arama
Kedi Maması - Kedi Kumu - Kedi Oyuncakları - Konserve Kedi Maması - Kedi Tırmalamaları - ND Kedi Maması

Kediler İçin En İyi Veteriner Hekim Nasıl Seçilir?

Sizin için en iyi veteriner hekimi seçmek bazen zor bazen de kolaydır. Etrafınıza sorun, veteriner kliniklerini ziyaret edin ve inceleyin. Nitelikler ve deneyim farklılık gösterir. Kediler İçin En İyi Veteriner Hekim Nasıl Seçilir? Bu yazımızla beraber bu soruya yanıt bulacaksınız; Okumaya Devam Edin..!
kediler için veteriner nasıl seçilir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

İkna olmak önemlidir. Veterinerler, vahşi ya da evcil tüm hayvanlara bakmak üzere eğitim alırlar, şehirlerde ve banliyölerde veterinerler genellikle köpek ve kedi gibi evcil hayvanlarla ilgilenirler. Hatta, veterinerlerin genellikle çiftlik hayvanlarına baktığı kırsal alanlarda bile daha çok ev hayvanlarına bakan bir tane veteriner bulunur.

Bazı ev hayvanları veterinerlerinin sadece kedilere yönelik klinikleri olur. Bu veterinerlerin kelimenin tıbbi anlamıyla “uzman” olmaları gerekmez, ama bunlar kedilerle iyi anlaşan kişilerdir. Olanakları kedilere uygundur ve ortamları tipik kedi-köpek kliniklerinden daha sakin olur.

veteriner hekim nasıl seçilir

Veteriner Seçimi Nasıl Olmalı?

Tüm veteriner kliniklerinin acil durumlar için gerekli tüm ekipmanlarının olması gerekin röntgen cihazı ve acil durum araçları, temel laboratuvar cihazları ve anestezi sonrası bakım odası. Daha iyi şartlar işin yoğunluğuna, konumuna ve veteriner hizmeti için hayvan sahiplerinin ödeme gücüne bağlıdır.

Veteriner Ücretleri

Yer ve fiyatlar arasında bağlantı vardır, şehirdeki kliniklerin fiyatları kırsal bölgelerdekilerden daha yüksektir; çünkü kira, vergi ve maaşlar gibi masraflar yüksek nüfuslu yerlerde daha yüksek olur. Veterinerin masrafı çoğunlukla ücretine yansır.

Ziyaret edip sorular sorun

Diğer kedi sahipleri öneri almak için en iyi kaynaklardır. Kendinizi ve kedinizi bir kliniğe bağlamadan önce veterinerle görüşün ve var olan teçhizatlarını görün. Holistik sağlıkla ilgileniyorsanız tamamlayıcı sağlık uygulamalarının yapılıp yapılmadığını sorun.

Klinikte kaç veteriner çalıştığını ve çoğunlukla bir tanesiyle görüşmenizin mümkün olup olmadığını öğrenin. Alanları kısıtlı olsa bile, bir veterinerin ameliyathane, muayenehane ve kedilerin kalacakları yerleri göstermeye gönüllü olması gerekir.

Klinik biraz kaotik görünebilir ama ortam yine de temiz ve iyi organize edilmiş olmalıdır. İlk elden deneyime sahip kedisi olan arkadaş ve akrabalar, veteriner ararken en iyi bilgi kaynaklarıdır.

veteriner ücretleri

24 Saat Açık Veteriner Kliniği

Her veteriner 24 saat acil servis sağlamalıdır. Bu hizmetin nasıl verildiğini araştırın. Aranacak özel bir telefon numarası var mı? Acil servis başka kliniklerle rotasyon içinde mi sağlanıyor? Veterinerinizin kullandığı bir acil servis ve özel bakım ünitesi var mı?

Eğer varsa kedinizin tıbbi raporlarına ulaşabiliyorlar veya gerek olduğunda onlar veterinerinizi arıyorlar mı? Veterinerin nitelikleri Türkiye’de veterinerlik yapabilmek için öncelikle yurt çapındaki üniversitelere bağlı veterinerlik fakültelerinden birinden mezun olmak gerekir.

