arama
Kedi Maması - Kedi Kumu - Kedi Oyuncakları - Konserve Kedi Maması - Kedi Tırmalamaları - ND Kedi Maması

Tavsiye Edilen Kısırlaştırılmış Kedi Mama Markaları

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Markaları' nı incelediğimiz bu yazımızda, Kısırlaştırılmış Kedi Maması Seçimi, Kısırlaştırılmış Kedilerde Hangi Mama Kullanılır? gibi kedinizin beslenmesini ilgilendiren konuları işleyeceğiz. Sevgili Kedi Blog okurları Kısırlaştırılmış Kedi Beslenmesi ve Marka Seçimi hakkında herşeyi bu yazımızda sizlere anlatıyoruz, Okumaya devam edin...
Kısırlaştırılmış kedi maması markaları
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Kedilerin kısırlaştırılması, bilinenin aksine kedinin sağlığı ve uzun ömürlü olması açısından daha faydalıdır. Kediler, kısırlaştırıldıktan sonra beslenme şekillerinde değişiklikler görülmeye başlar. Tercih edilen kedi mamalarının da kısırlaştırılmış kedilere uygun olması önemlidir. Bu yüzden mama markaları tarafından kısırlaştırılmış kedilere özel mamalar üretilmektedir. 

Kedilerde kısırlaştırma işlemi sonrasında hormonal değişiklikler ortaya çıkar. Aynı zamanda günlük hareket etme oranları azalır ve buna bağlı olarak daha az enerji harcarlar. Dolayısıyla mama değişimi yapılmadıysa kediniz çok hızlı bir şekilde kilo alacaktır. 

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasada yer alan hemen hemen her kedi mamasının kısırlaştırılmış kediler için üretmiş olduğu mamalar bulunmaktadır, ancak bu ürünlerin hepsi kedinizin sağlığı için uygun olmayabilir. Bu mamaları tercih ederken içeriğine dikkat edilmelidir.


Kısırlaştırılmış Kedi Mamasının İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Bütün kedi sahipleri mama seçimi yaparken pek çok unsuru göz önüne alır. Tabiki bunların en başında mamanın içeriğindeki protein, yağ, vitamin ve mineraller yer almaktadır. Normal sağlıklı bir kedi için özellikle protein bakımından zengin bir mama tercihi yapılırken, kısırlaştırılmış kediler için farklı bileşenler bulunmaktadır. İdeal bir kısırlaştırılmış kedi maması seçerken şunlara dikkat etmelisiniz: 

Protein

Yukarıda bahsettiğimiz üzere normal şartlar altında kedi mamalarının protein bakımından zengin olması istenmektedir. Özellikle yavru ve hamile kedilerin bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için protein büyük önem taşır. Kısırlaştırılmış kediler içinse bu durum farklılık göstermektedir. Kısırlaştırma operasyonu geçirmiş olan kedilerin günlük hareket miktarı azalacağı için tercih edilecek olan mamanın protein bakımından daha düşük olması gerekir, ancak en düşük protein oranına sahip olan mama en iyi mama değildir. Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için protein alımı önemlidir. 

Yağ

Yine kısırlaştırılmış kedilerin daha az hareket etmelerinden dolayı yağ bakımından daha düşük mamalar tercih edilmelidir. Aslında normal standartlarda yağ alımı herhangi bir sorun oluşturmaz, ancak kedinin hızla kilo almasına yol açar. Buna bağlı olarak kedilerde obezite görülebilir. Dolayısıyla kısır kediler için hazırlanmış olan mamaların içeriğinde daha az yağ oranı bulunmalıdır. Ortalama olarak %10 yağ oranı ideal bir rakamdır. Ayrıca, kedinizin kilosundan şüpheleniyorsanız; Kedimin Kilosu Normal Mi? İdeal Kedi Kilosu isimli yazımızı okuyarak kedinizin obez olup olmadığını test edebilirsiniz. 

Mineraller

Kısırlaştırılmış kediler için en önemli konulardan bir tanesi minerallerin dengesidir. Kısırlaştırılmış kedilerin normal kedilere göre böbrek hastalığına yakalanma ihtimalleri çok daha yüksektir. Bu durumun engellenmesi için tükettiği mamanın içerisinde yer alan kalsiyum, fosfor ve magnezyumun dengeli oranda yer alması gerekir. Özellikle magnezyum oranının düşük olması böbrek hastalığına yakalanma ihtimalini de düşürmektedir. 

Vitaminler

Tüm kedilerde olduğu gibi kısırlaştırılmış kedilerin de ihtiyacı olan vitaminleri tüketmesi gerekir. Kedilerin sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için gerekli vitaminlerin alınması önemlidir. Özellikle mamanın içeriğinde yer alan sebze ve meyveler bu vitaminlerin karşılanmasında büyük önem taşımaktadır. Kısırlaştırılmış kedilerin her vitamine ihtiyacı vardır, özellikle A, C ve E vitamini bakımından zengin olması gerekir. 

Kısırlaştırılmış Kedi Mamalarının Özellikleri

Temel olarak kısırlaştırılmış kedi maması seçerken dikkat etmeniz gerekenleri ifade ettik. Bu mamalar kısırlaştırılmış kedilere özel olarak üretildiği için içeriğindeki maddeler farklılık gösterebilir. Öncelikle her mamada olduğu gibi ana besin maddesinin hayvansal gıdalar olması gerekir. Bunlar; sığır eti, kuzu eti, tavşan, deniz canlıları, kümes hayvanları gibi farklı besinler olabilir. 

Kısırlaştırılmış kedi mamalarını diğer mamalardan ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi de içerisinde gluten yer almamasıdır. Bunun yanında antioksidanlarla güçlendirilmiştir ve bu mamaların içeriğinde balık yağı bulunur. Ayrıca alacağınız mamanın içerisinde yapay maddelerin olmamasına da dikkat edin.


Böbrek ve İdrar Yolu Hastalıkları

Yazımızda bahsettiğimiz üzere kısırlaştırılmış kedilerde böbrek hastalıkları görülme ihtimali yüksektir. Özellikle erkek kediler için büyük sorun oluşturmaktadır. Kedinizi bu durumdan korumanın en temel yolu ise beslenmesiyle doğrudan alakalıdır. 

Kediniz için satın alacağınız mama içerisinde yağ ve tahıl oranının düşük olması böbrek hastalıkları riskini en aza indirecektir. Ayrıca mamanın içeriğinde bulun protein oranı yeterli ve dengeli miktarda bulunmalıdır, fazla protein alımından kaçınılmalıdır. 

Dilerseniz Kedi Konservesi Ne Sıklıkla Kullanılmalı? adlı başlığımızı da tıklayarak okuyabilirsiniz.


En İyi Kısırlaştırılmış Kedi Mama Markaları

Mutlaka her bir markanın kendine göre özel bir yanı vardır, ancak hepsi için iyi ya da kediniz için faydalı olabileceğini söylemek doğru olmaz.

Araştırmalarımıza dayanarak tavsiye edilen kısırlaştırılmış kedi mama markaları hakkında sizlere bilgi vererek kediniz için en iyi seçimi yapmanız konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. 

Hills 

Dünyanın en büyük mama markalarından bir tanesi olan Hills markası 1948’den bu yana mama üretimini sürdürüyor. Evcil hayvanlar için en iyi mama üreticilerinden bir tanesi olan Hills markası kısırlaştırılmış kediler için de en sağlıklı mamaları üretmektedir.

Hem yetişkin hem de yaşlı kediler için mama üretmesinin yanı sıra 6 aylık kısırlaştırılmış kediler için de özel mama üretmektedir. Aynı zamanda sektördeki en iyi mama markalarından bir tanesidir. 

Hills kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

LaVital

Kedilerin beslenmesinin yaşamsal fonksiyonlarını doğrudan belirlediğini bilerek hazırlanan bu mamalar sadece doyurucu değil aynı zamanda besleyicidir. LaVital markası mama konusunda en iyi markalar arasında yer almaktadır. Ayrıca kısır kediler için mama üretimi gerçekleştirmektedir. 

LaVital markası kısır kedilerin sağlıklı beslenmesini sağlayan, magnezyum oranı düşük, yağ ve protein oranı dengeli olan mamalar üretmektedir. Bu sayede kısırlaştırılmış kedileriniz için tam ve dengeli beslenme sağlamaktadır. 

