Anasayfa / Genel / Yavru Kedilerin Beslenmesi ? Yavru Kedilere Kaç Ay Sonra Kuru Mama Verilir ?

Yavru Kedilerin Beslenmesi ? Yavru Kedilere Kaç Ay Sonra Kuru Mama Verilir ?

Öncelikle yavru kedi sıcak bir ortamda tutulmalı. Tüyleri yeni çıkmıştır kendisini ısıtacak tüy ve yağı yoktur. Kediyi sıcak tutmak için çözüm olarak bir kedi evi yada bir kutudur. Kedi evine yada kutusuna 3-4 saat ara ile havluya sarılmış sıcak su konulmalıdır ısının kaybolmaması için kedi evinin yada kutunun üstü battaniye ile kapatılmalıdır. 

 • İlk Hafta : Yavru kedinin ilk hafta koku, işitme ve tat alma duyuları gelişmeye başlar. Gözleri kapalıdır.
 • İkinci Hafta : İkinci haftada yavru kedimizin gözleri artık açılmış odaklanmaya başlamıştır. Yavrular kaldıkları yuvayı koklamaya , çevresini tanımaya çalışır.
 • Üçüncü Hafta : Yavrular sonunda oyun oynamaya , sosyalleşmeye ve dişlerini çıkarmaya başlamıştır. Ayrıca bu sırada görme yetenekleride hızla artamya başlamıştır.
 • Dördüncü Hafta : Dördüncü haftada yavru kediler meraklarına karşı koyamazlar ve çevrelerini iyice araştırır oyun oynarlar.
 • Beşinci Hafta : Beşinci hafta sonunda artık yavru kedimizin bebek dişlerinin tamamı çıkmıştır , kişilikleride bu sırada oluşmaya başlamıştır. Artık bir kaptan kuru mama yemeye yavaş yavaş başlayabilirler.

1 Aylık Yavru Kedi Nasıl Beslenir ?

Sıradan bir kedi yavrusunun 100 gramlık vücut ağırlığı için 30 ml süte ihtiyacı vardır. Eğer gözlemlerinize göre kedi yavrusunun gelişmesi yeterli değilse ve öğünlerin tam olarak ihtiyacını karşılamadığını düşünüyorsanız ek beslenme verebilirsiniz. Eğer fazla yemek vermeye çalışırsanız kedinizin sağlığı için doğru olmaz.

 • 1 haftalığa kadar kedi yavruları 2-3 saatte bir beslenmelidir.
 • 2 haftalık kedi yavruları maksimum 4-6 saatte bir beslenmelidir.
 • 3 haftalık ve daha büyük yaştaki yavrular ortalama 6-8 saatte beslenmeliler

Yavru Kediye Sütü Nasıl vereceksiniz ?

Bir kedi biberonuna ihtiyacınız var. Kediler için özel biberonu petshop ve eczaneden alabilirsiniz. Sütün ısısı 30-35 derece olmalıdır kesinlikle sütü ısıtmadan verilmemelidir. Hazırladığınız mamanın taze olmasına dikkat etmelisiniz.

Cezve yardımı ile de yapabilirsiniz  cezvenin içine su koyun sütle doldurduğunuz biberonu cezvenin içine koyun su kaynadıktan sonra ısısına bakın sütün ve yavru kedinizin karnını doyurmaya başlayabilirsiniz.

Yavru Kedi Ne Zaman Sütü Bırakmalıdır ? 

Yavru kedinizin 6 hafta sonra sütü bırakıp mamalar ile tanışmalıdır. Yavru kediler en az 1 ay anne sütü ile beslenmelidir. Bu süre anneye ve yavruların durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ama önerilen en az 1 ay anne sütü ile beslenmesidir.

Anne kedinin yavrusu fazla ise yavru kedinin sütü bırakma süresi 2 aya kadar uzatılmalıdır. Zaten yavru kedinin dişlerinin çıkmasıyla beraber kendiliğinde sütten kesilmeye başlayacaktır.

Anne sütünün yetersiz olduğunu düşünüyorsanız , hatta düşünmüyor olsanız bile 1 aydan sonra yavru kedinizi mama ile tanıştırmalısınız. Mama ve anne sütü desteklendiği zaman yavru kedinin gelişimi çok çok daha güçlenmektedir. Bu sayede yavru kedi kuru mama alışkanlığıda kazanmış olacaktır.

Yavru Kedi Beslenme Tablousu

Aşağıdaki yavru kedi beslenme tablosuna bakarak yavru kedinizin ne kadar besin ihtiyacı olduğunu öğrenebilirsiniz , unutmayın tabloda küçük yanılma payları olabilir kendi kedinizin durumuna göre tabloyla ilişki kurabilirsiniz.

Yavru Kedi Su İçer mi ?

Su; bizler için önemli olduğu kadar yavru kediler içinde olmazsa olmazdır. Kediler iki aylık olduğunda vücutlarındaki su oranı %75 ‘ e ulaşır.

Yavru kedinizin yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi için düzenli olarak su tüketmesi şarttır. Eğer kedinizin su tüketiminin az olduğunu düşünyorsanız bu miktarı attırmak için ilgisini çekebilecek su , mama kapları kullanabilirsiniz.

Yavru Kediye Kuru mama Olarak Ne Verilmeli ?                                                                                

1-4 aylıkken ek vitamin güçlü besin desteği olarak önerilen Royal Canin Mother & Baby Cat 34 Anne Ve Yavru Kedi Maması dır. Yavru kedilerin ağız ve diş yapılarına uygun bu yumuşak mama aynı zamanda içeriğinde bulunan ham maddeler sayesinde güvenilir bir şekilde sindirilebilir.

Kolay çiğneyebilir ve sütten kuru mamaya geçiş yapmasına rahatlık ve kolaylık sağlar.

Ayrıca Bakabilirsiniz : Kedilere Ev Yemeği Vermek
Kedi Blog Tarafından Yavru Kediler İçin Önerdiğimiz Yavru Kedi Maması

4 yorumlar

 1. Merhaba bugün sokakta yavru kedi buldum eve alıp beslemek istiyorum fakat ilk etapta eve almadan neyapabilirim? İki aylık sanırım bilmiyorum, tüyleri çok dökülüyor ve kediyi yıkamayın deniyor fakat bu vaziyette eve nasıl alıcam ve iki aylık kediye ne vericem?

  • mehmet ali köse

   kedinizi bir pet kuaföre götürerek tıraşı bakımı yaptırdıktan sonra mis gibi eve ala bilirsiniz.

 2. Arkadaslar benim sorum 2aylik yavru kedilerimiz var anne babada beraber.bebeklerin yeteri kadar anne sütü aldigini düsünüyorum yerlerine vericem ama hala emiyolar fakat hepsini ayrilincaya kadar bekletemiycem evimiz kücük apartman dairesi zorluk yasiyoruz bu konuda 6 kediyle .gidecegi yerler emin iyi bakabilecek herseyini karsilayacak kisiler zaten.birden hepsini vermiycem en sonuncusunu anne sütten keseyse kadar bekletmeyi düsünüyodum.yani simdi ayrilmalarinda saglik acisindan problem olurmu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Kedilerin Ağız ve Diş Sağlığı

Diş eti hastalığı neredeyse tüm kedileri etkiler. Kedinizin çiğnemesini sağlayarak bu sorunu önleyin, Böbrek yetmezliği …

Kedilerde Deri Ve Kürk Sorunları

Pire ve kulak akarları en yaygın sorunlardır. Bağışıklık sistemi genellikle etkilenir. Yalama çiğneme dramatik tüy …