arama
Kedi Maması - Kedi Kumu - Kedi Oyuncakları - Konserve Kedi Maması - Kedi Tırmalamaları - ND Kedi Maması

Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır? Kedi Yaşı Hesaplama ✔️[OTOMATİK]

Kedi Yaşı Hesaplama

Aşağıda sizler için hazırladığımız kedi yaşı hesaplama aracı sayesinde kedinizin insan yaşına göre kaç yaşında olduğunu kolayca hesaplayabilirsiniz.

Kutucuğua kedinizin şuanki yaşını girerek hesapla butonuna basın ve kedinizin insan yaşına göre kaç yaşında olduğunu öğrenin. 1 Yaşında bir kedi 19 insan yaşına eşittir.

Kediniz kaç yaşında:
kedi yaşı hesaplama
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Mustafa
 • 1 Yıldız
  Loading...

Kedi yaşı hesaplama kedi sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Aslında yaş hesaplama tabiri tam olarak kendini karşılamasa da kedilerin insan yaşına oranını bulmak için ve kedileri anlamak için en iyi yöntemlerden bir tanesidir.

Çevrenizden veya internetten pek çok farklı hesaplama yöntemi bulmuş olabilirsiniz. Genel olarak kedilerin 1 yaşının insanların 7 yaşına denk olduğu bilinmektedir. Bu kanı her ne kadar tam olarak doğru olmasa da bir denklik yaratmak için en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Ayrıca gerçekten de 1 yaşında kedinin, 7 yaşında bir çocuğa oranla daha gelişmiş olduğunu görebiliriz. Şimdi kedi yaşı hesaplamanız için bilmeniz gerekenlerden bahsedelim.

Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Kedilerin insan yaşına denkliğini bulmak için her ne kadar bilimsel bir çalışma olmasa da, tahmin etmek için bir en sağlıklı matematik formülü ilk iki yaşının 25 yaşa denk gelmesi ve bundan sonraki her senenin dört yaşına denk geleceği kabul edilmektedir.

Örneğin; 7 yaşındaki bir kedi 45 yaşındaki bir insana denktir. Bunu hesaplarken kedinin ilk iki yaşını 25 kabul ettik. Daha sonra geri kalan 5 senesini 4’le çarparak 25’e ekledik. Toplamda 45 sonucuna ulaştık.

İşte bir örnek daha; 11 yaşındaki kedinin insan yaşına eşiti 70 yaşına denk gelmektedir.

Kediler Ortalama Ne Kadar Yaşar?

kedi yaşı hesaplama

Bu soruya cevap vermek oldukça zor, ancak ev içerisinde yaşayan kedilerin sokak kedilerine göre daha uzun yaşadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ev kedileri ortalama 16 sene kadar yaşayabilir. Tabi ki bu süre 18-20 seneye kadar uzayabilir, ancak çok sık görülen bir durum değildir.

Kedilerin yaşam süreleri ırklarına göre de farklılık göstermektedir. Bu yüzden kedinizin ırkına göre yaşam süresi değişebilir. Örneğin, Siyam, Manx kedileri en uzun yaşayan kedi ırklarından bazılarıdır. Bu yüzden insan yaşına oranladığınızda normal bir insana oranla çok daha uzun süre yaşayabilir.

Bazı kaynaklara göre en uzun yaşamış kedi 34 yaşına kadar yaşamını sürdürmüştür. Bunu insan yaşıyla oranladığımız zaman tam olarak 153 yaşına denk gelmektedir. Kedinize ne kadar vakit ayırdığınız, kontrol ettirdiğiniz ve beslenmesine önem vermenize göre yaşam süreleri uzayabilir.

Kedimin Yaşını Öğrenmek için 4 Yöntem

Kedi sahiplenenler, kedisinin yaşını tam olarak bilemeyebilir. Bu yüzden en doğru sonucu almak için veterinere başvurulmalıdır. Bunun yanı sıra tahminde bulunmak için kedinin fiziksel özelliklerini ve sağlığını inceleyebilirsiniz.