LaVital kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

N&D Kedi Maması

Düşük tahıllı” kedi mamaları ile petshop dünyasında yer edinen Farmina markasının N&D serisi de yine kediniz için tercih edebileceğiniz kaliteli markalardan biridir.

Kedinizin yaşına, ırkına, cinsine ve duruma göre ihtiyaç duyulan tüm mama seçeneklerini bulabileceğiniz N&D Kısırlaştırılmış Kedi Maması, kısırlaştırılmış kedi mamaları konusunda da tercih edilen bir markadır.

N&D kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Pro Plan Kedi Maması

Kedilerin dünyasında en çok bilinirlik kazanan ve pet sahipleri tarafından güvenle satın alınan Pro Plan kedi maması da yine içerikleri ile kedilerin metabolizmasına destek sunmakta ve aynı zamanda gelişmelerinde büyük etkiler sunmaktadır.

Pro Plan kısırlaştırılmış kedi maması, tercih edebileceğiniz bir diğer marka olup, beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayacaktır.

Pro Plan kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Felicia Kedi Maması

En iyi kedi maması markaları arasında yer alan Felicia, tüm kedi ırkları, cins, yaş ve özel durumlarına uygun şekilde ürettiği mamaları ile bilinmektedir.

Sevimli kedinizin bakımını yaparken daha sağlıklı beslenmesine katkıda bulunmak ve uzun ömürlü olmasını sağlamak adına tercih edebileceğiniz felicia kısırlaştırılmış kedi maması, en büyük destekçiniz olacak.

Felicia kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Royal Canin

Ülkemizde en çok tercih edilen mama markalarından bir tanesidir. Kaliteli ve doğal içeriği sayesinde adından bahsettirmeyi başarmış olan Royal Canin kediler için kaliteli mama üretimini sürdürmektedir. 

Royal Canin markası kedilere özel pek çok farklı mama geliştirmiştir. Bu mamanın kısırlaştırılmış kediler için üretmiş olduğu mamalar da bulunmaktadır, ancak içerisinde yer alan yüksek proteinden kaynaklı genelde tavsiye edilmemektedir. Yine de kısırlaştırılmasına rağmen gün içerisinde çok hareketli olan kedileriniz için tercih edebilirsiniz. 

Royal Canin kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Acana Kedi Maması

Dünya genelinde bilinen ve kedi sahipleri tarafından tercih edilen Acana markası da yine kısır kediler için ürettiği özel kedi mamaları ile kendinden söz ettiren isimlerden biridir.

Kedinizin sağlıklı beslenmesi ve metabolizmasının sağlıklı çalışması için içeriğindeki mineral, besin değerleri ve vitaminlerle destek olan Acana kısırlaştırılmış kedi maması, kedinizin damak tadına hitap eden lezzetlere sahiptir.

Acana kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Acana Pasifica Kedi Maması

Marka değeri son derece yüksek olan ve pet sahiplerinin yakından bildikleri ve tercih ettikleri isimlerden biri olan Acana Pacifica, tüm ırk ve yaştaki kediler için mama üreten bir markadır.

Kısırlaştırılmış kedi mama markaları arasında da tercih edilen marka, içeriğindeki gıda ve besinlerle kedilerin daha sağlıklı yaşamasına katkıda bulunmaktadır.


Sizler İçin Seçtiğimiz En İyi 5 Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Yukarıdaki bilgileri okuduktan sonra ve mama markalarını tanıdıktan sonra sizler için özel olarak seçtiğimiz mamaları incelemenizi ve denemenizi tavsiye ederiz. 

LaVital Sterilised Kuzu Etli Kısırlaştırılmış Kedi Maması 

Bahsettiğimiz üzere LaVital markası kedi maması üretiminde en iyi markalar arasında yer almaktadır. Bu mamanın kuzu bazlı hazırlanmış olan bu kedi maması, kediniz için hem sağlıklı hem de lezzetli bir seçim olacaktır. Özellikle kedilerin böbrek sağlığını koruması gerekli olan tüm şartları sağlamaktadır. Aynı zamanda kolay sindirilebilir özelliği sayesinde hassas midesi olan kediler için de uygundur. 

