arama
Kedi Malzemeleri ve Kedi Ürünleri

En İyi Kedi Kumları ve Özellikleri

Kristal kedi kumu, bentonit kedi kumu, topaklanan, az topaklanan veya hiç topaklanmayan kedi kumu... Birbirinden farklı yapılara ve özelliklere sahip bu kedi kumlarının hangi özelliklere sahip olduklarını merak mı ediyorsunuz? Bu yazımızda Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?, Doğal Olmayan Kedi Kumu ve Özellikleri, Doğal Kedi Kumu ve Özellikleri, En İyi Kedi Kumu Markaları, Doğru Kedi Kumu Tercihi gibi başlıklara cevap vereceğiz.
kedi kumları ve özellikleri
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Temizlik konusunda kedilerin önünde hiçbir canlı olmadığını tüm kedi severler ve sahipleri olarak biliriz. Sevimli dostlarımız için evinizde mutlaka kedi tuvaleti ve doğal olarak kaliteli, kedinize uygun kedi kumu bulundurmalısınız. Kediler tuvalet konusunda çok titizlerdir bu konuda sizlerden özellikle dikkat beklerler.

Kedi kumu çeşitleri; Doğal Kedi Kumu (Bentonit Kedi Kumu, Sepiolit Kedi Kumu, Diatomit Kedi Kumu, Ağaç Talaşı Kedi Kumu) ve Doğal Olmayan Kedi Kumu (Kristal Kedi Kumu, Silika Kedi Kumu) olarak ikiye ayrılmaktadır.

Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Öncelikle kedinizin yatağı ve temiz bir tuvaletin olduğu alanı belirleyin. Kedi tuvaletinizi kuytu ama kolaylıkla ulaşılabilir bir noktaya sabitleyin. Kediler genellikle hareketli yerlerde tuvaletlerinin olmasını tercih etmezler. Eğer evinizde birden fazla kedi varsa ve imkanınız var ise iki tuvalet kullanın.

 • Kedinizin tuvalet kabını 5 cm yükseklikte kedi kumu ile doldurunuz. Not: Aşırıya veya aza kaçmanız sizlere yarardan çok zarar sağlayacaktır.
 • Düzenli olarak kedi kumunda topaklaşan, katı ve pis alanları kedi kumu küreği yardımıyla uzaklaştırarak kabın temiz kalmasını sağlayın.
 • Topaklanmış ve kirlenmiş kumları geri kuma karıştırmak yerine mutlaka çöpe atın.
 • Attığınız kirli kumların yerini temiz kumlarla devamlı değiştirin ve 5 cm yüksekliği sabit tutun.
 • 15 günde 1 kedinizin tuvalet kabını tamamen değiştirerek yıkayınız.

Kedi Kumu Tercihi Nasıl Olmalı?

En önemli konumuz olan kedi kumu tercihi konusuna geldik, kedi kumu seçimi yaparken öncelikle kedilerin; tuvaletlerini yaparken ayaklarının altında ince kumun olmasına bayıldıklarını bilmelisiniz. Seçtiğiniz kum ne kadar ince olursa dostunuz o kadar rahat ve konforlu bir şekilde tuvalet ihtiyacını giderecektir.

Ancak bazı kedi türleri örneğin Scottish Fold kedisi kalın taneli kumları tercih eder. Bunun sebebi patisi geniş ve büyük dostlarımızın ince taneli kumlarda rahat edememesidir. Kısaca; tane seçimi yapılırken dostumuzun boyutuna ve fiziksel özelliklerine dikkat etmeliyiz.

Kedi Kumu Tercihi Hakkında 5 Madde;

 • Kedinizin bakımına çok vakit harcayamıyor musunuz? Sizin için önerimiz topaklaşan kumlardır. Topaklaşan kedi kumlarını kullanarak dostunuzun hem idrarını hemde dışkısını kürek yardımıyla kolaylıkla, hızlıca tabilirsiniz. Ancak önerimiz topaklaşan kumları yalnızca yetişkin kedilerde kullanmanız çünkü meraklı yavru kediler topaklanan kumları yalnışlıkla yutabilir ve bu ciddi problemlere yol açabilir.

kedi kumu tercihi nasıl olmalı

Kedi Kumu Tercihi Nasıl Olmalı?

 • Yavru kediler için en ideal kum kalın taneli veya doğal kumlardır. Kalın taneli, topaklanma derecesi düşük ve tozsuz kumlar yavru kediler için alınabilecek en iyi kumlardandır. Bir diğer yavru kediler için önerdiğimiz kum ise doğal kedi kumudur, bu tercihin sebebi şudur; minik dostunuz yutsa bile bu kumlar doğal olduğu için zehirlenmeyi engellemektedir.
 • Gelelim kristal kedi kumu tercihine, kristal kedi kumları hijyen ve kolay temizleme açısından en üst sıradadır ancak içerdiği kanserojen maddeler sebebiyle uzmanlar tarafından kulalnılması pek önerilmemektedir.