Çalışma izni almak için ise Tarım Bakanlığına başvurulur. Ruhsat alındıktan sonra muayenehane açabilmek için Türk Veteriner Birliğine bağlı Veteriner Hekimler Odasına kayıt olmak gerekir. İşini özel olarak yapacak hekimler, klinisyenler, özel sektörde çalışanlar odaya üye olmak zorundadır.

kediler için veteriner hekim seçimi

Ancak 6343 sayılı yasa gereği kamuda çalışanlar, isterlerse odaya üye olurlar.Etik politikalar hayvanların nasıl tedavi edilmesi gerektiği konusunda fikirleriniz var mı? Çoğumuzun vardır, örneğin, ben kedilerin tırnaklarını sökmem.

Kişisel olarak, bir kedinin kedilerin yapması normal olan tırnaklarıyla işaret koyma güdülerinin korunması gerektiğine inanıyorum. Tırmalama direği almak ve kedinizi mobilyalarınız yerine onları kullanmaya eğitmek size kalmış.

Benim kendi ahlaki yargılarımı kendi özel kararlarına zorladığımı düşünenler başka bir yere gitmelidir. Bir süre sonra, siz ve veterinerinizin kediniz yerine karar vereceğiniz, ölüm kalım meselesi olan acılı bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Birbirinizi anlıyorsanız, ne düşündüğünüz konusunda bilgiliyseniz bu tür kararları almak kolaylaşacaktır. Acil durumlar, gece ya da gündüz her zaman başa gelebilir. 24 saat acil servis sağlayan bir veteriner kliniği seçmeye özen gösterin.

en iyi veteriner nasıl seçilir

Evcil Hayvan Sigortası

Evcil hayvan sağlığı sigortası her ne kadar Türkiye’de yerleşmemişse de bu hizmeti veren birkaç sigorta şirketi vardır. Bunun için veterineriniz size önerilerde bulunabilir. Ücretler ve sigortanın neleri kapsadığıyla ilgili ayrıntıları sigorta şirketinden öğrenebilirsiniz.

Başka bir seçenek olarak, kendi kendinizin sigortacısı gibi davranabilirsiniz. Her bir kediniz için güvenli bir yatırım hesabına sigorta ücretine eşit bir miktarı yatırın.

Sigorta şirketi rakamları ilk yılda poliçelere ödenen paraların yüksek olduğunu ama kedi on yaşına varana kadar bu rakamın düştüğünü gösteriyor, daha sonra ise her eklenen yılda artış gösteriyor. Kediniz türüne özgü bir kediyse zamanla yaşlandığında beklenmedik veteriner masraflarınız artacaktır.

evcil hayvan sigortası

 • Nakkase
  7 sene önce

  İyi bir veteriner evcil besleyen herkesin araştırması gereken bir konu. Ben kedim için oldukça kapsamlı bir araştırma yapmıştum. Şuan veterinerinden çok memnunuz 🙂

  25
  yorum beğen
  • hasan
   7 sene önce

   benim kedimin gözü iltihaplı acaba ne yapmalıyım şu an çok korkuyorum göz kaybı olur diye

   22
   yorum beğen
 • Büşra
  7 sene önce

  Bursa veteriner hekim konusunda çok zayıf
  Kedimi nereye getirsem ne kadar para koparabiliriz mantığındaki veteriner hekimlere denk geldim
  Bursada veteriner hekimlere ihtiyac var
  Hayansever ve ticaret mantiginda hayvanı para olarak görmeyen gercekten uzman veteriner hekimler