Yetişkin kediler için üretilmiş olan bu mama %32 oranında protein, %10 yağ ve %5 lif içermektedir. Bu mamanın içerisinde sadece %0.08 magnezyum yer almaktadır. Bunun yanı sıra kedilerin beyin fonksiyonlarında, tüy ve deri sağlığında önemli rol oynayan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini de barındırmaktadır. 

LaVital kısırlaştırılmış kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Hills Young Sterilised Tavuklu Kısırlaştırılmış Kedi Maması 

Hills markası ülkemizde hizmet veren en iyi markalar arasında yer almaktadır. Kısırlaştırılmış kediler için üretilmiş olan bu kedi maması özellikle yeni kısırlaştırılmış kediler için tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra 6 aylık kediler için de kullanımı uygundur. Protein oranının düşük olmasının yanı sıra tavuk kaynaklı kaliteli ve doğal proteine yer verilmektedir. 

Tavuk seven kediler için en iyi tercihlerden bir tanesi olacak olan bu mama %32.60 protein, %11 yağ ve %1.40 oranında ham lif içermektedir. Magnezyum oranı ise sadece %0.09 ile sınırlandırılmıştır. Bu mama içerisinde yer alna besinler sayesinde  vitamin bakımından zengindir ve kedinizin bağışıklık sistemini destekleyecektir. 

Hills kısırlaştırılmış kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

N&D Düşük Tahıllı Tavuk ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Yine en iyi mama üreticileri arasında yer alan markalardan bir tanesi olan N&D tarafından üretilmiş olan bu mama, kısırlaştırılmış ancak hiperaktif olan kediler için uygundur. Bazı kediler bünyelerinden dolayı kısırlaştırılsalar dahi günlük hareket oranlarında değişim görülmez. Dolayısıyla bu kedilerin enerjiye ihtiyacı vardır. Bunun için protein bakımından daha yüksek mamalar tercih edilmelidir.

Tam olarak bu durumu baz alarak üretilmiş olan bu kedi maması, %38 protein, %10 yağ ve %5.50 lif oranına sahiptir. Magnezyum oranı ise sadece %0.09 seviyelerindedir. Bu mama içerisinde bulunan meyve ve sebzelerden dolayı kedilerin ihtiyacı olan vitaminleri karşılamaktadır. Aynı zamanda, Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini barındırmaktadır.

N&D kısırlaştırılmış kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Pro Plan 7+ Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Ülkemizde en çok tercih edilen mama markalarından bir tanesi olan Pro Plan markası tarafından üretilmiş olan bu mama kısırlaştırılmış yaşlı kedileri hedef almaktadır. Yaşlı kedilerin fiziksel durumlarından kaynaklı olarak beslenme biçiminde değişikliklere yer verilmelidir. Bu yüzden ayrı bir mama tercihi yapılmalıdır. 

Bu mamanın içeriğinde %33.80 protein, %15.50 yağ yer almaktadır. İçerisinde yer alan hindi sayesinde kediler için oldukça lezzetli bir mama türüdür. Ayrıca sebze bakımından zengin olan bu kedi maması gerekli olan vitaminleri içerisinde barındırmaktadır. Aynı zamanda sindirimi kolay olan bir mamadır. 

Pro Plan kısırlaştırılmış kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

Felicia Düşük Tahıllı Tavuklu 7+ Kısır Kedi Maması 

Yine yaşlı kediler için tercih edilebilecek mamalardan bir tanesi olan bu mama Felicia tarafından üretilmiştir. Diğer mamalara oranla biraz daha ekonomik olan bu mama kedilerin ihtiyacı olan besinleri karşılamaktadır. Aynı zamanda içerisinde yer alan tavuk, pirinç ve mısır sayesinde kediler için oldukça lezzetli bir seçimidir. 

Bu mama %30 protein, %12 yağ içermektedir. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde oldukça besleyici bir mamadır. Ayrıca Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleriyle zenginleştirilmiştir. 

Felicia kısırlaştırılmış kedi maması satın almak için buraya tıklayın!

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Reshat
  4 sene önce

  Proplan en kotu mama gibi biliniyor artik, kediblog.com sizler bilgisizsiniz kedi mamalari konusunda gozuken o.
  acana ve n$d yorumluyorsunuz ardindan ise proplani anlatiyorsunuz. Sizin yazdiklriniza guvenipde mama secenlerin vay haline, insan olun!

  1
  yorum beğen