arama
Kedi Maması - Kedi Kumu - Kedi Oyuncakları - Konserve Kedi Maması - Kedi Tırmalamaları - ND Kedi Maması

Kedi Tırmalama Tahtası Nasıl Alıştırılır? 10 Harika Yöntem

kedileri tırmalama tahtasına alıştırmak
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Mustafa
 • 1 Yıldız
  Loading...

Kediler için en temel ihtiyaçlardan bir tanesi kedi tırmalama tahtasıdır. Kedi tırmalamaları kedilerin hem günlük egzersiz ihtiyacını karşılaması için ve tırnaklarını törpülemesi için önemli bir ihtiyaçtır. Bunun yanı sıra kedilerin gerinmesi için kullandığı ürünlerden bir tanesidir. Eğer kedi tırmalama tahtası bulunmuyorsa muhtemelen kediniz koltuklarınızı veya halınızı tırmalamak isteyecektir. Bunun sonucunda eşyalarınız zarar görebilir ve kullanılamaz hale gelebilir.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda evinizde beslediğiniz kediniz için muhakkak bir tırmalama tahtası edinmeniz gerektiğini fark etmiş olduğunuzu düşünüyorum. Ancak ne yazık ki her şey bu kadar kolay değil. Bunun için kedinizin ihtiyaçlarına ve davranışlarına göre uygun bir kedi tırmalama tahtası almanız ve buna alıştırmanız gerekir.

Bu yazımızda sizler için kedinizi tırmalama tahtasına alıştırmanız için izlemeniz gereken adımlardan bahsedeceğiz.


#1 Kedi Otu Kullanın

Kedi otu hemen hemen her kedinin ilgisini çeker ve bu koku için çıldırırlar. Eğer evinize yeni bir tırmalama tahtası satın aldıysanız ve kediniz ilgi göstermiyorsa üzerine birazcık kedi otu sıkabilirsiniz. Kediniz bu kokuyu aldığında tırmalama tahtasını sevecek ve tırnaklarını geçirmeye başlayacaktır. Bu işlemi birkaç kere tekrarladıktan sonra kedi tırmalama tahtasına alışmaya başlayacaktır.

Kedi Otu Satın AL 


#2 Oyun Oynayın

Kediler oyun oynamayı seven canlılardır. Özellikle sizinle beraber oynadığı oyunlardan aşırı derecede keyif alır. Kedinizle tırmalama tahtasının yanında oyun oynamanız alışmasına yardımcı olacaktır. Kediler genellikle bir şeyleri yakalamak istediği için tırmalama tahtasının üzerinde bir ip oynatabilirsiniz. İpe ulaşması için tırmalama tahtasını kullanması gerektiği için alışması daha kolay olacaktır. Bununla beraber kedinizin en sevdiği oyuncağı tırmalama tahtasının üzerine yerleştirebilirsiniz.


#3 Ödül Maması Kullanın 

Kedilere herhangi bir davranışı aşılamak için ödül maması kullanmak en iyi çözümlerden bir tanesidir. Kedinizle beraber tırmalama tahtasının yanındayken ona bir kaç tane ödül maması verebilirsiniz. Daha sonra tırmalama tahtasının üzerine ödül maması yerleştirmeniz kedinin alışmasına yardımcı olacaktır.

Kedi Ödül Maması Nedir? Kediler Nasıl Ödüllendirilir? isimli yazımızdan yardım alabilirsiniz.


#4 Her Kedi İçin Tırmalama Tahtası Bulundurun

Evinizin içerisinde ne kadar kedi bulunuyorsa o kadar tırmalama tahtası almanız gerekir. İlk başlarda kediler tırmalama tahtası üzerinde farklı bir koku duydukları zaman kullanmak istemeyebilir. Bu yüzden her kedi için farklı bir ürün kullanılmalıdır. Daha sonra birbirlerine alıştıkça tırmalama tahtalarını kullanmak isteyecektir.


