arama
Kedi Maması - Kedi Kumu - Kedi Oyuncakları - Konserve Kedi Maması - Kedi Tırmalamaları - ND Kedi Maması

Dişi Kedi Kısırlaştırma Operasyonu (Ovariohysterectomy)

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı; dişi kedilerin rahminin cerrahi operasyon ile alınarak hamile kalmasının engellenmesidir. Dişi kedilerde kısırlaştırılma ameliyatı yapılabilmesi için kedinin kızgınlık döneminde ve hamile olmaması gereklidir.
dişi kedilerde kısırlaştırma ameliyatı
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Dişi kediler yaklaşık beş aylık olana dek yavru sayılırlar ve ergenliğe bu aylardan sonra girmeye başlarlar. Ergenliğe giren dişi kediler kısırlaştırılmak isteniyorsa; en ideal dönem, kızgınlığa girmeden ve özellikle doğum yapmadan öncesidir.

Kısırlaştırılan dişi kedilerde, meme tümörü, yumurtalık ve rahim kanseri gibi sağlık problemleri oluşması engellenir.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Operasyonu

Dişi Kedi Kısırlaştırma Operasyonu

Çiftleşmesi istenmeyen dişi kedilerin kısırlaştırılması alınacak en doğru ve sağlıklı karar olacaktır.

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma operasyonuna karar veren kedi severlerin, bu işin ehli olan veteriner hekimlerden bilgi alarak en doğru zamanı bulmaları mümkündür.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi

dişi kedilerde kısırlaştırma

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı

Veteriner hekimler öncelikle kedinizin kızgınlık döneminde olup olmadığını kontrol edecek ve kızgınlık döneminde değil ise kedinizi kısırlaştırma operasyonuna alacaktır.

Dişi Kedilerde Kısırlaştırılma Operasyonu için kızgınlık dönemindeki kedilerin kızgınlığının geçmesi beklenir. Daha ayrıntılı bilgi için Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

dişi kedilerde kısırlaştırılma ameliyatı

Dişi kedilerde, erkek kedilere oranla kısırlaştırma operasyonu daha uzun ve zor geçer. Yumurtalıkların ve rahmin tamamımın alınması dişi kedilerin tekrar kızgınlığa girmemesi için şarttır.

Sadece rahmin alınması, dişi kedinin hamile kalmasını önler fakat yumurtalıklarla birlikte alınmaz  ise dişi kedi tekrar kızgınlık belirtileri gösterecektir. Veteriner hekiminize tam olarak nasıl bir kısırlaştırma ameliyatı istediğinizi belirtmeniz bu bağlamda kediniz için en doğru operasyona karar verilmesini kolaylaştıracaktır.

dişi kedilerde kısırlaştırılma ameliyatı

Dişi Kedilerde  Kısırlaştırma Ameliyatı Öncesi 

Dişi Kedi Kısırlaştırma operasyonu öncesinde kedilere son 12 saat yemek verilmemelidir. Kısırlaştırma operasyonunda kediler narkoz verilerek uyutulurlar.

Karın bölgesinden ortalama üç dikişlik bir operasyon yapılabilir fakat dikişlerin fazlalığı ve yaranın büyüklüğü nedeniyle tedavi süresi uzayacaktır.

dişi kedilerde Ovariohysterectomy

Diğer bir alternatif ise, yan karın bölgesinden tek dikişle yapılabilen, rahim ve yumurtalıkların tamamen alındığı operasyondur.

Bu yöntem, kedide ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonların en aza indirgenmesini sağladığından veteriner hekimler tarafında da daha çok tercih edilir.

kısırlaştırılma operasyonu

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası

Kısırlaştırma operasyonu sonrasında, kedinizin kendine gelmesi yaklaşık olarak bir gün sürebilir.

Bu sırada veteriner hekim gözetiminde tutulması, oluşabilecek herhangi bir komplikasyonda, acil müdahale sağlanabilmesi açısından önemlidir. Kendine gelen kedi, sahibi tarafından eve götürüldüğünde henüz iyileşmemiş yarası olması açısından, evdeki bakımı da büyük önem taşır.

Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır ? 

kedilerde kısırlaştırma ameliyatı sonrası

Temiz bir yere yatırılan kedi, tamamıyle kendine gelmeden yemek verilmemelidir. Kusma veya yemeyi yutamama gibi sorunlar yaşanması bu şekilde önlenmiş olur.

Kedinin dikiş bölgesini yalaması ve ısırması, dikişlerin açılmasına ve kanamaya neden olabileceğinden engellenmelidir. Gerekirse elizabeth yakalığı denilen, kediler için satılan yakalıktan edinilmeli ve kedinin dikişleriyle oynama ihtimali ortadan kaldırılmalıdır.

Kedi Kısırlaştırmanın Faydaları

Kedilerde Kısırlaştırma; kedilerinin ömrünü uzatır çünkü doğum yapan kedilerin her doğumda yaşam süreleri kısalmaktadır. Sanılanın aksine kedileri kısırlaştırmak, kilo almalarına da  sebep olmaz.

