Kategoriler: Kedi Sağlığı

Kedimin Kilosu Normal Mi? İdeal Kedi Kilosu

Kediler, bakımı en kolay evcil hayvanlardan bir tanesidir ancak beslenmesine oldukça dikkat edilmelidir. Beslenme konusunda en çok göz ardı edilen durumlardan bir tanesi kedilerde görülen obezitedir. Kediler obeziteye yatkın bir bünyeye sahiptir ve her 5 kediden 1 tanesi obezite ile savaşmaktadır.

Kedilerin olması gerekenden daha kilolu olması size sempatik gelebilir ancak ne yazık ki aynı durum kediniz için geçerli olmayacaktır. Olması gerekenden daha fazla kiloya sahip olan kediler hareket etmekte zorlanır ve genellikle mutsuz bir yapıya sahiptirler.

Tüm bunların beraberinde kedilerde fazla kilo durumda bir takım hastalık ihtimalleri doğabilir. Örneğin aşırı kiloya sahip olan kedilerde eklem ağrısı, dermatolojik sorunlar,diyabet ve kalp krizi riski artabilir.

Ev kedilerinin daha kilolu olmasının temel sebebi normalden daha az enerji harcamalarıdır. Ev de yaşayan kediler günlük enerji ihtiyacını karşılayamaz. Başka bir değişle normal kiloya sahip olan bir sokak kedisi günlük 300 kaloriye ihtiyaç duyarken, ev kedileri 100 kaloriye ihtiyaç duyar.

Kedilerin kilolu olması veya gerektiğinden zayıf olması bazı durumlarda anlaşılması güç olabilir. Özellikle uzun tüylere sahip olan kedilerde aşırı kilo veya zayıflık kolay anlaşılmayabilir. Yani tüyleri kilosunu kamufle edebilir. 

Kedinizin kilo kontrolünü yapabilmeniz için ve önlem almanız için yapmanız gerekenleri aşağıdaki makalemizden öğrenebilirsiniz.

Zayıf Kedi Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde obezite gibi zayıflıkta problem yaratmaktadır. Kedinizin yaşam kalitesinin artması için ne zayıf ne de kilolu olmalıdır. Yukarıda belirttiğimiz üzere kedilerde kilo oldukça önemli bir konudur ve hastalık belirtisi dahi olabilir.

Peki, kedimin zayıf olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Elinizle ve gözünüzle yapacağınız bir kaç kontrol sonucunda bir kanıya varabilirsiniz. Kedinizin zayıflığını anlamak için şu teknikleri kullanabilirsiniz.

 1. Eğer kediniz kısa tüylü bir cins ve zayıf bir kedi ise kaburgaları gözle görülebilir.
 2. Kedinize yan tarafından baktığınızda karnı belirgin bir şekilde içeriye doğru çökükse olması gereken kilonun altındadır.
 3. Elinizle kedinizin omurlarını, kalça kemiklerini ve kaburga kemiklerini rahatça (çok bastırmadan) hissedebiliyorsanız kediniz zayıf kediler arasında yer almaktadır.

Bu maddeleri göz önünde bulundurarak kedinizin zayıf olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer kediniz bir anda hızlı bir şekilde kilo vermeye başladıysa bu bir hastalık belirtisi olabilir. Bu duruma kedilerde çok sık rastlanmaktadır. Dolayısıyla kedinizde hızlı kilo kaybı gözlemlediğinizde zaman kaybetmeden veterinerinize gitmenizi öneririz.

Kedim Olması Gerekenden Zayıf Ne Yapabilirim?

Eğer kediniz olması gerekenden daha zayıf bir vücuda sahipse doğrudan kilo alması gerekmektedir. Bunun için üç altın tavsiye şu şekildedir;

 1. Kullandığınız mama kalitesiz ve besin değeri düşük bir mama olabilir. Dolayısıyla besin değeri yüksek ve daha kaliteli bir mamaya geçiş yapmanız kedinizin kilo almasını kolaylaştıracaktır.
 2. Kedinize vitamin ve ödül maması verecek beslenmesini çeşitlendirebilirsiniz.
 3. Yaş mama tüketimini arttırarak kedinizin ek besin almasını sağlayabilirsiniz. Böylece normal besinlerinden daha fazla mama tüketecektir.

