiplendirme

Ülkemizde çok az sayıda bulunur. Ücretsiz Exotic Shorthair Sahiplendirme nereyedeyse mümkün değildir. bazı platformlarda ve bazı pet shoplarda ücretli olarak sahiplenilebilir.
Exotic Shorthair ücreti tüy yapısına, rengine ve yaşına göre farklı fiyatlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden ortalama bir fiyat söylemek doğru olmaz.

Exotic shorthair kedisi evde beslemek için uygun bir kedi cinsidir. uysal ve sakin yapısı çok iyi bir dost ve hayat arkadaşı olacaktır. Narin bir kedi ırkı olmasından dolayı bakımı biraz zor olabilir.

Bu tarz kediler mama seçebilir, çabuk hastalanabilir, özel alaka bekleyebilir. kısırlaştırma ve çiftleşme konusunda çok seçici ve dikkatli olmak gerekir. Eğer exotic shorthair cinsi bir kedi sahiplenmek istiyorsanız veya sahiplendiyseniz bu kedinin özen gerektirediğinizi belirtmek isteriz.

exotic-shorthair-sahiplenme

Yavru Exotic Shorthair

Yavru exotic cinsleri diğer hareketli ve hiperaktif yavrulara göre biraz daha usludurlar. Gözlemlerimizde gördüğümüz kadarıyla bir süre annelerine bitişik yaşarlar.

Bu cinsin vücut yapısı küçükken tam belli olmamakla beraber 1 aydan sonra vücut yapısı oturacak ve stabil vücut ortaya çıkacaktır. Yavrularıda büyükleri gibi yumuşak bir sese sahiptir.

Exotic Shorthair Yaşam Süresi

Exotic Shorthair kedi ırkının ortalama yaşam süresi; 8 yıl ile 15 yıl arasındadır.

exoticshorthair

Exotic Shorthair Ağırlığı – Boyutları

Exotic Shorthair kedi ırkının ağırlığı 3 kilogram ve 7 kilogram aralığındadır. Exotic kedilerin büyümeleri belirli bir aşamada durur ve genelde çok büyümezler.

exotic shorthair exotic-shorthair-kedisi yavru exotic shorthair

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir