arama
Kedi Maması - Kedi Kumu - Kedi Oyuncakları - Konserve Kedi Maması - Kedi Tırmalamaları - ND Kedi Maması

Norveç Orman Kedisi Hakkında Harika 12 Bilgi

Norveç Orman Kedisi ( Norwegian Forest Cats ); ismindende anlaşılacağı gibi Norveçin soğuk ikliminden çıkmış ve kökenleri binlerce yıl öncelere dayanan kedi cinslerindendir. Norveç Kedisi ve Özellikleri hakkında herşeyi bulabileceğiniz yazımızda aynı zamanda Norveç Kedisi Bakımı hakkında da bilgilere ulaşabileceksiniz. Okumaya Devam Edin...
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Norveç Orman Kedisi; Dünyada, Norveç Mitolojisinde geçen ” Nordik Tanrıları ” Freya’nın arabasını çeken mitolojik kediler olarakta bilinmektedirler. Sibirya Kedisi gibi zor koşullarda yaşayan “vahşi doğanın kedileri” olarakta adlandırılan Norveç Kedisi ülkemizde de çok tercih edilen evcil kediler arasında yer almaktadır.

Biyologların yaptığı araştırmalara göre Norveç Orman Kedilerinin, Ankara Kedisininde ataları olma ihtimalleri çok yüksektir.

Vikingler döneminde dünyaya açılan Norveç Orman Kedileri, Türk Coğrafyasına ilk olarak Anadoluya Bizansın hüküm sürdüğü zamanda gelmiştir.

Avrupa ve Orta Doğuda da bu dönemlerde görülmeye başlayan Norveç Orman Kedisi , sadece soylular ve yüksek rütbedeki ailelerin beslediği kediler olarak kaldılar.

Günümüzde sadece soyluların değil, halk arasında da insanların beslediği Norveç Kedileri; 1970 ‘ li yıllarda koruma altına alındı ve , kedi ırkı statüsü konuldu.


Norveç Orman Kedisi Özelliklei – Vücut Yapısınorveç orman kedisi ve özellikleri

Karakteri: Çok iyi arkadaş , sosyal , Mükemmel avcı.
Tüy Yapısı : Yumuşak , uzun , soğuğa dayanıklı kalın.
Kulak Yapısı: Püsküllü ve sivri ava odaklı kulaklar.
Gövde: Yapılı ve kaslı gövde yapısı.
Kürk : Yumuşak tüyler ve kalın kürk.
Kuyruk: Gövdeleri kadar geniş ve uzun kuyruk.
Ağırlığı : 5-10 Kilogram aralığındadır.

Çocuklarla Arası - 5/10
50%
Zeka 6/10
60%
Hareketlilik - 7/10
70%
Bakım İhtiyacı - 7/10
70%
Oyunculuk - 6/10
60%
Eğitilebilirlik - 6/10
60%

norveç kedisi hakkında 20 bilgi

Norveç Orman Kedisi Hakkında Harika 12 Bilgi

1 – Yabancılar karşı soğuk ama tanıdığı insanların yanından kendinden emin olan Norveç Orman Kedisi , epeyce etkili fiziğe sahiptir, çevresine karşı nazik ve korumacı olan bu kediler hakkında 20 bilgi için; Okumaya Devam Edin!

norveç orman kedisi özellikleri ve bakımı

2 – Birçok Norveç Mitinde ve hikayelerinde yer alan Norveç Orman Kedilerinin tam olarak kökenleri belirlenemesende Vikingler başlangıç kabul edilir.

norwegian forest cat hakkında bilgiler

3 – Yapılan araştırmalara göre Norveç Orman Kedisi , Avrupadan ve Orta Doğudan toplanan kedilerin ve Mısırdan, Norveçe getirilen Kedilerin çiftleşmesi ve Norveçin soğuk iklimine adaptasyonuyla meydana geldiği söylenir.

4 – Ataları ve geçmiş yüzyıldaki Norveç Kedisi kısa tüylüdür. Fakat yıllar içinde dahada soğuyan Norveçe uyum sağlamak için evrim geçirerek uzun tüylerle uyum sağlamayı başarmışlardır.

norveç orman kedisi hakkında bilgiler

5 – Zor şartlara uyum sağlamak konusunda çok başarılı olan Norveç Kedileri; avcılık ve tırmanma yetilerini çok geliştirmiştir. Diğer kedilere kıyasla sudan hiç korkmazlar ve nehirden balık yakalamak en sevdikleri oyun haline gelmiştir.

norveç orman kedileri özellikleri

6 – Göz alan ipeksi yumuşak tüyleriyle sahiplerini mest eden Norveç Orman Kedileri; Sıcak yaz aylarında mevsimsel tüy dökerler. Kış mevsiminde ise özellikle boynundaki tüylerin belirgin kalınlaştığı gözlemlenir.

Kediler Neden Tüy Döker? Çözümleri Nelerdir?

norveç orman kedisi özellikleri ve bakımı

7 – 10 kilograma kadar çıkabilen bu kedi ırkı; güçlü fiziği ve kaslı gövdesiyle fark yaratmaktadır.

norveç orman kedisi vücut yapısı

8 – Kafaları büyük ve üçgen şeklinde yüz hatlarına sahiptir. Ayırca yanakları fazlasıyla etli , çeneleri kalındır.

yavru norvec orman kedisi

9 – Kulakları sürekli avına odaklanmış gibi dik ve sivridir. Kulaklarının içi soğuk havalar için tasarlanmış tüylü ve sıcak yapılıdır. Uzun , heybetli ve belirgin bıyıklara sahip olan Norveç Orman Kedilerinin göz renkleri siyahtır.

norwegian forest kedisi

10- Kuyruk yapıları uzun yumuşak tüylü ve her zaman diktir. Kuyruk boyutları ise devasa gövdeleri kadar uzun ve geniştir.

norveç kedileri kuyruk yapısı

11 – Doğumları diğer kedilerin aksine daha kolay geçen Norveç Orman Kedilerinin yavruları; daha 3 aylıkken mükemmel uzun tüylere kavuşur.

Kedilerde Doğum ve Belirtileri Nelerdir?

norveç orman kedisi doğumu

12 – Bu kedilerin bakımı için daima bahçeli ve büyük bir eviniz olmalı; eğer ona sağladığınız ortam ne kadar geniş ve oyunlu olursa mutluluk katsayısı arttığı gibi yalnız kaldığında stres yapmaz.

norveç orman kedisi bakımı

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.