Anasayfa / Kedi Sağlığı / Dişi Kedi Kısırlaştırma Operasyonu (Ovariohysterectomy)

Dişi Kedi Kısırlaştırma Operasyonu (Ovariohysterectomy)

kedi_kisirlastirma    Dişi kediler yaklaşık beş aylık olana dek yavru sayılırlar ve ergenliğe bu aylardan sonra girmeye başlarlar. Ergenliğe giren dişi kediler, kısırlaştırılmak isteniyorsa en ideal dönem, kızgınlığa girmeden ve özellikle doğum yapmadan öncesidir. Bu şekilde kısırlaştırılan kedilerde, meme tümörü, yumurtalık  ve rahim kanseri gibi sağlık problemleri oluşması engellenir.

   Çiftleşmesi istenmeyen kedilerin kısırlaştırılması alınacak en doğru ve sağlıklı karar olacaktır. Kedilerini kısırlaştırmaya karar veren kedi severlerin, bu işin ehli olan veteriner hekimlerden bilgi alarak en doğru zamanı bulmaları mümkündür. Veteriner hekimler öncelikle kedinizin kızgınlık döneminde olup olmadığını kontrol edecek ve kızgınlık döneminde değil ise kedinizi kısırlaştırma operasyonuna alacaktır. Operasyon için kızgınlık dönemindeki kedilerin kızgınlığının geçmesi beklenir. Daha ayrıntılı bilgi için Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

   Dişi kedilerde, erkek kedilere oranla kısılaştırma operasyonu daha uzun ve zor geçer. Yumurtalıkların ve rahmin tamamımın alınması dişi kedilerin tekrar kızgınlığa girmemesi için şarttır. Sadece rahmin alınması, dişi kedinin hamile kalmasını önler fakat yumurtalıklarla birlikte alınmaz  ise dişi kedi tekrar kızgınlık belirtileri gösterecektir. Veteriner hekiminize tam olarak nasıl bir operasyon istediğinizi belirtmeniz bu bağlamda kediniz için en doğru operasyona karar verilmesini kolaylaştıracaktır.

   Kısırlaştırma operasyonu öncesinde kedilere son 12 saat yemek verilmemelidir. Kısırlaştırma operasyonunda kediler narkoz verilerek uyutulurlar. Karın bölgesinden ortalama üç dikişlik bir operasyon yapılabilir fakat dikişlerin fazlalığı ve yaranın büyüklüğü nedeniyle tedavi süresi uzayacaktır. Diğer bir alternatif ise, yan karın bölgesinden tek dikişle yapılabilen, rahim ve yumurtalıkların tamamen alındığı operasyondur. Bu yöntem, kedide ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonların en aza indirgenmesini sağladığından veteriner hekimler tarafında da daha çok tercih edilir.

   Kısırlaştırma operasyonu sonrasında, kedinizin kendine gelmesi yaklaşık olarak bir gün sürebilir. Bu sırada veteriner hekim gözetiminde tutulması, oluşabilecek herhangi bir komplikasyonda, acil müdahale sağlanabilmesi açısından önemlidir. Kendine gelen kedi, sahibi tarafından eve götürüldüğünde henüz iyileşmemiş yarası olması açısından, evdeki bakımı da büyük önem taşır. Temiz bir yere yatırılan kedi, tamamıyle kendine gelmeden yemek verilmemelidir. Kusma veya yemeyi yutamama gibi sorunlar yaşanması bu şekilde önlenmiş olur. Kedinin dikiş bölgesini yalaması ve ısırması, dikişlerin açılmasına ve kanamaya neden olabileceğinden engellenmelidir. Gerekirse elizabeth yakalığı denilen, kediler için satılan yakalıktan edinilmeli ve kedinin dikişleriyle oynama ihtimali ortadan kaldırılmalıdır.

   Kısırlaştırma kedilerinin ömrünü uzatır çünkü doğum yapan kedilerin her doğumda yaşam süreleri kısalmaktadır. Sanılanın aksine kedileri kısırlaştırmak, kilo almalarına da  sebep olmaz. Kısırlaştırılan kedilere, hareketlerindeki azalma nedeniyle daha az yem verilmesi yeterli olacaktır ve bu şekilde kilo alımlarının önüne geçilebilir. Kısırlaştırılan kediler genellikle eskisine oranla daha sakin ve huzurlu olacaklardır.

18 yorumlar

 1. merhaba dişi kedim var yaklaşık bir ay önce kısırlaştırdık kendisini fakat süt birikmis gibi geldi bana hamile kalma ihtimali varmıdır lütfen yardımcı olun birde üstüne zorlu bir ameliyat sonrası dönem geçirdi bilgi verirseniz sevinirim .

