Anasayfa / Kedi Bakımı / Kedilerde Doğum

Kedilerde Doğum

Kedilerde Doğum Süreci

kedilerde doğumKedilerin doğum süreçleri genellikle komplikasyonsuz ve stabil geçmektedir. Anne kedi doğum için genellikle köşe alanları tercih etmektedir. Hatta hamileliğinin son zamanlarını doğum yapacağı yeri kesinleştirmeye bile harcayabilir. Kedilerde doğum yaklaştıkca mırıldanmalar artar. Doğum iyice yaklaştığında kasılmalar çoğalır. Kasılmalar dakikalık olarak gerçekleştiğinde doğum evresi başlamış demektir. Doğum başladığında anne önceden belirlediği yere yerleşir. Anne kedi yavruları kasılmalarla doğurmaya başlar. ilk yavruyu doğurduktan sonra başka yavru varsa bu yavruların dünyaya gelmesi ortalama 10-20 dakika gibi bir zaman alır. Anne yavruları doğurduktan sonra ilk nefes için yavruyu tetikler. yavru ilk nefesi almazsa müdahale etmek gerekir. Fakat komplikasyonlar dışında kedilerde doğum sırasında anneyi doğal doğrum evresinde bırakmak en sağlıklısıdır.Anne kediler doğum yaparken çok sık nefes alabilir. miyavlıyormuş gibi  sessizce ağzını açabilir. Ya da miyavlayabilir. bu durumlar normaldir. Kedilerde doğum süreci anne kedi için biraz sancılı olabilir. Panik yapmamak ve anneye müdahalede bulunmamak gerekir.Yavrunun gelmesi uzun sürerse, yavrusunun bir kısmı göründüğü halde hala çıkmıyorsa, veya kedi çok yüksek sancı çekiyorsa mutlaka acilen uzman bir veterinerden bilgi almak gerekir.

Kedilerde Doğum Sonrası

kedilerde doğum
Bu Resmin Telif Hakkı Vardır.

Kedi doğumdan sonra veya doğum sırasında plasentayı ve göbek bağlarını yer. Bunun sebebi savunmasız yavruları korumak ve iz bırakmamak için içgüdüsel bi harekettir.
Anne kedi yavrularının enselerini ağzıyla kavrar ve o şekilde taşır.
Yavru kedi taşınırken zarar görmemek içgüdüsel olarak için bacaklarını gövdesine doğru çeker. Enseden taşınma olayı ömür boyu sürecek içgüdüsel bir kedi tepkisidir.

Yavru Kedilerde Besleme

Bir yavru kedi meme ucunu bulmak için burnundaki ısı reseptörlerini kullanır. Daha fazla süt için annenin memesine patileriyle baskı yaparak yoğurur.
Bu durum ilerde giysileri ve yumuşak cisimleri yoğurmasını sağlayacak bir alışkanlık olacaktır.
Anne kedinin sütü protein ve yağ bakımından zengindir. her memeden aynı süt gelmeyebilir. Kardeşlerin yeterli meme olmasına rağmen kavga sebepleri de tam olarak budur.

Kediler Kaç Ayda Doğurur

Kedilerde doğum genellikle 55-65 gün arasında gerçekleşir. Kedilerde doğum 60 günden önce olabilir. Eğer kedinizin doğum süreci 60 günü geçtiyse ve hala bir doğum belirtisi yoksa mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekir. En kötü senaryoya bakacak olursak, kediler anne karnında gelişmemiş olabilir. iç parazit gibi sorunlardan ötürü yeterince büyüyememiş olabilir. Hatta anne karnındaki kedi yaşamıyorsa anne kediyi zehirleyebilir. Kedilerde doğum 60 günü geçerse Mutlaka ve mutlaka ihmal edilmeden veterinerden destek alınmalıdır.

Kediler Doğumdan Sonra Ne Zaman Kızışır ?

Anne kedi süt üretimini sağlayan prolaktin hormonu üretir. Yavru kedilerin annelerini emme sürecinde bu hormon salgılanmaya devam eder.
Yavrular emmeyi bıraktıktan yaklaşık bir hafta sonra kedi kızışmaya başlayabilir.

Kedilerde Annelik Süreci

kedilerde doğum
Bu Resmin Telif Hakkı Vardır.

Yavru kedi dünyaya geldikten sonra birkaç hafta boyunca annesine muhtaçtır. Kediler doğum sonrasında yavrularını çok ciddi şekilde korurlar. evcil kedi olsa dahi yavruları evdeki diğer insanlardan önde gelir ve nadirde olsa tehlike sezerse ev haklına saldırabilir. Anne kedin doğum sonrasında yavrularını sürekli yalayarak temizler. Yavru kedilerin dışkı ve idrarları da anne tarafından yalanarak temizlenir.