kristal kedi kumu

Kristal Kedi Kumu – Kedi Kumu Tercihi

 • Eğer sizde doğaldan vazgeçemiyor ve kedimde doğal kum kullansın istiyorsanız tercih çam paleti kumlar olmalı. Bentonit (Doğal Kedi Kumu) kumlara benzer yapısıyla dikkat çeken çam paleti kanserojen ve kimyasal barındırmadığı için kedinizin sağlığını doğrudan olumlu yönde etkileyecektir. Ancak bazı olumsuz yönleride bulunmaktadır bunlar, temizliği zor, sıvı ile temasta dibe çöker ve kediniz sevmeyebilir.

doğal çam kedi kumu

Doğal Çam Paleti Kedi Kumu

 • Kokulu Kumlar, aslında en çok kullanılan ve tercih edilen kumlar arasında yer almaktadır. Dışkı ile temas halinde güzel koku yayan, kolay temizlenen kumlardır. Ancak güzel koku bizlerin hoşuna gitsede minik dostlarımızın hassas koku sistemlerini bozabilmektedir. Eğer dostunuz zaman zaman farklı yerlerde dışkı yaptığını gözlemlerseniz kokusuz kumları tercih edebilirsiniz.

En İyi Kedi Kumları ve Özellikleri

Evde kedi besleyen bizler için en önemli konulardan biriside kedi kumlarıdır. En iyi kedi kumlarını ve markalarını bu başlığın altında bulabilir , inceleyebilir , satın alabilirsiniz.

Sanicat Kedi Kumu

Sanicat kedi kumları , %100 doğal ve bentonittir. Kesinlikle toz içermez , aktif oksijen içerir. Diğer kumlara göre emiş gücü yüksektir ve mükemmel topaklaşma garantisi sunar.

 • Ekonomik ve kalıcı.
 • Topaklaşan ve hafif.
 • Doğal ve temiz.
 • Yumuşak ve ferah.
 • Kötü kokular için mükemmel kontrol.
 • Kedi ve sahibi için ideal.

EverClean Kedi Kumu

Ever Clean kedi kumları kediler için ekstra güçlü koku bırakmayan , özel kumu sayesinde sıvıyı hapseden , kedi sahipleri tarafından çok tercih edilen kedi kumudur.

İçerdiği özel kristaller sayesinde koku emilimini iki kat daha fazla sağlamakta ve kontrol etmektedir.

 • Kristalleri içerisinde bulunan karbon parçacıkları kokunun ve sıvının absorbe edilmesini sağlar.
 • Yoğun idrar kokusu oluşturan kediler için kullanıma en uygun kedi kumudur.
 • Kum kabında bulunan sıvı ve katı atıkların toplanması her zaman temiz bir görüntü ve koku oluşumunu sağlamaktadır.
 • Ev içerisinde uzun süre taze koku kalmasını sağlar.
 • Ever Clean Lavander saf, güvenli ve yüksek kaliteli birinci sınıf hammaddeler kullanılarak hazırlanmış bir üründür.
 • Ever Clean Lavander % 99 oranında tozsuz ve hipoallerjeniktir.
 • Ever Clean Lavander kedi kumu diğer kedi kumlarına oranla daha az miktarda atık üretmektedir.

Kediler Kedi Kumu Yer mi?

Yavrular meraklıdırlar ve her tür kedi kumunu tatmaya kalkarlar. Bazı veterinerler yavru kedilerin diğerlerine göre daha fazla topaklanan kumu tattıklarım düşünüyorlar. Kedi kumuyla tanışırken yavru kedinizin yanında olun ve bunun ne için olduğunu anlamasını sağlayın.

Sizce iyi bir kokunun kediniz için çok rahatsız edici olabileceğini de unutmayın. Mümkünse, her ikisi de sizin için uygun olan farklı kedi kumu türleri doldurulmuş iki tuvalet ayarlayın.

Kil Kumu

Gri, pembe veya beyaz kil en çok kullanılan kedi kumlarındandır, idrarı ve dışkının nemini emer. Dışkı kümeleri kolaylıkla tuvaletten alınabilir. Etiketinde bunu yapabileceğiniz söyleniyor olsa bile, kili tuvalete dökmeyin.

Ağaç ve Lif Bazlı Kedi Kumu

Kâğıt hamuru ve kâğıt endüstrisinin bir yan ürünüdür. Nemi emince topaklanan kum genleşir ve çevreye zarar vermeden toprakta çözünür. Hindistan cevizi ya da çim gibi malzemelerden yapılan ürünler çok emici dir ve sıklıkla değiştirilmesi gerekir. Lif ya da ağaç bazlı kumlara genellikle koku gidericiler eklenir ve bu kedinize rahatsız edici gelebilir.

Emici Olmayan Kedi Kumu

Bazen topak haline getirilmiş ve parafin ya da polistiren kaplanmış mısır sapından yapılmış bu kum, özellikle altında idrar toplayıcı bir bölüm olan kaplarda kullanılır. İdrar bunun içinden aşağı iner. Dışkı alınır ve atılır. Bu kum tekrar kullanılmak üzere yıkanabilir.

Toprak Kedi Kumu

Bu doğal malzemeler kedinin en beğendiği tuvalet malzemeleridir. Çünkü hacimli olurlar ve doğada çözünmezler, şehirde kullanılmaya uygun değillerdir. Neyse ki, genç kediler erken çağlarında onlara sunulan diğer malzemeleri kullanmayı kabullenirler.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Kedi Konservesi
Kedi Konservesi
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Kedi Tırmalama
Kedi Tırmalama
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.