Tekrar hatırlatmak isterim ki; kedilerde zayıflık hastalık belirtisi olabilir. Yani eğer kediniz beslenmesinden dolayı zayıf olmayabilir. Dolayısıyla kediniz olması gerekenden zayıfsa ilk olarak veterine gitmelisiniz. Ardından yukarıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

Şişman Kedi Nasıl Anlaşılır?

Yazımızın en başında belirttiğimiz üzere kedilerin %20’si obezite durumundadır. Kedinizin yaşam kalitesi artması için ve daha sağlıklı olması için bu duruma hızlı bir şekilde müdahale etmeniz gerekmektedir.

Kedilerde şişmanlık nasıl anlaşılır? sorusunun cevabı için aşağıdaki maddeleri kendiniz uygulayarak anlayabilirsiniz.

 1. Kaburgasının üzerinde kalın bir yağ tabakası bulunuyorsa,
 2. Beli ile karın oyuntusu belirgin bir şekilde ortaya çıkmışsa,
 3. Yukarıdan bakıldığı taktirde orta kısmında kalınlaşma veya şişkinlik görülüyorsa,
 4. Elinizle kontrol ettiğiniz halde kaburgalarını hissedemiyorsanız

kedinizin olması gerekenden daha fazla kilosu bulunmaktadır. Bu durumda kedinizin zayıflaması için işe koyulmanız gerekmektedir.

Kedim Olması Gerekenden Şişman Ne Yapabilirim?

Eğer kediniz hızla kilo almaya başladıysa veya fazla kiloluysa bir an önce zayıflamasını sağlamalısınız. Peki, şişman kedi nasıl zayıflar? Bu sorunun cevabı için aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.

 1. İlk olarak yapmanız gereken kedinizin mama miktarını kontrol altına almak olacaktır.
 2. Aynı şekilde mamanın besin değerlerini inceleyip, içeriğini kontrol etmelisiniz. Eğer gerekliyse kediniz için diyete uygun bir mama seçmeniz gerekecektir.
 3. Mama kabını sadece yemek yemesi gereken saatlerde dolu bırakın ve miktarını kontrol altında tutun. Bunun haricinde mama kabına mama koymayın.
 4. Kedinizin daha fazla su tüketmesini sağlayın.
 5. Eğer yoğun bir şekilde ödül maması veriyorsanız bunu mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.
 6. Günlük olarak minimum 20 dakika kadar egzersiz yapmasını sağlayın. Bu egzersizleri yaparken onunla oyun oynayabilirsiniz. Ayrıca ona tek başına oynayabileceği aksesuarlar ve oyuncaklar hediye edin.

Kedi aksesuarları için; Kedi Oyuncakları ve Aksesuarları isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Tüm bunları uygulamadan önce veterinerinize başvurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu durum için en doğru mama tercihini ve egzersizleri veterineriniz belirleyecektir. Bunun haricinde yukarıda düzenlediğimiz maddeler kedinizin yavaş yavaş ideal kilosuna ulaşmayı sağlayacaktır.

İdeal Kedi Kilosu Nasıl Olmalıdır?

Kedinizin sağlıklı bir hayat sürmesi için ideal kiloda olması gerekmektedir. Kedilerin ideal kiloda olması için dengeli beslenmeli ve gün içinde egzersizler yaparak hareket etmelidir. Kedinizin ideal kiloda oluğunu anlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Kedinizin kaburgalarının üzerinde hafif bir yağ tabakası varsa ve gözle bakıldığında kaburgaları çok net belli olmuyorsa,
 2. Kedinize üstten baktığınızda beliyle kaburgaları arasında oyuntu görülebiliyorsa,
 3. Karnı hafif içeriye doğru çökükse,
 4. Vücudu orantılı hatlara sahipse,

kediniz ideal kilosunda demektir. Buradan da kedinizin sağlıklı beslendiğini ve gün içerisinde hareketsiz kalmadığını anlayabiliriz.

