Anasayfa / Genel / Kediler Nasıl Görür

Kediler Nasıl Görür

Kediler Nasıl Görür

Kediler kısmen renk körüdür.
Kedinin gözleri keskin odaklanma yapamaz. Az ışıkta görebilmesi özel bir niteliğidir.
Çoğu uzman kedilerin “renk körü” olduğu konusunda hemfikir. Testler, kedinin retinasının üzerindeki renge duyarlı konik hücrelerin mavi ve yeşile hassas olduğunu ama kırmızıya olmadığını göstermiştir. Normal yaşamda, renkler kediler için anlamsızdır.
Hareket taraması
Retinadaki hareket tarayıcı daha fazla çubuksu hücreye sahip olduğundan kedilerin gözleri hareketlere karşı bizimkilerden daha duyarlıdır. Çubuksu hücrelerin çokluğu az ışıkta görme koruyucu, şeffaf bir kornea gözün sıvı dolu ön odasını kaplar. Bunun ardında göz yuvarının üç katmanlı yapısı bulunur. Renkli iris, kirpiksi cisim kası ve odaklanın göz merceği. Göz merceğinin arkasında sıvı dolu arka oda bulunur.
Gözün arka kısmını kaplayan retina ışığı ‘okur”, optik sinire bilgi gönderir; bunun arkasında bulunan tapetum lucidum kedinin var olan ışık miktarından maksimum faydalanmasını sağlar. Yeteneklerinin olmasında pay sahibidir. Bir kedi dünyayı yumuşak bir odaklanmayla görür, gözündeki gözbebeğinin ışığı mümkün olduğunca fazla almak için geniş olması nedeniyle, ayrıntıları keskin olarak göremez.

Mükemmel göz
Kedinin fazla miktarda ışığı alabilen gözleri böylesi fırsatçı bir avcı için çok uygundur. Gözün yüzeyi veya kornea kıvrımlıdır ve göz merceği gözün diğer boyutlarına göre büyüktür.
Loş ışıkta, kediniz heyecanlandığında ya da korktuğunda gözbebekleri en fazla ışığı alabilmek için büyürken, benzeri hücreler (tapetum lucidum) ışığı yansıttığında yeşil veya altın rengi parlar. Hücreler kedinin gece görüşünü ışığı yansıtarak artırır. Işığın fazla olduğu durumlarda retinayı korumak için tamamen kapanıp ışığın sadece iki incecik, uzunlamasına yarıktan geçmesine izin verir.
Kediler karanlıkta görebilir mi?
Genel inanışın aksine, kediler zifiri karanlıkta insanlardan daha iyi bir görüşe sahip değildir. Yine de, bizim görmek için gereksindiğimiz ışığın altıda biriyle görebilirler. Kedilerin gözbebekleri gözün alanının yüzde doksanını kaplayacak kadar büyüyebilir, bu onların şafak vaktinde ya da alacakaranlıkta görmelerini sağlar.

Güneş gözlükleri gibi çalışan iristeki kaslar, var olan ışık miktarına göre şeklini değiştirir. Gözbebeği parlak ışıkta oval şekil alır.

 

Bir Yorum

  1. Çok ilginç bilgilere yer vermişsin, eline sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilir

Kedilerde Deri Ve Kürk Sorunları

Kedilerde Deri Ve Kürk Sorunları Pire ve kulak akarları en yaygın sorunlardır. Bağışıklık sistemi genellikle …

Kedilerde Kur Yapma Ve Çiftleşme

Kedilerde Kur Yapma Ve Çiftleşme Çiftleşme dramatik bir gösteridir. Dişi olup bitenlerin denetimindedir. Yumurtalar değerlidir. …