Anasayfa / Genel / Somali Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Somali Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Somali Kedisi , habeş kedisi atası gibi kırçıllı kürkü vardır: Bedenindeki her bir tüyün üç-on iki arası renk bandı bulunur, ki somali kedisi tam kürklü olduğunda ona canlı bir parlaklık verir. 

Somali Kedisinin alın ve yanaklarda belirgin tekir desenleri görülür. Baş orta irilikte takoz biçimi, yumuşak hatlı ve profilde burun hafif basıkdır.

Somali Kedisinin yüzündeki çarpıcı çizgiler sürmeye benzer. Somali kedisi dışarıda yapılan etkinliklere bayılan, eve kapatılmayı ancak çok küçük yaşta alınırsa kabullenebilecek doğal bir avcıdır. Somali kedisi diğer kedi türlerinden farklıdır.

Somali kediniz varsa kendinizi farklı hissedebilirsiniz ve bu kediyi bırakamayacağınıza emin olabilirsiniz. 1871 yılında Crystal Palace Kedi Fuar’ında sergilenen sıradışı ırklar arasında somali kedisi ilk 3 de yer aldı. 

Somali Kedisi Özellikleri – Vücut Yapısı

Karakteri: Dışarıda dolaşmayı sever, Mükemmel avcı.
Tüy Yapısı : Uzun Tüylü Habeş Kedisi
Kulak Yapısı: Aralıktı, kepçe ve püsküllü.
Gövde: Orta irilikte, kıvrak ve kaslı.
Kürk : Yumuşak ve ince, orta uzunlukta.
Kuyruk: Kısa çok tüylü.

Çocuklarla Arası - 9/10
90%
Zeka - 8/10
80%
Hareketlilik - 10/10
100%
Bakım İhtiyacı - 7/10
70%
Oyunculuk - 9/10
90%
Eğitilebilirlik - 7/10
70%

Somali Kedi Kişiliği

Somali kediler hayatını heyecanlı ve dolu yaşarlar. Atlamayı, zıplamayı çok severler. Enerjileri çok yüksektir ve bitmeyen bir enerjileri vardır. Oyun oynamayı severler somali kedisini mutlu etmek isterseniz oyunla kandırabilirsiniz.

Somali kedisi insanlara ve ortama çok rahat uyum sağlar ve yabancılık çekmez. Somali kedisinden asla vazgeçemezsin tam tersine bağımlılık yapar.

somali kedisi

Somali Kedi Sağlık

Somali kediler de diş çok önemlidir. Diş hastalıklarında en riskli cinslerden biri Somali kedilerdir. 

Ayrıca Bakabilirsiniz : Ankara Kedisi

Somali Kedi Bakımı

Somali kedilerin tüylerini hafta 1 yada 2 kez taramak yeterlidir. Sıklıkla banyo yapılmasından yana değiliz gerekli zamanlar da banyo yapılmasını tercih ediyoruz.  

Dişleri somali kedileri için önemli ve hassas konu olduğu için günlük fırçalanması  gerekir. Her gün bunu yapamıyorsanız haftada 1 yapılması gerekir hiç yapmamaktan iyidir. Tırnaklar 2 haftada bir kesilmesi gerekir. Göz çevresi her zaman temiz tutulması gerekiyor.      

Somali Kedilerinin Kum kabını temiz tutmalısınız ve ona hijyenik tuvalet yaratmayı tercih etmelisiniz. Çocuklar için; İyi bir seçim çünkü oynamayı, zıplamayı severler. Somali kedilerinin çocuklarla iyi anlaşacağına eminiz.

Ayrıca Bakabilirsiniz : Kedi Bakımı

Somali Kedisi Yaşam Süresi

Somali kedileri ortalama 11 ila 16 yıl aralığında yaşarlar. Irk olarak hastalıklara açık olmalarından dolayı sık sık veteriner kontrolünden geçirilmelerinde fayda vardır.

Somali Kedisi Çocuklarla Ve Çevresiyle İlişkisi

Somali kedileri sosyallik konusunda gayet açık kedilerdir. Çevresindeki kedilerle çok iyi anlaşır. Yüksek enerjileri sayesinde, çocuklarla beraber vakit geçirip onları eğlendirebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Kedilerin Ağız ve Diş Sağlığı

Diş eti hastalığı neredeyse tüm kedileri etkiler. Kedinizin çiğnemesini sağlayarak bu sorunu önleyin, Böbrek yetmezliği …

Kedilerde Deri Ve Kürk Sorunları

Pire ve kulak akarları en yaygın sorunlardır. Bağışıklık sistemi genellikle etkilenir. Yalama çiğneme dramatik tüy …