Kedinizin günlük olarak besin ihtiyacını karşılaması için ve beslenme tablosu oluşturmak için Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalı? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Kediler Kaç Kilo Olmalıdır?

Bu soruya net bir cevap vermek yanlış olacaktır. Çünkü, kedilerin cinsine ve cinsiyetine göre bu durum fazlasıyla değişebilmektedir. Örneğin; Maine Coon gibi büyük kedi cinslerinin erkeklerinin ideal kilosu 8 kg’a kadar olabilir. Ancak küçük bir cins ve dişi bir kedinin ideal kilosu 3 kg olabilir. Ortalama sağlıklı bir sokak kedisinin ağırlığı 3.5 ile 5.5 kg arasında değişmektedir. Kediniz için en uygun kiloyu öğrenmek için veterinerinize danışmak en doğru karar olacaktır.

Genellikle dişi kediler ile erkek kediler arasında ciddi kilo farkı görülebilmektedir. Bir kedi cinsinin dişisiyle erkeği arasında 1-2 kg kadar fark olması oldukça normaldir.

Kedilerin Kilo Çizelgesi Nedir?

Dünya Veteriner Derneği (WSAVA) tarafından kediler için kilo çizelgesi hazırlanmıştır. Bu çizelge üzerinde kedileri 3 ana guruba ayırıp her grubu da kendi içerisinde gruplara ayırmıştır.

Bu üç ana grup; zayıf, ideal ve şişman olarak ayrılmıştır.

Zayıf Kediler

Bu grup kedi içerisinde 3 gruba ayrılmıştır.

 • 1. Grup: Bu gruptaki kısa tüylü kedilerin kaburgaları gözle görülebilir. Karınları içeri doğru çöküktür ve elle tutulabilir bir yağ tabakası bulunmaz. Bel omurları ve kalçaları rahatlıkla gözlemlenebilir.
 • 2.Grup: Bu grupta yer alan kedilerin bel omurları belirgindir ve karnı içeri doğru yapışıktır. Yine yağ tabakası bulunmaz ve kısa türlü kedilerde kaburgalar gözlemlenebilir.
 • 3. Grup: Bu gruptaki kedilerde kaburla göz ile belli olmasa da kolaylıkla hissedilebilmektedir. Bel omurgaları belirgindir ve karnında hafif bir yağ tabakası yer alır.

İdeal Kedi Kilosu

Bu gruptaki kediler ise 2 gruba ayrılmaktadır.

 • 4. Grup: Bu kedilerde kaburgaların üzerinde minimum bir yağ tabakası bulunur ve dokunduğunuzda kaburgaları hissedilebilir. Kaburgalarının bitiminde bel oyuntusu belirgindir. Karınları hafif içeri doğrudur ve yağ yastığı bulunmaz.
 •  5. Grup: Bu gruptaki kedilerde ise kaburgalarının arkasında bel oyuntusu görülebilir. Kaburgalarında yer alana yağ tabakası elle tutulabilir. Minimal bir karın yastığı bulunmaktadır.

 Şişman Kediler

Bu grup ise 4 kategoriye ayrılmaktadır.

 • 6. Grup: Kaburgalarının üzerinde normalden biraz daha yoğun bir yağ tabakası bulunur. Bu yağ tabakası elle kolaylıkla tutulabilir. Bel ve karın yastığı arası ayırt edilebilir ancak belirgin değildir. Ayrıca karın kıvrımı bulunmamaktadır.
 • 7. Grup: Kaburgalarda orta derecede yağ kaplaması bulunmaktadır. Bel bölgesi şişkin olarak görülebilir. Karın biraz daha yuvarlak bir yapıya sahiptir.
 • 8. Grup: Kaburgalarının üzeri oldukça yoğun bir yağ tabakası ile kaplıdır. Karınların yağ yastığı oldukça belirgindir. Bel kısımları normale göre çok fazla şişkindir. Bel bölgesinde ise yağ birikintisi oluşur.
 • 9 Grup: Kedinin farklı bölgelerinde belirgin şekilde yağ birikintileri görülür. Yağ tabakasından dolayı kaburgaları hissedilmez. Bel ile karın bölgesi şişkindir.

Kedilerde İdeal Kilo Tespiti Nasıl Yapılır?