  33
  yorum beğen
  • Fatih
   7 sene önce

   Bursa da tavsiye edebileceğiniz bir veteriner var mı büşra hanım

   29
   yorum beğen
 • dilan
  7 sene önce

  arakadaslar bunu buraya yazıyorum ne olur bu yazıyı okuyanlar çok dikkatli okusun benim için bir ders oldu sizde aynı acılarını yaşanmanızı ve kedinizde acı yaşamasıını istemediğim için yazıyorum.yaklaşık iki ay önce sokaktan ayağı kırık yavru kedi buldum.hemen vet götürdüm aynı aksam röntgen çekildi.ayağı krılmış omuzandan ve bacaktan yavru olduğu içinde bir müdale yapılamamaz diyip kediye bakmadılar.neyse eve aldım kediyi giitikçe toparlanmaya başladı .iyileşti hiçbir sorun görünmüyor kedide yüremsinde falan sonra dikkatle bakınca kambur bir şekilde yürümeye başladı.daha sonra dışkının yapamamaya başladı karnın ağrıları başladı.yine aynı vet götürdük.hiç bir tahlil yapmadan tahmin üzrene bir vitemin ilacı bde parazit ialçı yaptı.üstüne bu kedi ishal diyip ishal kesici ilaç verdi tekrardan yolladı.eve geldğimizde ilaçı kullnamya başladık kedi gittikçe kötüleşti.1 hafta sonra yine aynı vet gittik yine aynı doktor yine üst bi muyaneyle baktı bu kedi çok kötü kabız olmuş dedi yine bakamam dedi yavru diye.yine eve geldik.bizde kedimizi int baktğimizi bilgiler doğrultusunda zeytinyağı falan içtirdik belki iyi olur diye değişen bisey olmadı.en son ayağa kalkamıyodu yere düşmeye başladı.gece baska vet .götürdük oğlumu direk ameliyatta aldılar.lahma yapmak için dışkı içine yapışmış doktorun verdiği ilacta tetiklemiş içinde iyice biriktirmiş.dumanım küçük kalbi ameliyatta sadece 45 dk dayabildi.yavru kedim suan yok.ve bir sorumsuz cahil bir doktor yuzunden doktor bile değil o.yanılma deneme şeklinde oğlumu mahvetti.sizinden tavsiyem bir doktorla yeterli kalmayın kednizde bir değişiklik görmediğinzde.şununda unutmayın ayağı sakatlanan kedilerde iyileşme sürecinde kaslara çalışmadığı için kronik kabız başlarmış buna dikkat edin.

  29
  yorum beğen
  • Melek
   7 sene önce

   Başınız sağolsun çok acı bir kayıp hele cehaletten dolayı olunca daha çok can yakar o veterineri şikayet edin lütfen

   28
   yorum beğen
 • Şeyda Demir
  6 sene önce

  Kedim Moni son derece huysuz bizim dışımızda kimseye kendini sevdirmeyen bir kedi. Daha önce hiç kedim olmadığı için veteriner klinikleri hakkında da hiç bilgim yoktu. Bu yüzden evimizin hemen yakınında 24 saat açık olan bir kliniğe götürüyordum. Çalıştığım için 24 saat açık olması en önemli kriterdi. Sonradan fark ettim ki Moni’ye hiç ihtiyacı olmayan aşılar yapılmış. Veterinerimizi değiştirdik başka başka kliniklere gittik ancak hiç biri bizi tatmin etmedi. Gerek kliniklere girdiğimizde duyduğumuz ağır koku, gerekse hekimlerin ve personelin yaklaşımından hiç memnun kalmadık. En son bir iş arkadaşım Vet Zone’u önerdi. biraz uzak olduğu için zor gideriz diyordum ama bir deneyelim dedim. Girdiğimizde içeride klasik ağır veteriner kokusundan eser yok, son derece temiz. Bizi karşılayan personelin Moni’ye yaklaşımı oldukça sıcak. Ha tabii ki bir mucize olmadı ve Gürkan bey geldiğinde Moni mırlayarak kendisini ona sevdirmedi 🙂 sadece aşı süreci son derece kısa sürede tamamlandı ve Moni daha fazla strese girmedi. Bunun yanında Moni kızgınlığa girdiğinde napalım diye düşünürken internette hormon iğneleri ile bilgiler bulduk. Ameliyattan korktuğumuz için iğne yaptıralım dedik. Vet Zone’u aradığımızda etik açıdan doğru bulmadıklarından bu iğneyi yapmadıklarını söylediler. Para için bu iğneyi yaparak hayvanların sağlığıyla oynayan çok yer var maalesef ve böylece kendilerine olan güvenim bir kez daha arttı. Kısırlaştırma ameliyatı konusunda en korktuğum şey ameliyattan sonra takılan Elizabeth başlığıydı ve dikişlerin patlamasıydı ama Gürkan bey sağolsun ameliyatı o kadar ufak bir delikten yapmış ki ne başlık takıldı ne de dikişlerde bir sorun çıktı. Şu anda dikişleri tamamen iyileşti ve koşup oynuyor Moni. Son olarak evcil hayvanınız ile ilgili bilgi almaları gerektiğinde ondan çocuğunuz olarak bahsetmeleri (çocuğun adı neydi? çocuğu getirebilirsiniz vb…) gerçekten çok sevimli 🙂 Uzak da olsa eviniz, fırsatınız varsa buraya gelin.

  27
  yorum beğen