Kedilerde Babalık İçgüdüsü

Kedilerde doğum ve üreme sorumluluğu %95+ anne kedinin üzerindedir. Baba kedi çiftleştikten sonra bir daha ortalıkta görünmeyebilir. Babalık duyguları yok denecek kadar azdır veye varsada bunu yansıttıkları pek söylenemez. Çok çok nadir bir durumdur ki üreme sonrası yavrularla ilgilenen bir baba kedi de yok değil. Ev kedilerinde anne ve baba kedinin iletişimi iyiyse doğum sonrası yavrularla ilgilenme konusunda babanın faktörleri olabilir. Tabiki sorunlu olan diğer bir faktörde var ki; Baba kedi tekrar çiftleşmek için yavrulara karşı saldırgan olabilir. Anne ve baba aynı evde yaşıyor ise baba kediyi sürekli takipte olmak durumundasınız.

 

17 yorumlar

 1. Merhaba benim bahçede baktığım kedim cuma günü yan binanın bahçesinde doğum yaptı 3. günü yavruların. ilk iki gün yavrular sürekli miyavlıyordu kedim miyavlama sesi duyunca yanımda ayrılıp yanlarına gidiyordu. Bugün miyavlama sesi duymuoruz kedim yanımdan ayrılınca yavruların yanına gitti ama dediğim gibi miyavlama sesi duymuyoruz. Ayrıca yan apartmanda olduğu için hem yanına da gidemiyoruz hem de otlların arasına doğum yaptığı için kedileri de göremiyoruz. Çok telaşlıyız kedilerin başına bir şey gelmiş olabilir mi?

 2. Ben bahçemizde sürekli baktığımız bir kedi hamile kalınca onu eve almaya başladım güzel bir yatak yaptım ve bu sabaha karşı doğumunu yaptı. 3 tane sağlıklı kedimiz var ama karnı hala şiş gibi geliyor bana. Daha dogurmadigi yavru olabilir mi bu saate kadar yoksa doğum bitmiş midir? Yorgun görünüyor ve yavruları onu emerken gayet huzurlu uyuyor.

 3. bizim oraya bir kedi geldi bu kedinin karni cok sismis dogum yapicagini anladik fakat surekli miyavliyor yere patisinin birini kaldirinca digeri ritmik bir sekilde yeri yoğuruyor bunun sebebi dogum yapacak demek midir

 4. 55 günlük doğum çok erken bi tarih.. bazı kaynaklarda kedilerin doğum süleri 68-71 olarak verilir. 68 günden önceki doğumlarda erken doğum olarak ölüm oranının yüksekliğinden bahsetmişler.. 71 günden sonra da aynı şekilde ölüm oranları yükseliyor.. az önce kedim çok başarılı bir doğum gerçekleştirdi ve bugün 68. gün.

 5. Merhabalar İran kedimiz 4 gün önce 3 tane yavru doğurdu karnında hala şişlik var dokunduğunuzda iki ayrı yumurta gibi karnında hala yavru olabilir mi bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olun. Sürekli dolapların içinde geziyor böyle birşey mümkün mü? ?

 6. Kedim doğum yaptı. 24 ağustos itibariyle kediler 1 günlük. Ama kedim kasılmaya devam ediyor. Bi sorun olabilir mi?

 7. Kapının önüne gelen bir kedi vardı hamilelikte sürekli bulundu ve dün akşam 6 gibi geldiğimde doğumu çok tan başlamış 5 tane yavru doğurmuş ben gelincede 1 tane daha doğurdu sanırım daha hala yavru var karnında ikiniyor ve bende yardım bekliyor aradan 7 saat geçti ve hala doguramadi karnını oksadim biraz itekledim doğurmasına yardım olsun diye ama hala olmadı çok perişan oldu şekilden şekle girdi ne yapmam gerek lütfen destek istiyorum ?

 8. Merhaba benim kedim en 30 martta cift lesti bugun 65 gunluk hamile bisey olurmu hala sogum yapmadi cok korkuyorum

  • 65 gün gibi bir zaman geçtiğine eminseniz, mutlaka veteriner hekime uğramalısınız,
   doğum için yardım gerekebilir,
   kediniz doğum için yeterli güveni oluşturamamış olabilir,
   yavrular anne karnında gelişmemiş olabilir veya canlılık olmadığı için anneyi zehirleyebilir,
   60 günü geçen dooğumlarda acil veteriner desteğine başvurulması gerekmektedir.

 9. 3 tane kedi yavrusu vardı.tam büyümemişlerdi.tüyleri olusmamisti daha.kedim ilk gün bir sey yemiyordu.şimdi yiyor çok şükür.kulaklarında kan yoktu.sadece arka kismindaydi.kanaması azaldı hatta artık kahve rengi sıvı gelmeye başladı.şimdi iyi çok şükür.yemeklerini yiyor.oynuyor biraz.ön ayağında kırık değil Biraz incime var galiba.o ayağını tam basamiyor.beton zemin bu arada.yaşıyor olmasına bile şaşırdım düştüğünü anlayınca.ilk gün çok korkmuştum.şimdi biraz üzgün sürekli dalıp bakıyor.onun dışında kahverengi sıvı gelmesi için de kalan parçaları atıyordur diye düşündün ama kan gelmiyor artık bu iyi bir şey demi?