Kısırlaştırılan kedilere, hareketlerindeki azalma nedeniyle daha az yem verilmesi yeterli olacaktır ve bu şekilde kilo alımlarının önüne geçilebilir. Kısırlaştırılan kediler genellikle eskisine oranla daha sakin ve huzurlu olacaklardır.

 • yasemin
  9 sene önce

  Benim kedim disiydi ve kısırlastırma ameliyatından sonra vefat etti bunun sebebi ne olabilir.5 ekim 2014 de dogum yapmıstı.

  39
  yorum beğen
  • İpek
   7 sene önce

   Yasemin öncelikle başın sağolsun ? Benimde kedim dişi ameliyat yaptıracağım ama ölür diye çok korkuyorum. Ameliyat olduğu için mi öldü kedin 🙁

   42
   yorum beğen
 • hills
  9 sene önce

  en uygun dönem kızgınlığa girmeden önceymiş bunu öğrendiğim iyi oldu

  41
  yorum beğen
 • Aslı
  8 sene önce

  Kedim şu an kızgınlık döneminde kısırlaştırmak için doğru bır zaman mi

  36
  yorum beğen
  • Meral
   7 sene önce

   Hayır o dönemde kabul etmiyorlar vetenilerler hatta bir kaç gün sonra bile icerde devam ettiği icinbwklemeye alıyorlar o donemi tamamen gecene dek.

   48
   yorum beğen
 • emel
  8 sene önce

  merhaba,
  kedimi kısırlaştırmak istiyorum ama aklıma takılan birkaç şey var,
  kedim kızgınlık döneminde değil, 6 aylık bir erkek kedimiz var,
  kısırlaştırmak için ne kadar daha zaman geçmesi gerekiyor ? birde kedim kızgınlık dönemine girmeden önce nasıl anlarım kızıştığını ? şimdilik bir sorun yok ama arkadaşımın kedisi sabaha kadar miyavlıyor, bizde o tür sorunlar yaşamak istemiyorum. öte yandan kediye üzüyorum 🙁

  29
  yorum beğen
 • ayten ibo
  7 sene önce

  bugün ikiz olan ve biri dişi biri erkek 8-9 aylık kedieri kısırlaştırdık.erkek olan gayet iyi iken dişi olanın durumu daha ağır. erkek olan zaten dişi olana göre daha gürbüzdü. acaba dişi olanların kısırlaştırma işlemi daha mı ağır oluyor? dişi kedi için kaygılanıyorum.

  44
  yorum beğen
  • kübra
   6 sene önce

   malesef disi kedilerde biraz daha ağırdır. çünkü ameliyatta yumurtalık ve rahim aliniyo. bu yüzden kendilerine gelme süreleri daha zaman alacaktır.

   35
   yorum beğen
 • Ali İNCE
  7 sene önce

  merhaba kedimin cinsi siyam, 2 gündür kızgınlık döneminde ve 9 aylık. Bu kızgınlık dönemi kaç gün sürer çünkü sonrasında kısırlaştırma yaptırmak istiyorum teşekkürler.

  38
  yorum beğen
  • ılgın çiçek
   7 sene önce

   10-12 gün gibi bir süre sürer

   45
   yorum beğen
 • AZRA
  7 sene önce

  siz nekadar ACIMASIZ İNSANLARSINIZ CAHİLER KEDİLERİN DOĞASINDA KISIRLAŞMA YOK

  38
  yorum beğen
  • Hakan ö.
   6 sene önce

   Bunu yazan azra isimli arkadaşın bir dişi kedi sahibi olmadığına kalıbımı basarak iddia ediyorum

   40
   yorum beğen
  • Murat
   6 sene önce

   Kedilerin dogasında evde yaşamak da yok

   32
   yorum beğen
   • Yavuz
    6 sene önce

    Çok haklısınız murat bey. Bencil zevkleri için kedileri evlerine hapsediyorlar bir de üzerine kısırlaştırıyorlar. Yumurtalıklarını alıyorsunuz da ordan salınan hormonlar sadece çiftleşmek için mi oraya konulmuş?

    41
    yorum beğen
 • Gizem aybaş
  7 sene önce

  Benim kızımda yarın kısırlaşacak cins ama eş bulamadık ve kızgınlık dönemi gerçekten çok zor geçiyor yemiyor içmiyor huzursuz bende çok araştırdım ve kızım için kısırlaştırmaya karat verdim veterinerimde kedilerde annelik duygusunun olmadığı sadece bir dürtü olduğunu söyledi hem kanser olma ihtimalide azalacakmış…ama çok korkuyorum ona birşey olacak diye ne olur bize şans dileyin…

  38
  yorum beğen
 • Sado
  6 sene önce

  Cahil sizsiniz! İnsanların doğasında da korunmak yok eşleriniz anneleriniz kız kardeşleriniz her 9 ayda doğuruyor mu! GÜNAHKARLAR

  38
  yorum beğen
 • Elif
  6 sene önce

  Merhaba benim dişi kedim henüz 5,5 aylık ve iki gündür kızgınlık dönemini yaşıyor geçince kısırlaştırmayı düşünüyorum fakat çok erken değil mi bu kadar erken mi ameliyat 😷 olacak bişey olur diye çok korkuyorum sizlerin kedileri ne kadarlıkken ameliyat oldu bilgi verebilir misiniz?

