arama
Kedi Malzemeleri ve Kedi Ürünleri
Kedi Maması - Kedi Kumu - Kedi Oyuncakları - Konserve Kedi Maması - Kedi Tırmalamaları

Kediler Sahiplerini Seçer Mi?

kediler sahiplerini seçer mi
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Mustafa
 • 1 Yıldız
  Loading...

Kediler için rahat ve özgürlükçü demek yanlış olmayacaktır. Bu yüzden, rahat olmadıkları sürece sahipleriyle beraber yaşamayı tercih etmeyeceklerdir. Dolayısıyla kediler için sahiplerini seçiyor demek yanlış değildir.

Kedilerin sahiplerini seçip seçmedikleri hakkında merak ettiğiniz tüm detayları aşağıda paylaşmış olduğumuz içerikte bulabilirsiniz.


Kedilerle ile İnsanlar Arasındaki İlişki Nedir?

Kediler insanlarla bağ kurmakta bazen zorlanabilir. Ayrıca, kendilerini bir kişiye ait olarak görmek istemezler. Dolayısıyla, insanlara muhtaç değillerdir. Daha ziyade, kendileri rahat ve güvende hissettikleri alan içerisinde yaşamayı seçerler.

Kediler genel olarak sosyal canlılardır. Bu hayvanların mutlu olmaları için arkadaşları olması gerekir. Bu arkadaş, bir kedi, eşya veya insan olabilir. Her ne kadar insanlar kedilerin sahibi olduğunu düşünseler de aslında kediler tamamen özgürlükçü birer öznedir.

Kısaca özetlemek gerekirse, kediniz sizinle yaşamak istemiyorsa, stresliyse ve kendini güvende hissetmiyorsa en uygun zamanda evinizden kaçabilir ve kendisine aile veya arkadaş aramaya çıkabilir.


Kediler Arkadaşlarını Nasıl Seçer?

Kediler yaşayacakları alanı seçme konusunda oldukça yeteneklidir ve insanlarla kolay anlaşabilmektedir. Eğer bir kediyi güvende olduğunu hissettirebilir ve tüm ihtiyaçlarını karşılarsanız, başka bir yere ihtiyacı olmadığını anlar ve rahat bir yaşam süreceğinin farkına varır.

Kediler için en önemli noktalardan bir tanesi beslenmedir. Eğer kediniz için uygun bir kedi maması bulur ve her öğününü eksiksiz bir şekilde verirseniz, başka bir yerde yaşamayı düşünmeyecektir. Bunun yanı sıra dış tehditlerden izole edilmiş bir alanda yaşamak ve rahat etmek çok daha cazip gelecektir.

Kediler için uygun bir yaşam alanı sunmak istiyorsanız şu koşullar çok önemlidir:

 • Kedinizin evde gezmesine izin verin ve özgür olduğunu hissettirin.
 • Kedinizle beraber vakit geçirin, beraber oyun oynayın.
 • Yanlış davranışları için cezalandırmayın.
 • Mama ve su kaplarını her zaman temiz tutun.
 • Gerektiği zamanlarda mama ve suya erişimi sağlayabileceğinden emin olun.

Bir Kedinin Kaç Tane Sahibi Vardır?

Yazımızın içerisinde anlattığımız üzere, kedilerin aslında herhangi bir sahibi yoktur. Ancak kendilerine rehber olarak belirledikleri kişiler olabilir. Kediler birden fazla kişiyi referans olarak görebilir. Yani evin içerisindeki bireyleri eşit derecede sevmesi mümkündür, ancak yine de beraberken en çok vakit geçirdiği kişilere karşı çok daha sıcakkanlı olacaktır.


Kedileri Eve ve İnsanlara Alıştırmak 

Bir kedi ile beraber yaşıyorsanız, kedinize gerekli besin ve diğer ihtiyaç takviyelerini sağladıktan sonra sizinle beraber yaşamak oldukça mantıklı gelecektir. Ancak, kedinizle iletişim kurmazsanız ve ihtiyaçlarını karşılamazsanız bu durumdan memnun olmayacaklardır.

Her kedi insanlara karşı farklı davranışlar sergileyebilir, bunun için kedinizi iyi tanımanız önemlidir. Eğer iletişim kurmak istemenize rağmen sizinle ilgilenmiyorsa veya sizden kaçıyorsa farklı yöntemler deneyebilirsiniz.Eğer bu soruna çözüm bulamıyorsanız Yavru Kedileri Sosyalleştirmek: 5 Adımda Kedinizi Sosyalleştirin isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedileri severken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de kedilerin beden dilini anlamak ve onlara sayı duymaktır. Aslında kedilere güvenmek ve onların birer birey olduklarını benimsemek en önemli ilkelerden bir tanesidir.

Ayrıca, her bireyin farklı olduğunu ve genellikle sakin, şefkatli canlılar olduğunu bilmeniz gerekiyor. Tabik i bazı durumlarda yaşanan olaylar ve çevresel şartlardan dolayı agresif davranışlar görülmesi de mümkündür.

Burada en önemli nokta ise kedinize ilgi göstermeniz ve onu sevmenizdir. Bu sayede aranızdaki iletişim güçlenecek ve kediniz sizinle vakit geçirmekten hoşlanacaktır.

Aynı zamanda kedinizle oyun oynamak için her zaman ilk hamleyi siz yapmayın. Bazı durumlarda kedinizin sizi oyuna çağırmasını bekleyin. Böyle bir durum yaşandığındaysa ödül maması vererek kedinizi teşvik edebilirsiniz.

Eğer sizin de ev kedileri ile sorunlarınız varsa, aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Kedi Konservesi
Kedi Konservesi
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Kedi Tırmalama
Kedi Tırmalama
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.