#1 Dişlerine Bakın

Tabiki kedinin dişlerine bakarak net bir yaş tahmininde bulunamazsınız, ancak yine de tahmin etmeniz için iyi bir yöntemdir.

 • Yavru kedilerin ilk dişleri 2-4 haftalıkken görülür.
 • Kalıcı beyaz dişler 4 aylık olduğunda ortaya çıkar.
 • Kedinizin bazu dişlerinin üzerinde sarı lekeler ve tartar varsa kedinizin 1-2 yaş arasında olabilir.
 • Kedinin tüm dişlerinde sarı lekeler varsa en az üç yaşındadır. Tahminen 3-5 yaş aralığında yer alır.
 • Dişleri arasında eksiklik varsa kediniz 10-15 yaş aralığında olabilir.

Bazı kedilerin sağlıksız beslenmesinden kaynaklı olarak daha kötü dişlere sahip olabilir. Yukarıdaki veriler tahminidir.

Kedilerin Ağız ve Diş Sağlığı isimli yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

#2 Gözlerine Bakın

Kedinizin gözleri yaş tahmini yapmak için güvenilir bir yöntem değildir, ancak size ipucu verebilir. Pürüzsüz ve parlak gözlere sahip olan kediler genç olarak kabul edilir. Gözlerde solukluk, çatlaklar kedinin yaşlı olduğuna işaret etmektedir. 12 yaşından sonra kedilerin gözlerinde bulanıklık görülmektedir.

#3 Kaslar ve Kemikler

Kediler yaşlarını saklama konusunda oldukça yeteneklidir. Aslında genç bir kedi gibi görünse de yaşlı olabilir. Bu yüzden dikkatli incelemeler gerekir. En önemli ipuçlarından bir tanesi de kedinin kas yapısı ve hareketleridir. Eğer çok aktif, oyuncu, atlayan, koşan bir kediniz varsa genç bir kediniz var demektedir.

Bunların aksine sürekli yatan, atlamaktan çekinen ve koşmayan kedileriniz varsa  muhtemelen yaşlı bir kediniz var demektir. Kedilerin yaşlandıkça eklem ağrısı çekmelerinden dolayı, hareket limitleri kısıtlanır. Bunun yanı sıra yaşlı kedilerin derileri daha sarkık ve kemikleri daha belli olabilir. özellikle omuz çıkıntıları net olarak görülebilir.

#4 Tüyleri

İdeal kedi kürkü ince, yumuşak, parlak tüylerden oluşmaktadır. Bu tüy yapısı genellikle genç kedilerde görülür. Yaşlı kedilerin tüyleri grileşmiş, kalın ve kaba bir görünüme sahip olabilir.

Sonuç

Bu yazımızda sizler için kedilerin yaş hesaplaması ve yaş tahmini hakkında bilgi verdik. Kısaca kedilerin yaşlarını anlamak için fiziksel olarak incelenmesi gerekir. Dikkatli incelemeler sonucunda kedinizin yaşı hakkında bir tahmine sahip olabilirsiniz. Yine de net bir bilgi almak için bir veterinere başvurmayı unutmayın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Özlem Arıcı
  3 sene önce

  Merhaba,
  ”İlk iki yaşının 25 yaşa denk gelmesi ve bundan sonraki her senenin dört yaşına denk geleceği kabul edilmektedir” demişsiniz ama hesaplamak için verdiğiniz yönteme göre; 3 yaşındaki kedim 28, 4 yaşındaki kedim ise 32 yaşında çıktı.
  Hata nerede, beni aydınlatmanızı rica ediyorum.
  Teşekkürler

  1
  yorum beğen
 • esma
  3 sene önce

  benimki 9 aylık yani yaşı kaç

  0
  yorum beğen