  42
  yorum beğen
 • cansu aslan
  5 sene önce

  merhaba dişi kedim var yaklaşık bir ay önce kısırlaştırdık kendisini fakat süt birikmis gibi geldi bana hamile kalma ihtimali varmıdır lütfen yardımcı olun birde üstüne zorlu bir ameliyat sonrası dönem geçirdi bilgi verirseniz sevinirim .

  37
  yorum beğen
 • iiii
  5 sene önce

  allah seniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

  37
  yorum beğen
 • iiii
  5 sene önce

  olamaz ya tatlış kedi

  36
  yorum beğen
 • EBUBEKİR BALCI
  4 sene önce

  NE OLURSA OLSUN ASLA KISIRLAŞTIRMAM.BÖYLE DÜŞÜNENLER ÖNCE KENDİLERİNİ KISIRLAŞTIRSIN.ÇÜNKÜ ŞİMDİKİLER BİR ……YARAMAZ.

  16
  yorum beğen
 • Gnidas
  4 sene önce

  Buraya yorum yapan psikolojisi bozuk ruh hastalarına sesleniyorum kedilerden (hayvanlardan) uzak durun. Günahkar vs yazıp duyar kasma adı altında kendi mallığınızı sergiliyorsunuz keşke babanız kondom kullansaymış. Sakın evinize hayvan falan alıp beslemeyin ne yapacağınız belli de olmaz sizin. Papağan boğazı sıkan kedi bağırsağı deşenlerin psikolojik rahatsızlığı sizde de mevcut. Acil bi doktora başvurun. Politik haberlerin sitelerin altına yorum yapın bari çok canınız sıkılıyorsa. İshaliniz bi işe yarasın.

  2
  yorum beğen
 • Eren
  4 sene önce

  Kedilerin doğasında kısırlaştırılma yok, Kedilerin evde beslenmesi yanlış vs. gibi yorumları ancak cahil insanlar yapabilirler. Ya hiç kedi sahibi olmadınız ya da evde kedinizle yalnız yaşamadınız. 14 aylık scottish straight dişi sahibiyim. O kadar hassas ki balkonu açınca hasta oluyor fayansa yatınca hasta oluyor bu hayvan sokakta bir gün kalsa ölür. Kızımı o kadar seviyorum ki… Evimde onunla eğlenip öz kızım varmış gibi seviyorum ilgileniyorum. Kızana girme problemi beni çileden çıkarıyor… Gece miyavlıyor bağırıyor. Benim için sorun olmasın evimin altı üstü sağı solu ev. Komşular rahatsız oluyor. Erkek kedi bulamıyorum. Kızım o haldeyken de çok üzülüyorum yemek yemiyor su içmiyor yerde yuvarlanıyor. Erkek bulunca yanına götürüyorum erkekten enfeksiyon kapıyor mantar oluyor egzama oluyor bu sefer daha fazla uğraşıp pislik temizlemeye çalışıyoruz. Aynı cins dişi sahibi arkadaşım benimle ayni problemi yaşadı. Araştırdık en iyi hekimi bulduk kısırlaştırdık. Şimdi o kadar iyi o kadar iyi ki baktıkça mutlu oluyorum. Şimdi sıra benim kızımda. Randevumuzu aldık. Hem kızım hem komşular hemde ben rahatlıkla başbaşa kalıcaz. Kısırlaştırma da sağlık ve huzur vardır… Önceden kısırlaştırma dusmani birisi olarak artık sonuna kadar destekliyorum…

  5
  yorum beğen
 • Selim
  4 sene önce

  Her 2 ayda bir en az 1 hafta kedisinin azınlık döneminde bağırarak yerlerde sürünmesini zevkle izleyebilecek kısırlaştırma karşıtı vicdansız insanlar var burada yorum yapan. Yazıklar olsun. Hayvana bilerek işkence yapmaktır bu.

  1
  yorum beğen
 • Bahar
  3 sene önce

  Merhaba benimde dişi Bengal cinsi kedim var her 3 ayda bir kızgınlığa giriyor çok acı çekiyor. Bir kaç kere çiftleştirdim ama olmadı. Kedim 2 yaşında. Sesten dolayı site sakinleri rahatsız ve şikayetçiler. Bu cins kedi bulmak çok zor Türkiye’de. Erkek Bengal kedisi ve çiftleştirmeyi düşünüyorsanız yazın lütfen kısırlaştırmak istemiyorum.

  0
  yorum beğen
 • Somebody
  3 sene önce

  Arkadaşlar ben de dişi kedimi kısırlaştırdım rahim ve yumurtalıkları nı aldırdık.Ama aklıma yatmayan şey iki arka bacaklarının önünde bir sağda bir de solda olmak üzere yaklaşık 2cm ilk kadar dikişleri var bu normalmidir? İlk veteriner seferi olduğu içim bilemiyorum lütfen yardım edin😞

  0
  yorum beğen