 10. merhaba.kedim hamileydi.4 kattın balkonundan düşmüş ben evde yokken.işten geldiğimde buldum hamileydi düşük yapmış ya da erken doğum bilmiyorum.bir tarafı incinmiş.öyle yavruları bir yerde kendi bir yerde kımıldamadan öylece kalmıştı.gözlerinden yaş gelmiş.kıpkırmızı olmuştu.bulunduğum yerde veteriner yok lanet olsun.titriyordu eve getirip hemen kalın bir şeylerle sardım.sonra majeziki suda eritip verdim ağrısı için iyi gelir diye umdum.her yeri kandı sıcak sabunlu suyla yıkadım kuruttum.tavuk haşlayıp suyundan içirdim içi ısınsın diye.çok kan kaybetmişti.yıkayıp kuruttum.elektrikli sobanın önünde uyuttum.iyiydi arada miyavlıyordu ağrısı vardı galiba.bugün yine kanaması oluyor.ne yapmam lazım?ne yapsam iyi gelir? lütfen yardım edin 🙁 Veteriner yok gözlerimin önünde öyle ölüp gitmesine dayanamam lütfen yardım edin.evde yapabileceğim bir şey varsa hemen yapayım 🙁

  • fatoş hanım merhaba
   öncelikle geçmiş olsun çok üzücü bir durum.
   bilgi verilebilmesi için biraz detay verebilirmisiniz
   1-kaç kedi doğmuş. ve doğan kediler yaşıyormu
   2-anne kedinin heryeri kan demişsiniz, nereleri kanıyor. kulağının içinde kan var mı ?
   3- patilerinde hareket var mı ? kırık belirtisi görüyormusunuz ?
   4- daha önce hiç koklamadığı birşeyi önüne getirin, koklayıp koklamadığını buraya yazarmısınız?

   Önemli bilgiler:
   kediler 4. kattan düştüğünde zemin şartlarına göre durumu atlatabilirler,
   fakat bu zavallı kedi hamile olduğu için durum çok kritik,
   ve kediyi göremediğimiz için buradan çok yardımcı olamayız.

   bu söylediğimizi muhakkak dikkate alın, kediniz biraz biraz düzelebilir. fakat bu onun sağlıklı olduğunu göstermez, mutlaka uzman bir hekime görünmesi gerekir.
   kedilerde doğum bazen komplikasyonlu olabilir, bu durumda düşme sonucu zorunlu bir doğum olmuş olabilir.
   konu ile ilgili dönüşlerinizi beklemekteyiz.
   acil şifalar dilerim

 11. Hasret hanimin durumunun aynısını bizde yaşıyoruz

  Kediler ne zaman doğurur tam tarihi belli değildir ama en azından ortalama olarak bilmenin bir imkanı var mıdır acaba. Biz kesimini sahiplendigimizde hamileymiş. Kesim ne zaman doğurur tam bilmediğim için peşinde gezmek zorunda kalıyorum. Karında baya şişti zaten. Yardımcı olabilecek varmı acaba

 12. Merhaba.
  Iran cinsi kizimiz suanda hamile.
  Kedilerde doğum hakkinda cok sey okudum ama istedigim bilgiyi bir turlu tam anlamiyla ogrenemedim.
  Kedimiz hamile olma doneminde 2 hafta boyunca ciftlesme yasadi.
  Ama tam ne zaman hamile kaldi bilemiyoruz.
  Bu sebeple kedimizin dogumuna 2 hafta mi kaldi 3 hafta mi kaldi tam emin degiliz.
  Kedimizin tam hamilelik zamanini ogrenme sansimiz var mi. Mumkummudur acaba

 13. biz ilk defa kedi bakıyoruz.
  kedimizin cinsi siyam
  kedi doğumdan sonra aileden uzaklaşır mı acaba ?
  biz kedimizin çiftleşmesini ve doğum yapmaısnı istiyoruz ama kedim doğumdan sonra bizden uzaklaşırmı yada kedi doğum sonrasında yavrularıyla ilgilenmekten bizimle oynamak istemez mi
  kedisi doğum yapan arkadaşlar yanıt verirlerse sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Kediye İlaç Vermek

Kediye İlaç vermek Kediler genellikle ilaç konusunda naz yaparlar. kediye ilaç vermek bazı kedi sahipleri …

Kedilerde Beyin Hastalıkları

Kedilerde Beyin hastalıkları Kedilerde beyin hastalıkları ciddiye alınması gerekilen ve hassaslık gerektiren bir konudur. Nöbetler …