Anasayfa / Genel / Kedilerde Duyma ve Denge

Kedilerde Duyma ve Denge

Kedilerde Duyma ve Denge

                                          
Kediler en hafif sesleri bile duyar. İnsanlardan çok daha geniş bir frekans alanını algılayabilir. İşitme denge için de önemlidir. Evrim, kedileri kemirgenleri avlamaya uyumlu, mükemmel bir işitmeyle donatmıştır. Kedi bir farenin en yüksek perdeden hafif çığlıklarını ve ufacık hareketlerin hışırtılarını bile fark edebilir. Sesler havada gezen basınç dalgalarıdır. Bunlar kulaktan girer, elektrik sinyallerine dönüşür ve yorumlanacağı beyne taşınır. İç kulaktaki basınç, boğazın arka tarafına bağlanan östaki borusuyla ayarlanır. Bir düzineden fazla kas kulağın hareketlerini denetlemek için kullanılır. Kedi, gerekirse birbirinden ayrı olarak kulaklarını, avım veya tehlikeyi dinlemek için döndürür. Bizim duyabildiğimiz en yüksek frekans olan 20 kilohertzden bir buçuk oktav daha yüksek olan 65 kilohertze (kHz) kadar, yüksek frekanslı sesleri duyabilir. Kediler de insanlar gibi, yaşlandıkça yüksek frekansları duyamaz olurlar.
Denge hareketi kediler doğal tırmanıcılar dır ve hassas bir denge duygulan vardır. Denge organı orta kulaktır. Yön veya hız değişiklikleri hemen bu organda kaydedilir, kedi de yönelimini değiştirerek bu değişikliği telafi eder. Ses, kulak kanalı boyunca gezer ve kulak  zarım titreştirir. Orta kulakta kulak  kemikçikleri adı verilen üç kemik, titreşimleri  salyangoz biçimli iç kulağa (koklea) ve işitme sinirine iletir. Denge organı olan orta kulak sıvı dolu odacıklar ve sıvının hareketlerini alıp beyne ileten hassas kıllarla kaplı kanallardan  oluşur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Kedilerde Deri Ve Kürk Sorunları

Kedilerde Deri Ve Kürk Sorunları Pire ve kulak akarları en yaygın sorunlardır. Bağışıklık sistemi genellikle …

Kedilerde Kur Yapma Ve Çiftleşme

Kedilerde Kur Yapma Ve Çiftleşme Çiftleşme dramatik bir gösteridir. Dişi olup bitenlerin denetimindedir. Yumurtalar değerlidir. …