Yukarıda kendi kendinize dokunarak yapacağınız muayenelerde kedinizin ideal kilosunu anlayabileceğinizi açıklamıştık. İsterseniz gelin bu konuyu biraz detaylandıralım:

Kaburgalarını Kontrol Edin

Kedinizin dört ayak pozisyonunda durmasını sağlayın. Daha sonra iki elinizle sağdan ve soldan kavrayın. Boynundan karnına doğru yavaş yavaş çok bastırmadan kaburgalarını hissetmeyi çalışın. Masaj yapar gibi ilerleyin, bu aşamada tüm kaburgalarını hissediyor olmalısınız.

Kaburgalarını hissetmek için gerektiğinden fazla bastırıyorsanız, kediniz ideal kilonun üzerinde demektir. Aynı şekilde çok kolay bir şekilde kaburgaları sayılabiliyorsakediniz zayıf demektir. Kedinizin kaburgalarını hissetmeye çalışırken yağlanma miktarını da göz önünde bulundurun.

Belini İnceleyin

Kaburgalarının bitiminden kalçasına doğru elinizle hafifçe okşamaya devam edin. Bel oyuntusunu hissediyor olmanız gerekmektedir. Bir bakıma kediniz kum saati biçiminde olmalı ve kaburgasıyla kalçası arasında bir geçiş bölgesi olmalıdır. Eğer bu bel oyuntusunu hissedemiyorsanız ve bu bölgesi şişkin görünüyorsa kediniz aşırı kilolu demektir.

Karnını İnceleyin

Bir başka bakmanız gereken nokta ise karnı olacaktır. Kediler karnına dokunulmasından pek hoşlanmasa bile bir şekilde karnını incelemeniz faydalı olacaktır. Kaburgalarından aşağı doğru karın bölgesine inin. Hafif içeriye doğru mu yoksa olması gerekenden daha şişkin mi diye kontrol edin. Karın yastığını (karnından aşağı sarkan kısım) kontrol edin. Karın yastığı bir miktar bulunabilir bu oldukça normaldir. Ancak karın yastığı yürürken sağa sola sallanıyorsa bu aşırı kiloya işaret etmektedir. Normal bir karın yastığı ortalama bir limon kadar olmalıdır.

Tüm bu aşamaları gözden geçirerek kedinizin ideal kilosunu tahmin edebilirsiniz. Yaptığınız muayeneler sonucunda yukarıdaki tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki ilk olarak bir veterinere danışmanız en doğru seçenek olacaktır.

Mustafa

Yakın Zamanda Gönderilenler

Yavru Kedilerde Kısırlaştırma Öncesi ve Sonrası | Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Yavru kedi kısırlaştırma, çok yaygın yapılan cerrahi bir operasyondur. Hem erkek hem de dişi kediler…

1 sene önce

Kedilerin Asla Sevmediği Nefret Ettiği 12 Davranış

Kedilerin hangi davranışları sevdiğini ya da nelerden rahatsızlık duyduğunu hiç merak ettiniz mi? Yaşam alanlarımızı…

1 sene önce

Tüy Dökmeyen Hipoalerjenik 13 Kedi Cinsi

Dünya üzerinde onlarca kedi ırkı vardır. Kedi ırkları taşıdığı özelliklere göre kedilerin farklı mizaç yapısına…

1 sene önce

Yetişkin Kedi Bakımı: Sağlıklı Kedilerin Bakım Püf Noktaları

Kediler, yavru, yetişkin ya da yaşlı hangi dönemlerinde olursa olsun mutlaka düzenli bir bakım ve…

1 sene önce

Yavru Kedi Bakımı: Yavru Kedinizin Sağlıklı ve Uzun Ömürlü Olması İçin Yapılması Gerekenler

Yavru bir kediniz oldu ve onu ortam yaşam alanınıza getirdiniz. Yeni tüylü dostunuzun ortama alışması…

1 sene önce

Yavru Kediler Hangi Biberonla ve Nasıl Beslenir?

Kediler de tıpkı diğer canlılar gibi belli bir süre anne sütü ile beslenmelidir. Gelişimlerinin doğru…

1 sene önce