 2. Merhaba benim dişi kedim henüz 5,5 aylık ve iki gündür kızgınlık dönemini yaşıyor geçince kısırlaştırmayı düşünüyorum fakat çok erken değil mi bu kadar erken mi ameliyat 😷 olacak bişey olur diye çok korkuyorum sizlerin kedileri ne kadarlıkken ameliyat oldu bilgi verebilir misiniz?

 3. Cahil sizsiniz! İnsanların doğasında da korunmak yok eşleriniz anneleriniz kız kardeşleriniz her 9 ayda doğuruyor mu! GÜNAHKARLAR

 4. Gizem aybaş

  Benim kızımda yarın kısırlaşacak cins ama eş bulamadık ve kızgınlık dönemi gerçekten çok zor geçiyor yemiyor içmiyor huzursuz bende çok araştırdım ve kızım için kısırlaştırmaya karat verdim veterinerimde kedilerde annelik duygusunun olmadığı sadece bir dürtü olduğunu söyledi hem kanser olma ihtimalide azalacakmış…ama çok korkuyorum ona birşey olacak diye ne olur bize şans dileyin…

 5. siz nekadar ACIMASIZ İNSANLARSINIZ CAHİLER KEDİLERİN DOĞASINDA KISIRLAŞMA YOK

  • Kedilerin dogasında evde yaşamak da yok

   • Çok haklısınız murat bey. Bencil zevkleri için kedileri evlerine hapsediyorlar bir de üzerine kısırlaştırıyorlar. Yumurtalıklarını alıyorsunuz da ordan salınan hormonlar sadece çiftleşmek için mi oraya konulmuş?

  • Bunu yazan azra isimli arkadaşın bir dişi kedi sahibi olmadığına kalıbımı basarak iddia ediyorum

 6. merhaba kedimin cinsi siyam, 2 gündür kızgınlık döneminde ve 9 aylık. Bu kızgınlık dönemi kaç gün sürer çünkü sonrasında kısırlaştırma yaptırmak istiyorum teşekkürler.

 7. bugün ikiz olan ve biri dişi biri erkek 8-9 aylık kedieri kısırlaştırdık.erkek olan gayet iyi iken dişi olanın durumu daha ağır. erkek olan zaten dişi olana göre daha gürbüzdü. acaba dişi olanların kısırlaştırma işlemi daha mı ağır oluyor? dişi kedi için kaygılanıyorum.

  • malesef disi kedilerde biraz daha ağırdır. çünkü ameliyatta yumurtalık ve rahim aliniyo. bu yüzden kendilerine gelme süreleri daha zaman alacaktır.

 8. merhaba,
  kedimi kısırlaştırmak istiyorum ama aklıma takılan birkaç şey var,
  kedim kızgınlık döneminde değil, 6 aylık bir erkek kedimiz var,
  kısırlaştırmak için ne kadar daha zaman geçmesi gerekiyor ? birde kedim kızgınlık dönemine girmeden önce nasıl anlarım kızıştığını ? şimdilik bir sorun yok ama arkadaşımın kedisi sabaha kadar miyavlıyor, bizde o tür sorunlar yaşamak istemiyorum. öte yandan kediye üzüyorum 🙁

 9. Kedim şu an kızgınlık döneminde kısırlaştırmak için doğru bır zaman mi

  • Hayır o dönemde kabul etmiyorlar vetenilerler hatta bir kaç gün sonra bile icerde devam ettiği icinbwklemeye alıyorlar o donemi tamamen gecene dek.

 10. en uygun dönem kızgınlığa girmeden önceymiş bunu öğrendiğim iyi oldu

 11. Benim kedim disiydi ve kısırlastırma ameliyatından sonra vefat etti bunun sebebi ne olabilir.5 ekim 2014 de dogum yapmıstı.

  • Yasemin öncelikle başın sağolsun ? Benimde kedim dişi ameliyat yaptıracağım ama ölür diye çok korkuyorum. Ameliyat olduğu için mi öldü kedin 🙁

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Kedilerde Kanser

Kedilerde genetik durum kedilerde kanserde çok önemli rol oynar. Bazı virüsler kansere neden olur.  Terapiler gelişme …

Kedilerde Parazit, İç Parazit ve Dış Parazitler

Kedilerde Parazit Sayfa Başlık Özeti Kedilerde ParazitDış parazitleri önlemekParazitler Kediye Nasıl Bulaşır ? Etkili, lisanslı ürünler …