arama
Kedi Maması - Kedi Kumu - Kedi Oyuncakları - Konserve Kedi Maması - Kedi Tırmalamaları - ND Kedi Maması

Kediler Yoğurt Yiyebilir Mi? Kediler İçin Yoğurdun Faydaları

kediler yoğurt yiyebilir mi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedilere yoğurt vermenin doğru veya yanlış olduğu uzun zamanlardan beri tartışılan bir konudur. Genellikle kedi sahipleri kedilerin beslenmelerini çeşitlendirmek için bu şekilde farklı besinler aramaktadır. Bunların arasında ilk akıllara gelen soru ise “kediler yoğurt yiyebilir mi” oluyor. Bu sorunun cevabı için aşağıdaki yazımızı sizler için hazırladık.


Kediler Yoğurt Yiyebilir Mi?

Kediler yoğurt yiyebilir. Hatta çoğu kedi az miktarda sade yoğurda karşı iyi sonuç vermektedir. Burada önemli olan nokta ise yoğurdun miktarıdır. Kediler için yarım yemek kaşığı kadar yoğurt vermek yeterlidir. Daha fazla yoğurt yemeleri mide sorunlarına yol açabilir. Aynı zamanda ilk kez yoğurt verirken daha az miktarlar tercih edilmelidir. Aksi halde kedilerde ishal, kusma gibi sindirim sorunları görülebilir.

Tüm bunların yanı sıra kedilere yoğurt verirken yoğurdun sade olduğundan emin olmak gerekir. Bunun için herhangi bir şeker, yapay tatlandırıcı veya şurup içeren yoğurtlar kedilere verilmemelidir. Ayrıca, her ne olursa olsun kedinize ev yemeği vermeden önce veterinerinize danışmanız gerektiğini unutmayın.


Kediler İçin Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Eğer kedinizin sık sık ishal nöbetleri veya herhangi bir sindirim sorunu varsa kedinizin beslenme programına yoğurt eklemek için veterinerinize başvurabilirsiniz.

Yoğurdun içerisinde yer alan canlı kültürler sayesinde kedilerin sindirim sisteminin sakinleşmesine ve mide sorunlarının hafiflemesine yardımcı olur. Aynı zamanda kedinizin iştahının artmasını da sağlar.

Yoğurt özellikle yavru kediler için uygundur. 12 haftalıktan küçük kediler için az miktarda yoğurt vermek faydalıdır. Çünkü kediler yaşlandıkça laktozu sindirmekte zorlanırlar ve doğal olarak yoğurt tüketmeleri sakıncalı olabilir.

Her ne kadar kediler laktoza karşı hassas olsalar da yoğurt içerisinde laktozun sindirilmesine yardımcı olan bakteriler yer alır. Bu yüzden özellikle yavru kedilerde mide rahatsızlığı olmadan yoğurt tüketmelerini sağlar. Yinede her ihtimale karşı ilk başlarda kedinize az miktarda yoğurt vererek vücudunun verdiği tepkiyi izlemeniz en doğru seçenek olacaktır.


Kediler Ne Tür Yoğurt Yiyebilir?

Kedinize yoğurt vermeyi düşünüyorsanız haftada bir yemek kaşığı kadar ve sadece sade yoğurt olması gerektiğini unutmayın. Çoğu evcil hayvan sahibi için tatlandırılmış yoğurt daha çekici gelebilir, ancak sade yoğurtun içinde yüksek miktarda sağlıklı bakteriler bulunmaktadır.

Aromalı yoğurtların içerisinde kedinizin her zaman için uzak durması gereken şekerler ve yapay tatlandırıcılar içerir. Bunun yanı sıra kedinin sağlığını etkileyecek olan katkı maddeleri de barındırabilir. Örneğin, vanilya aromalı yoğurt, kediler için toksik olan etanol içerebilir.

Kedinizin daha lezzetli ve yararlı bir yoğurt tüketmesini istiyorsanız kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun için yoğurdun içerisine yaban mersini veya muz dilimleyebilirsiniz, ancak çoğu kedi genellikle sade yoğurt yemeyi daha çok sevmektedir.


Kediler Nasıl Beslenmeli?

Kedilerin beslenmelerini çeşitlendirmek önemlidir. Bunun için yoğurt, meyve ve sebze gibi ürünler yedirmek yanlış bir davranış değildir, ancak zararlı ve yararlı besinlerin bilinmesi gerekir. Sağlıklı Kediler Ne Yer: Kedilerin Yiyebileceği Her Şey [2020] isimli yazımızı okuyarak kedilerin yiyebileceği ve yiyemeyeceği her şeyi öğrenebilirsiniz.

Tüm bu besinler kedilere verilebilir, ancak kedilerin beslenmesi için kesinlikle kaliteli bir kedi maması kullanılmalıdır. Kedi mamaları kedilere özel olarak üretildiği için kedilerin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini barındırır. Dolayısıyla kaliteli kedi maması kullanarak kedinizin ihtiyacı olan tüm besinleri sağlayabilirsiniz. Bunun için Kedilerin Sağlığını Destekleyen Yüksek Proteinli 5 Harika Kedi Maması isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kediler için kaliteli ve ucuz mama satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.