arama
Kedi Maması - Kedi Kumu - Kedi Oyuncakları - Konserve Kedi Maması - Kedi Tırmalamaları - ND Kedi Maması

İran Kedisi Karakteri

İran Kedisi (Persian) ; yüzyıllardır en çok bakılan kedi cinsi olmasının yanında, uzun ve kabarık yapıdaki güzel tüyleri sayesinde, bir çok yarışmada birincilik elde etmiş, gönüllere kurduğu tahtı resmileştirmiştir.

iran kedisi karakteri özellikleri
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

İran Kedisi; çok akıllı, çabuk öğrenen, sakin ve sevecen bir Kedi Cinsidir. Sahibinin kucağında, saatlerce sıkılmadan oturabilir. Bakımı çok zor olsa da, onu vazgeçilmez yapan çok güzel bir dış görünüşü ve iyi huylu bir karakteri vardır.

iran kedisi karakteri

İran Kedisi Karakteri ve İletişimi

İran Kedisinin İnsanlarla iletişimi iyi olduğu gibi diğer ev hayvanlarıyla da çok iyi geçinir. Sakin yapısı yaşının ilerlemesiyle iyice hareketsizleşmesine ve tembel olarak nitelendirilmesine neden olsa da;

aslında oyun oynamayı çok sever fakat ilgisini çekecek bir şey olmadığında, sıkılır ve bulunduğu yerde bir anda uyumaya başlayabilir.

iran kedisi vücut yapısı

Fizyolojik yapısındaki hassaslık nedeniyle (basık burun kaynaklı solunum güçlüğü, aşırıya kaçan ve devamlı bakım isteyen Göz hastalıkları, uzun tüylerinin birbirine dolaşarak kırık oluşumu, Deri Problemleri vb.) dışarıda yaşaması neredeyse imkansız olan İran Kedisi, evlerde salonların baş köşelerine yakıştırılmış, güzellik emsali kedilerdir.

iran kedisi karakteri

İran Kedileri Sahiplerine Bağlı mıdır?

Bu kadar hassas olmaları, onların yalnızca ev içerisinde beslenmesine neden olmuştur. İran Kedisinin günlük olarak tüylerinin taranması, göz akıntılarının temizlenmesi işlemleri yapılarak ve kendilerine özel tüy yumağı önleyici kuru mamalarla beslenerek uzun yıllar (ortalama on beş yıl) yaşayabilirler.

İran Kedisi, her gün temizlenen gözleri ve sürekli taranarak bakım yapılması gereken uzun tüyleri olsa da, evlerde bakımı tercih edilen kedilerin başında gelir.

iran kedisi karakteri ve özellikleri

Bunun en önemli nedeni, sahibine bir köpeğin bağlılığı gibi bağlılık göstermesi,sürekli etrafında dolanması ve kucağa alınarak okşanmaktan keyif alan bir kedi olmasıdır.

İran Kedisi zekidir ve çabuk öğrenir. İnsanlarla arasındaki  iletişim güçlüdür. Tüm bu güzel huylarının yanında, basık burunlu sevimli yüzü, tıknaz yapısı, pofuduk tüyleriyle çok güzel bir dış görünüşü vardır.

İran Kedisi Vücut Yapısı
İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı
En Sevimli Kedi Türleri ve Kedi Cinsleri

iran kedisi karakteri

 • Kamile
  7 sene önce

  Merhabalar
  iran cinsi kızımızın yavrularından bir tanesini sahiplendirmeyi düşünüyoruz.
  istanbul içi sahiplendirme tercih sebebimizdir.

  sahiplendirme için daha önce kedi bakmış kişilerle görüşmek istiyoruz.
  teşekkürler

  19
  yorum beğen
  • gurdaloner
   7 sene önce

   Ben kedinizi sahiplenmek isterim telefon numaram 0 532 289 94 29 tesekkurler iyi geceler

   18
   yorum beğen
  • Aysun
   7 sene önce

   Merhaba.izmir sizin icin sorun olur mu?mailimden bana ulasabilrseniz sevinirim…

   15
   yorum beğen
  • merve ağqoğlu
   7 sene önce

   Kamile Hanım merhaba ben bir kedi sahiplenmek istemekteyim. Daha önce küçükken bir kedim olmuştu. 28 yaşındayım.üsküdarda oturuyorum.görüşmek isterseni iletişime geçebiliriz.

   21
   yorum beğen
 • gurdaloner
  7 sene önce

  Ben sahiplenmek isterim Istanbulda yasiyorum daha evvel birmanya kedisi besledim uzun sure telefon numaram 0 532 289 94 29 ulasirsaniz sevinirim

  19
  yorum beğen
 • Merve
  7 sene önce

  Merhaba Kamile Hanım;
  Kedinizi sahiplendirmediyseniz…
  İstanbul Bahçelievlerde bahçe katı bir evde oturuyoruz. bir yıllık evliyiz, çocuğumuz yok ve kedi baktık. Kedinizi sahiplenmek için görüşmek istiyoruz.

  18
  yorum beğen
 • sedat
  7 sene önce

  merhabalar sarı iran kedimiz var 11 aylık çiftleştirmek istiyoruz düşünen ilgisibi çeken bay bayan arkadaşların ilgisine

  19
  yorum beğen
  • Evren
   7 sene önce

   0506******

   16
   yorum beğen
 • gulsum
  5 sene önce

  kamile hanim uzun suredir kedi ariyorum sayet sahiplendirme yapmadiysaniz ben isterim istanbuk cekmekoydeyim

  12
  yorum beğen
 • Ayfer
  3 sene önce

  Merhaba fiyat bilgisi alabilirmiyim

  0
  yorum beğen