#5 Tırmalama Direğini Yan Çevirin

Eğer direk şeklinde bir tırmalama tahtası tercih ettiyseniz ilk olarak yan çevirerek kedinizin alışmasını sağlayabilirsiniz. İlk kez bu direkle karşılaşan bir kedi üzerine tırmanmak istemeyebilir, ancak yan yatırdığınız zaman kedinizin daha çok ilgisini çekebilir. Tırmalama tahtasına alıştıktan sonra dik pozisyonda kullanabilir ve kedinizin tırmanmasını izleyebilirsiniz.


#6 Kediniz İçin Doğru Tırmalama Tahtasını Seçin

En önemli noktalardan bir tanesi de kedinize uygun bir ürün seçmenizdir. Örneğin kediniz koltukların kenarlarını tırmalıyorsa direk şeklinde olanları kullanabilirsiniz. Eğer halıyı tırmalamayı seven bir kediniz varsa tırmalama pedi (tahtası) kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede kediniz için en uygun ürünü seçmiş olursunuz.


#7 Tırmalama Tahtasının Konumunu Belirleyin

Örneğin, kediniz koltuklarınızın kenarlarını tırmalıyorsa kedi tırmalama tahtasını koltuğun kenarına yerleştirmek ve yukarıdaki maddeleri uygulamak kedinin ilgisini çekmek için oldukça uygundur. Bu sayede kediniz koltuklarınızı tırmalamaktan vazgeçer ve alışması daha kolay olur.


#8 Tırmalama Tahtasının Malzemesi Seçin

Kediniz için tırmalama tahtası satın alırken kullanılan malzemeyi doğru seçmeye özen gösterin. Örneğin kediniz halıyı tırmalamayı seviyorsa peluş yapılı bir ürün seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra kediler halat gibi malzemeleri tırmalayı çok sever.


#9 Kedinizi Cezalandırmayın

Yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de kediye ceza yöntemi uygulamaktır. Kediniz tırmalama tahtasına hemen alışamayabilir veya kullanmak istemeyebilir. Bu gibi durumlarda sabırlı olmak gerekir. Kediyi alıştırmak için yukarıdaki yöntemler uygulanmalıdır. Bunun haricinde kediye şiddet uygulamak, zorla kedi tırmalama tahtasının üzerine bırakmak, korkutacak sesler çıkartmak gibi davranışlar kedinin daha çok uzaklaşmasına sebep olacaktır.


#10 Kedi Uzaklaştırma Spreyi Kullanın

Eğer yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa ve kediniz hala mobilyalarınızı tırmalıyorsa, kedi uzaklaştırma spreyi kullanabilirsiniz. Bu spreyler kedilerin sevmediği kokuyu içerir. Bu sayede kedinizin tırmaladığı eşyalarınızın üzerine bu spreylerden uygulayarak kedinizin uzak durmasını sağlayabilirsiniz.

Kedi Uzaklaştırma Spreyi Satın AL 


Kedi Tırmalama Tahtası Nasıl Seçilir?

En önemli noktalardan bir tanesi de kediniz için uygun olan tırmalama tahtasını seçmektir. Burada ürünün boyu, açısı, pozisyonu, malzemesi gibi pek çok önemli detay bulunmaktadır. Ayrıca piyasada yer alan ürünlerin farklı özellikleri bulunmaktadır. Bazı ürünler hem tırmalama direği hem de tırmalama pedi olarak kullanılabilir. Bununla beraber kedi eviyle birleştirilmiş tırmalama tahtaları da bulunmaktadır.

Kedi Tırmalama Modellerini İncelemek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.

Kedi tırmalama tahtası seçimi hakkında detaylı bir şekilde hazırladığımız Etrafı Tırmalayan Kedilere Özel En İyi 5 Kedi Tırmalama Tahtası isimli yazımızı okuyabilir ve sizler için özel olarak tavsiye ettiğimiz modelleri inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Onur
  3 sene önce

  Brittish scothies sahiplnmk istiyorum

  0
  yorum beğen